חשיפה: ״הבלו-זון״ שיטת שחרור המשקל מעוררת המחלוקת של ׳האנשים שלא מכירים את המילה דיאטה׳

לראשונה: אחרי שהצליחה לשחרר משקל מגופן של מאות נשות קריירה בלי דקה לנשום. גורו הבריאות ליב עזריה – ממציאת שיטת ״תזונה מתקנת״ - רוצה ללמד אתכן כיצד לשחרר משקל ולהפסיק לסבול מהדרך. כך היא עושה זאת...

גורו הבריאות ליב עזריה

מאת: עידית שני

זה מפחיד. אף אחת מאתנו לא בחרה בזה, אך עדיין, נולדנו לתקופה לחוצה ותובענית. נשים חייבות להצליח בקריירה, עם הילדים ועדיין לשמור על עצמן וגופן. מצב כזה הוא כמו  רעידת אדמה אמיתית בעוצמת 10 בסולם ריכטר שהכתה בתא המשפחתי של העולם המערבי. והתוצאה?

רדיפה חסרת אחריות אחרי בריאות ועושר לצד מחסור בשעות ביממה.

שילוב של קריירה, כשאת מצליחה להרים את הראש ולתת לעצמך? אפשר לשכוח מזה. ארוחות מזינות מחומרים טריים? לא קיים. ישיבה סביב השולחן, בנחת ללא טלפונים או טלוויזיה? נדיר.

וכעת עולה השאלה, למה זה קורה לנו? ואולי יותר חשוב ״מה אנחנו יכולות לעשות״?

ליב, ״שחרור משקל״ במקום ״ירידה במשקל״?

״למילה שחרור יש קונוטציה חיובית. בתוכנית שלי אין מותר או אסור, לא של אוכל או של קלוריות. השיטה שלי, שהיא ייחודית, מאפשרת לנשות קריירה עסוקות, ואימהות קרייריסטיות עמוסות לשחרור את הק״ג המיותרים שיושבים עליהן ולחזור ללבוש את השמלות שתקועות בארון״.

גל הארוחות המוכנות, דיאטות הבזק ושלל התפריטים הבריאים יותר וטובים פחות לגוף שלנו במאה ה-21 שוטף את הפייסבוק והאינסטוש כל קיץ מחדש. הקלוריות עקרו מאיתנו הנשים את שמחת החיים.

לכן, אני תמיד מחפשת את הטראנד החדש. ניסיתי כמעט כל דיאטה שיצאה לשוק ב – 20 שנה האחרונות. והסתקרנתי כששמעתי על האקשן פלאן של ליב עזריה. בראשי, רצו השאלות הבאות:

״האם אפשר לרדת במשקל בלי לספור קלוריות/נקודות/ משהו?״
״מה זה שחרור משקל?״
״איך באמת אפשר להכין ארוחה שלמה תוך 18 דקות?״

הייתי חייבת למצוא תשובה!

ליב, הגעתי דרך מה שקורה בפייסבוק ובאינסטגרם שלך. מה קורה שם?

“אני נמצאת בקשר קבוע עם אימהות קרייריסטיות שלא מפסיקות לבקש פתרון נכון ובריא שיוצא אותן ממחול השדים של דיאטות כסאח. פתרון שיחזור להן את מנגנון הרעב והשובע ושמערכת היחסים שלהן עם אוכל יהיה תקין ומזין.

אחרי שגיליתי את תורת הרמב״ם ואת דרך חיים שנקראת ״הבלו זון״ (Blue zone) פתחתי קבוצה מצומצמת של 34 נשים לניסוי סגור שבה ליוויתי אותן אישית. הדגשתי וביקשתי מראש לא לספור קלוריות או להתנזר ממאכלים כאלה או אחרים. הן הבינו שמאכלים בריאים מחומרים טריים ומצוינים נותנים לגוף שלהן את התוצאות הטובות ביותר.״

״לשם שינוי, אני לא מרגישה שיש פה מטרת קצה שאחריה הכל ייהרס״

ומה גילית בניסוי?

