איך לאבחן מטופלים באופן המותאם אישית להם, לחשוף את היעילות או הרעילות של תרופות, וזאת ברבע שעה בלבד!

סטארט אפ ישראלי חדש, מציג מכשיר טרום אבחון מהפכני, המשפר ב-157% את יכולתם של מרפאים אלטרנטיביים לאבחן ולאזן מטופלים בתהליך מהיר, מדויק וזול, ומוסיף להם יכולות חדשות של גילוי מוקדם.

שאלה למטפלים בתחום הרפואה המשלימה, נטורופתיה או דיאטה ולמציעים תוספי תזונה: מתי בפעם האחרונה יכולתם לומר למטופל שלכם לאכול פחות סלמון או שוקולד? להגביר את רמת משק המים בגוף כדי למנוע נזק עתידי אפשרי?

יתרה מכך, איך עוד ניתן לעשות זאת לא ע”י טבלאות של כמויות מומלצות המבוססות על סטטיסטיקה, אלא ע”י בדיקה אישית פרטנית של המטופל המותאמת לגופו?

העתיד כבר כאן – מדובר בחברת סטרטאפ כחול-לבן העונה לשם “ביו רמב”ם” אשר לאחר שנים של פיתוח מוציאה מכשיר חדשני בשם BR17, המסוגל להביא לכל קליניקה יתרון משמעותי עקב היותו קל לשימוש, אינו מצריך תשאול מוקדם, ודורש מעט מזמנו של המטפל.

המכשיר הזה מביא איתו בשורה של רפואה מותאמת אישית. הוא משנה מהותית את תהליכי האבחון וכתוצאה מכך את אפשרויות הטיפול במטופלים שנבדקים בעזרתו. עלות המכשיר איננה גבוהה כל כך, מה שהופך אותו לנגיש עבור כל מטפל שיחפוץ בכך.

זהו המכשיר היחיד המשתמש באבחון שנעשה דרך רשת האינטרנט. יכולת מהפכנית זו מאפשרת מגוון יתרונות, הראשונה היא יכולת ניתח הנתונים, כל הזמן אנו מגלים תגליות חדשות בעולם הרפואה ותגליות אלה עשויות להשפיע על רלוונטיות של בדיקה זו או אחרת, ובמכשיר הזה זה רק להשפיע על הנוסחאות החישוב ולא על אופן הבדיקה. והשנייה, האפשרות שכל מטופל יכול לעיין בתוצאות שלו בכל עת, מכל מקום.

אנו בטוחים כי רבים ישמחו לשמוע שלבדיקה במכשיר יש יתרונות רבים על בדיקות דם שגרתיות: היא גם לא פולשנית (אין דקירות), גם אין צורך לצום, וגם יש תוצאות מיידיות.

במיוחד ניתן בעזרתו לחזות רגישויות של הנבדק לחומרים, תרופות, מאכלים וכו’, וכן מגמות בפגיעה בבריאות הגוף. בפרט מעניין שרגישויות ומגמות אלו אינן מתגלות בבדיקות רגילות.

זה נשמע לנו טוב מכדי להיות אמיתי. מהי השיטה שלהם, ואיך היא מוצלחת כל כך? יצאנו לבדוק לעומק.

הלכנו לפגוש את ממציא ומפתח המכשיר, משה בודואן, מהנדס במערכות רובוטיקה, בעל תואר שני במגנטו-תרפיה, סטטיסטיקה למעבדות ואלקטרוניקה רפואית ועם ידע נרחב בנטורופתיה. שאלנו אותו על הסוד הגדול שמאחורי המכשיר. הוא עטה חיוך צנוע על פניו, ואמר שזה באמת ממש פשוט.

ספר לנו על השיטה

התיאוריה הזו הועלתה כבר בתחילת 1950. רופא גרמני בשם Dr. Reinhold Voll, אשר פיתח מכשיר בדיקה אלקטרוני המתבסס על נקודות אקופונקטורה (השייכות לרפואה הסינית).

הוא הצליח להוכיח שלנקודות אלו יש התנגדות חשמלית שונה מסביבתן כאשר מתח חשמלי עדין מועבר בגוף. חוקרים רבים אחרים אישרו את הממצא שמוליכות חשמלית בנקודות אקופונקטורה גדולה בהרבה מהרקמה סביבם.

