ישראל ויפן מגבירים שיתופי פעולה בתחום הסייבר

בהסכם בין המדינות נקבע כי יוקם גוף שיאגד את כל הארגונים הכלכליים הרלוונטיים בישראל וביפן וישדרג את הפעילות הכלכלית המשותפת בעיקר בתחומי התעשייה המתקדמת.

השר אלי כהן עם מקבילו היפני צילום: רפי קוץ

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן נפגש היום (רביעי) עם מקבילו היפני הירושיגה סקו – והשניים חתמו על שני הסכמים לחיזוק וקידום שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל ויפן.

ההסכם הראשון קורא להגברת שיתוף הפעולה בין גופי ממשל ישראלים, ארגונים כלכליים וחברות ישראליות ויפניות במגוון תחומים.

אחד ההישגים הבולטים בהצהרה הינו הקמת גוף שיאגד את כל הארגונים הכלכליים הרלוונטיים בישראל וביפן וישדרג את הפעילות הכלכלית המשותפת בעיקר בתחומי התעשייה המתקדמת.

בנוסף, חתמו השרים על הסכם שיתוף פעולה בתחום הסייבר. ההסכם שנחתם קורא להגברת ההשקעות והפעילות המשותפת בתחום זה וקובע כי המדינות יערכו תכנית הכשרה משותפת, יקיימו סדנאות עבודה משותפות ומומחים ישראלים יתרמו למרכז המצוינות בתחום הסייבר המוקם ביפן.

השר כהן אמר כי הוא רואה בשיתוף הפעולה עם יפן יעד אסטרטגי לכלכלה הישראלית. “ביקור השר סקו בישראל הינו איתות על כוונותיה הרציניות של יפן להתקרב לישראל ולעלות מדרגה ביחסינו הכלכליים”.

“שיתוף הפעולה עם יפן הוא המשך לשיתופי הפעולה עם סין ודרום קוריאה שמחזקים את הכלכלה הישראלית. אני ועמיתי היפני הצבנו יעד משותף להכפיל את היקף הסחר בין המדינות ואני מאמין כי נעמוד ביעד זה בהצלחה”, דברי כהן.

שר הכלכלה היפני ברך על המפגש ואמר כי היחסים בין ישראל ליפן ימנפו את הצמיחה הכלכלית ביפן “אנו זקוקים לתמיכה הישראלית בתחום הסייבר לקראת אולימפיאדת טוקיו 2020 ומצפים לשיתוף פעולה פורה”, אמר.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עמד היקף סחר הסחורות בין ישראל ויפן בשנת 2016 על סך של כ-3 מיליארד דולרים, כאשר ייצוא הסחורות הישראלי ליפן מסתכם בכ-700 מיליון דולרים. היצוא הישראלי ליפן מגוון יחסית ומורכב ממכשירים אופטיים ורפואיים, מכונות וציוד חשמלי וכימיקלים.

יבוא הסחורות מיפן, לעומת זאת, הסתכם בשנת 2016 בכ-2.3 מיליארד דולרים כשהתחומים המובילים בו היו מכונות ומכשירים מכניים, ציוד מחשבים וכלי רכב.