״בעקבות הניסוי הבנתי מה עובד, השקתי תוכנית ליווי און ליין שהצליחה להחזיר את החיוך ל- 346 נשים בשנתיים האחרונות.״

-קוראינו התעניינו גם בנושאים הבאים-

תזונה במאה העשרים ואחת – מה הרמב״ם היה חושב על זה?

5 טיפים איך להפסיק להיכשל בדיאטות בלי להרעיב את עצמך ולשלם על זה בריבית

מחקר חדש מגלה על כמה קלוריות תוכלי לוותר בכל ארוחה…

על תורת הרמב״ם שמעתי. אבל, תוכלי להסביר לי מה זה ״בלו-זון״?

״באזורי ״בלו זון״ בעולם אנשים חיים עד גיל 100 ולרוב יותר, כשהם פעילים ובריאים, הם לא מכירים את המושג דיאטה. הם מגדלים את האוכל שלהם, חיים בקהילות סגורות ותומכות ומצליחים לשמור ולנטרל את עצמם מהלחץ של המאה ה-21.

בעולם יש חמישה אזורים כאלה ביוון ואיטליה, בקליפורניה קוסטה ריקה ויפן. למשל, ביפן הברכה לפני תחילת הארוחה היא: ״תאכלי עד 80% לשובע?״ בזמן שבישראל ובעולם המערבי הברכה היא ״בתיאבון״. במילים אחרות״ ״אכלי עד שתרגישי מפוצצת״.

אבל איך מיישמים את הבלו-זון בישראל?

״בוגרות התוכנית שלי בונות ״בלו זון״ פרטי אצלן בבית, כמו לחיות כאן ועכשיו עם דגש על מרכיבי מזון טבעיים וטריים, שעות שינה מספקות, תנועה ופעילות ספורטיבית. הן גילו את חשיבותה של סביבה תומכת וחזקה שמאפשרת להן לשמור על איזון פנימי חזק ויציב״.

״איך את מסבירה את זה? מקומות שונים, אנשים שונים ובכל זאת יש להם משהו משותף?״

״שאלה מצוינת, אישית, החלטתי שאני חייבת לפצח את הנוסחה. הבנתי שלחיות חיים ארוכים לא תלוי רק במה אוכלים. זו ״מערכת אקולוגית״ שהיא שילוב של סינרגיה בין שייכות לקהילה, הימנעות מסטרס, צריכה של אוכל טרי ומזין ואמונה.״

אמירה נבו: ״לשחרר משקל אומר להרזות, בלי המלחמות בראש״

ופרקטית, מה גורם לבלו-זון לעבוד אצל נשים שאין להן טיפת זמן לעצמן?

״מכירה את המשפט ׳צריך שניים לטנגו׳? טנגו נחשב לריקוד שדורש תיאום, לפעמים רוקדים במקביל ולפעמים בכיוון הפוך. חייבים למצוא את העיתוי המושלם בתיאום הדוק. וזה הסוד של השיטה שלי: לעשות ״כוונון עדין״ של כמה ממשקים וברגע שכולם עובדים ביחד, עבורך, המשקל נמס ממך בלי להרגיש שאת מתאמצת. מערכות הגוף והנפש עובדות בשבילך״.

נשמע כמו אוטופיה ״הבלו זון״. נראה לך מציאותי לחיים המטורפים שלנו?

״אני מאמינה גדולה בבייבי סטפס – צעדים קטנים. אתן לך דוגמא מחיי היום יום שלי ושל בוגרות התוכנית. קודם כל צלחות קטנות – 65% מכל החושים שלנו זה מה שהעיניים רואות, אנחנו קודם כל ״אוכלים״ עם העיניים. המוח שבע למראה השפע כשהצלחת קטנה גם כמות האוכל קטנה.