בשלב מסוים הוא הבחין בשינויים לא תקניים בנקודות דיקור מסוימות כאשר לנבדק היה מונח בקבוק חומר הומיאופתי בכיסו. הוא הרחיק את הבקבוק ובדק שוב, החזיר אותו ובדק שוב. ובהתמדה קיבל תוצאות שונות כאשר הבקבוק היה בכיס הנבדק וכאשר הבקבוק היה רחוק מגופו.

אז איך לא שמענו על כך?

כנראה שרוב הידע ברח לכיוון הגוש הקומוניסטי (“ברית המועצות” לשעבר). עד שמסך הברזל לא נפתח המערב לא ידע על שיטת הבדיקה הזו. כיום הבדיקה הזו כבר בשימוש בגרמניה, צרפת, קנדה וארה”ב.

אם כך מה החידוש הטיפולי שיש פה?

בשלב ראשון המכשיר מתמקד בנושאים כלליים: מראה לך את אזור הבעיה בגוף וגם את אזור הלחץ והתסמינים שניתן בדרך כלל להרגיש, מסכם את רמת העייפות הקשורה ישירות לבעיה של הנבדק ומזהה סטייה באיזון בסיס-חומצתי שנוצר ממשטר תזונתי  לקוי הקשור בתזונה לא מאוזנת, מקור למתח וחוסר אנרגיה.

המכשיר בודק גם את איזון המלח, סוכר, שומנים וכן את משק המים בגוף. (לא נביא כאן את רשימת המחלות ששמענו שנובעות מחוסר איזון כי נראה לנו שזה בערך כל הצרות האפשריות…)

בסוף תהליך הבדיקה המכשיר מחשב את הטיפול האידיאלי לנבדק, מראה למטפל את החומרים בעודף או חומרים לא מומלצים בתחום תוספי המזון, וממליץ על החומרים המדויקים שחסרים לאיזון הגוף, כמו לצרוך מזונות חומצתיים או בסיסיים בתחום הפירות וירקות (לפי 5 הצבעים).

החידוש הגדול הוא ש“ביו רמב”ם” יכול לזהות רגישויות פוטנציאליות לחומרים שעדיין לא הגיעו לידי מימוש, ויחד עם זאת מהוות סיכון אפשרי. למשל: העמסה של יוד על בלוטת התריס שיוצרת נזק מצטבר שאם ימשיך יפגע בתפקוד הבלוטה; זיהוי בעיות כולסטרול (במקרים רבים עודף כולסטרול לא מזוהה בבדיקת דם רגילה אלא על ידי צנתור), סוכרת סמויה וכד’.

המכשיר יכול לגלות תוצאות מפתיעות של מגמות. למשל, ליקוי בוויטמינים ומינרלים חיוניים לכל אחת מהמערכות הגוף מאפשר להתמקד בזיהוי מגמות של כולסטרול או שבץ, בעיות במערכת העיכול, חוסר אפשרי של קליטת חמצן הקשור למערכות הנשימה או הדם, מגמה של אבנים או דלקת במערכת השתן, שיעור התנגדות המערכת החיסונית, טונוס שרירים מופחת במערכת השרירים, חולשה במערכת העצבים או במערכת השלד. חוסרים אלו לא מזוהים ישירות בבדיקת דם רגילה בדרך כלל.

אנקדוטה מעניינת היא, שאם נמנע נזקים לגוף, לא נוכל להוכיח בעצם את קיומם האפשרי, שהרי בדרך כלל אין להם סימנים מקדימים. זוהי הרי מהות המניעה שברפואה האלטרנטיבית.

אז איך בכל זאת ניתן להוכיח את יעילות הבדיקות וההמלצות?

המכשיר מראה התאמה מדהימה בין תוצאות האבחון לבין מה שהמטופלים מדווחים. מטפל מנוסה יכול גם ללא תשאול של הנבדק להגיע למסקנות ע”י בדיקה עם המכשיר, ואת האימות יעשה ע”י תשאול המטופל, וזאת לפני מסירת הדיווח שלו. הוא יכול גם להשוות לבדיקות דם, היכן שניתן להשוות. כמובן שאנו ממליצים מעקב של המטפל והמטופל לאחר כחודש מיום הבדיקה על מנת לבדוק את יעילות הטיפול שנמסר.

איך גילית את השיטה?         

לגמרי במקרה. לפני יותר מעשר שנים. כאשר ניסיתי למכור לחבר מגנטים טיפוליים, והוא אמר לי: “תראה לי עם מכשיר אלקטרוני את היתרונות של המגנטים ואני אהיה הראשון שיקנה אותם “. .

משם מתחיל סיפור ארוך של חיפוש מכשיר. באותו זמן, אנשים דברו על קינסיולוגיה, ביופידבק, תדרים, קוונטים, צ’אקרות, פנג שואי, אלקטרו אקופונקטורה ועוד ­- בקיצור, מונחים שלא היו מוכרים לי. אני התחלתי עם מכשיר אנלוגי רוסי שהתברר כמבוי סתום.

לאחר מחקרים רבים ומבחנים הצלחתי להשיג תוצאות משכנעות מאוד. כאשר הראיתי את התוצאות שלי לפרופסור לפיסיקה וכימיה, ארי פרידמן מאוניברסיטת בר אילן, הוא סיכם ואמר “זה רעיון פשוט גאוני”.

ואיך התקדמת משם?

חברתי עם שני שותפים נוספים, והתחלנו לעבוד על המכשיר ואתר האינטרנט. האחד הוא שלמה קליין, בעל רקע וידע רב ומשמש כמורה ומטפל בשיטת פלדנקרייז, מומחה לטיפול בבעיות ותופעות נוירו מוטוריות בכל  הגילאים כגון טרשת נפוצה, פרקינסון, טיפול בכאבי גב צוואר ומפרקים וטיפול באיחור התפתחותי של תינוקות וילדים, והשני הוא מאיר פורת, יועץ עסקי ומתכנת אתרי אינטרנט, שהגענו אליו עם המלצות חמות לגבי הקמת אתר האינטרנט שלנו. שניהם מחוברים מאוד לרעיון ולחזון שלי.

למה קראתם על שם הרמב”מ?

ראשית מדובר בראשי תיבות מאנגלית: RaMBaM: Read and Mean Bio and Medic. ושנית זה התאים לי לשיטה של הרמב”ם של גוף בריא הוא גוף מאוזן.

אז איך המכשיר עובד?

“ביו רמב”ם” הוא מכשיר מדידה אלקטרוני. בעצם ממש כמו א.ק.ג., משקל ביתי לשומן בגוף או מד דפיקות לב לספורטאים.

המכשיר מחפש יכולת מטבולית וכושר ספיגה של חומרים מבוקרים. לפי תגובת הגוף לכל חומר, המכשיר יזהה  חסימות, רגישות וחוסרים. למעשה המכשיר יבדוק את תפקוד הקולטים וספיגה התוך תאית. כל זאת ללא מגע בפועל עם החומר עצמו !

המכשיר משתמש ברכיב אלקטרוני (מתמר) בשילוב אלקטרודות מקוטבות, כדי למדוד רמות שינוי מנוחה של תאי אדם, לגירוי אלקטרוכימי של תרופות שונות.

פרוטוקול מדידה מיוחד, כמו גם ניתוח סטטיסטי ממוחשב, מאפשרים למשתמש לקרוא תגובות ישירות של מערכות הגוף השונות.

נגיד שהבנו. זה מדעי?

בוודאי. המכשיר מבוסס על תחום שנקרא פרמקוקינטיקה – העוסק באופן בו חומרים פועלים על הגוף – בדרך כלל תרופות, ויחד עם זאת רלוונטי גם למזונות, סמים, הורמונים וכו’ – לפי 5 השלבים הבאים:

מקור: EUPATI – European Patients’ Academy
  • ספיגה (Absorption) אשר נמדדת על ידי זמן ההגעה לריכוז מסוים בדם כתלות במכשולים לפי שיטת נטילת התרופה.
  • פיזור (Distribution) שהוא המעבר מהדם אל רקמות היעד של התרופה, ולרקמות אחרות בדרך (כלומר השפעות לוואי).
  • חילוף חומרים (Metabolism) המתבצע בכבד כדי לפנות את התרופה מהגוף. נמדד כקצב של התרופה מאתר המטרה (תהליך אנזימטי) ברמת התא.
  • אלימינציה (Elimination) שהיא היכולת של הגוף לסלק תרופה ממנו.
  • רעילות (Toxicology) – אמרנו כבר קודם תופעות לוואי – תרופות לא פוגעות רק בחלבון של אתר המטרה שלהן, אלא גם בחלבונים נוספים לידו.

הייחוד בטכנולוגיה של המכשיר, הוא ההתבססות על טכניקה של ניתוח פרמקולוגי הנקראת מדד תרפויטי ((therapeutic index, שנותן אומדן כמותי לטווח טיפולי או חלון טיפולי.

חַלּוֹן טיפולי (תֶּרָפּוֹיְטִי) לפי ויקיפדיה הוא טווח המינונים שבו כל חומר פעיל פועל באופן הרצוי והנדרש ממנו, ואינו מהווה סכנה.

זהו ערך סטטיסטי קבוע לכל תרופה וקובעים אותו כשמאשרים את התרופה. כאומדן סטטיסטי, הוא מתאים לרוב בני האדם, אך לא לכולם.

מקור: Dr. Madden
מקור: pharmacologycorner.com

המכשיר מייצר אינטראקציה ישירה עם התאים של הגוף שלנו וגורם ל”פתיחה” של חלונות טיפוליים. כלומר הוא בודק את היחס בין מנה של תרופה שגורמת נזק לתאים תקינים (רמה רעילה) לבין המנה הדרושה להשגת התוצאה הרצויה (רמה טיפולית).

זה יכול לשמש כמדד לבטיחות התרופה. ככל שהטווח הטיפולי צר יותר כך היחס בין הרמה הרעילה והרמה הטיפולית נמוך יותר. כך למשל לחומרי כימותרפיה נקבל לאינדקס ערך קטן מ-10, המצביע על רעילות גבוהה.

BioRambam מאשר טיפול רק כשיש תגובה חיובית על כל 7 נקודות המדידה.

למה החלון הזה חשוב?

אנחנו חוזרים שוב לתופעות הלוואי. הרבה פעמים נותנים תרופה שאמורה לפעול באזור המסוים בו רוצים לטפל, יחד עם זאת היא יכולה להזיק במקום אחר – לדוגמא: וולטרן או אקמול במינון גבוה יכולים לפגוע בכבד.

איך נדע אם נתנו לנו מינון טוב או לא? הידע של הרפואה מתייחס לסטטיסטיקה ולניסיון רחב על אנשים רבים. יחד עם זאת הוא אינו אישי ובהכרח אינו רלוונטי למטופל הספציפי, כך שעדיין יכול להיגרם נזק אם המטופל רגיש יותר מאחרים לחומר.

מכיוון שהמכשיר שלנו בודק את החלון הטיפולי עבור גופו של המטופל המגיע לבדיקה, התוצאה היא ספציפית, ואישית, לאותו מטופל.

לכל הדעות זה יתרון חשוב.

אמרתם נקודות אקופונקטורה. שיטת אקופונקטורה משתמשת בדקירות מחטים. האם למי שפוחד מדקירות יש שיטה אחרת?

למרות שמדברים על אלקטרו-אקופונקטורה, בשיטה זו לא משתמשים במחטים, כלומר אין דקירה. קצה האלקטרודה שמשתמשים בה כדי למדוד הוא עגול (בין 3 ל 4 מילימטר) ומשמשת כנקודת מגע בין העור למכשיר.

האם קיימות סכנות כלשהן למטופלים כאשר משתמשים בזרם חשמלי?

הזרם שמשתמשים בו הוא מאוד נמוך, בסביבות ה- 1 – 10 מיקרו אמפר (A 0.00001), כלומר פחות מסוללה שניתן למצוא אצלכם בשלט של הטלוויזיה.

האם הבדיקה נעימה?

יחסית למקובל בבדיקות דם, בוודאי שכן. כל מה שנעשה זה הרטבה קלה של כף יד שמאל במעט מים, ונגיעה עם חיישן לא חד ב-7 נקודות בכף היד. אמנם הבדיקה ארוכה יותר מלקיחת דם, ויחד עם זאת לאחר רבע שעה עד חצי שעה כל התוצאות פרוסות בפני המטפל והמטופל. לבסוף המטופל יוצא מהטיפול כשיש לו ביד אבחון והמלצות להמשך.

בדיקה כוללת נמשכת כשעה, הבדיקה כוללת מדידה, אבחון, והמלצות טיפול דרך תוספי תזונה ומזונות.

בחרנו להשתמש בנקודות דיקור קוריאניות כי חלוקת היד יותר קלה בשיטה הקוריאנית (סוג’וק) וכאמור אנו לא ממש דוקרים. לעומתה שיטת הדיקור הסיני מתעסקת באזורי קצה האצבעות והיא פחות נוחה ויכולה להכאיב יותר..

מה עלי לצפות מבדיקה זו בפעם הראשונה שאני נבדק?

הבדיקה בודקת את איזון הגוף ונותנת מידע על מצב “יין ויאנג” כך שניתן לזהות את החוסרים לפי אזורי הגוף.

בסיום הבדיקה המאבחן ימליץ על מספר תוספי תזונה ומזונות שיחזירו את גוף הנבדק לאיזון.

מתי אני ארגיש יותר טוב לאחר הטיפול?

מתחילת נטילת תוספי מזון עד להשפעתם ישנו פרק זמן של ימים עד חודשים. דבר זה תלוי במבנה הגוף ועומק הבעיה. יחד עם זאת ניתן לראות שינוי משמעותי כבר בבדיקה השנייה (לאחר חודש) אם המטופל התמיד בטיפול.

למי אתם מכוונים את המכשיר כמשתמשים?

ה- “ביו רמב”ם” תוכנן כך שלא נדרשת מיומנות מיוחדת לצורכי התפעול. המשתמש, צריך רק לגעת בכמה נקודות ביד שמאל של הנבדק לפי פרוטוקול פשוט, ובסוף המדידה המכשיר מסוגל לתת אבחנה. יכולת זו מאפשרת את השימוש המכשיר ככלי עבודה מעשיר למגוון רב של אנשי מקצוע שונים. נטורופתים למשל יכולים לאבחן ולהמליץ על תזונה מדויקת שתשפר את מצב המטופל. מאמני כושר יוכלו לבדוק חוסרים שנוצרים לאחר אימון אינטנסיבי. המכשיר יוכל לשרת גם את משווקי תוספי המזון, בין אם אלו חברות גדולות ובין אם אלו משווקים עצמאיים.

צוות המיזם גם אמר לנו: רבים שואלים “למה שלא נשים מכשיר בבית מרקחת או בית טבע, ואז ע”י בדיקה פשוטה יוכל הרוקח להמליץ באופן מבוסס על תוספי מזון רלוונטיים לכל נבדק ונבדק?” ולמה לא לשים את המכשיר הזה בכל סניפי קופות החולים או בקליניקות פרטיות …

המכשיר כמובן אינו מיועד לקהל הפרטי. נדרש ידע בתזונה ואף ידע אנטומי, על מנת לקרוא את הדוחות ולאבחן.

יחד עם זאת הבנו שלאחר הסבר קצר, כל נבדק יוכל לראות את השינויים שחלו בו במהלך הטיפול, ע”י השוואה בין תוצאות קודמות לעכשוויות.

אז לאחר הסבר מפורט ומעמיק שבו השתכנעתי לעשות את הבדיקה, מה הצעד הבא שלכם?

אנחנו מחפשים 20 מטפלים, בעלי מוטיבציה ומוכנות לקחת מכשיר כל אחד ולהשתמש בו למען מטופליהם.

אנו מאמינים ששימוש במכשיר נותן יתרון תחרותי בכך שהוא מעמיק את יכולת האבחון של המטפל ומשפר את הצלחת הטיפול. בנוסף אנו נציע הכשרה ותמיכה מקצועית הדוקה למטפלים הללו.

המעוניינים מוזמנים להירשם כאן.