למשל, בואי נדבר על פעילות גופנית ותנועה נטולת מאמץ. לעלות במדרגות. לקבוע פגישות קרובות לבית וללכת ברגל, טיולים בטבע הקרוב לבית כחלק מפעילות משפחתית… ברגע שאת יודעת איך ומתי וכמה לשלב את הפעילויות האלה בתפריט, בלי לשים לב שחררת 1-2 קילו בשבועיים״.

קודם סיפרת לי שאת רוצה הרצון שלך לפצח את הנוסחה של ״הבלו זון״, למה את מתכוונת?

״באוקטובר אני טסה ליוון ואיטליה ובאפריל ליפן. כדי לחקור את אורחות החיים שלהם מכמה שיותר היבטים, מעורבות בקהילה, תעסוקה, אוכל, שיטות ריפוי, גידול ילדים ושילוב עבודה/קריירה וחיי משפחה, ולהתאים את העקרונות לחיים העמוסים שלנו״.

איך בכלל הגעת לתחום הזה?

(צוחקת)

״התחום בחר בי, לא אני בחרתי אותו. תשמעי, אני אמא קרייריסטית עם 3 בנות בגילאים שונים ובעל שאני מתה עליו. לכולם אני רוצה לתת את תשומת הלב שלי אבל, את מכירה את זה, עם לו״ז מטורף והמון משימות. אני יודעת שבכדי להצליח אני חייבת אקשן פלאן שעובד. בתור מי שסבלה מהפרעת אכילה לאורך כל גיל ההתבגרות אני יודעת שמערכת היחסים של נשים עם האוכל היא מורכבת.״

מה ההכשרה שלך?

״למדתי ׳רפואה תזונתית׳ במרכז לרפואת הרמב״ם, תזונה טבעית בבה״ס ״אלימה״ ואימון מנטאלי לשינוי דפוסים והרגלים באוניברסיטה הפתוחה. בנוסף, אני שפית Raw Food ומנחת סדנאות בריאות באקדמיה הקולינארית בולטהאופ.״ 

מהם עיקרי השיטה שלך?

ליב מחייכת, ״ידעתי שאני לא אצא ממך בקלות. בשיטה שלי אנחנו עובדות על 3 רבדים פיזי, רגשי ומנטלי. זה הבסיס החזק לשינוי שמחזיק לאורך זמן וימנע את הדיאטה הבאה.״

תוכלי להרחיב?

״פיזי הוא הבסיס לגוף שמצליח להגשים את החלומות שלך. אכילה שמתקשרת עם רעב ושובע. כשאת מסתכלת במראה ואומרת: ״את מדהימה״ או קמה בבוקר אחרי שינה טובה ויש לך את הכוח והתשוקה לטרוף את היום בעשיה.

רגשי הן הפעמים בהן את אוכלת כי את עצבנית, שמחה או מתוסכלת. יש שפע של גירויים שבגללם  המקרר נפתח, מגיע לך להרגיש מאושרת עם גוף חזק את ראויה לאהבה עצמית שלך ושל הסובבים אותך. כשאת בטוחה בעצמך – את מקרינה את זה החוצה!

מנטלי מעניק לך כלים לנצח את אתגרי היום יום. כשהקולות הפנימיים משכנעים אותך להכניס לפה ״רק עוד ביס אחד״. באמון המנטלי את לומדת איך לשלוט בבחירות שלך במקום שהן ישלטו עליך. יש כלים מעשיים לתרגם את הרגש וליישם מיידית. לדוגמא את 2 הקולות שנלחמים בראש: האחד הרצון לרדת במשקל והשני שאומר ״את לא תצליחי״.

ליב, דיברת על סטרס שתוקע את המשקל, תוכלי להסביר?

״כשאת בסטרס בגוף נכנס למוד של הישרדות. הוא לא יודע מתי תהיה הארוחה או המנוחה הבאה. ואז לא משנה מה תאכלי או לא תואכלי – לא תשחררי משקל. אם את רוצה לשחרר משקל כדאי שתפנימי – הדרך לשינוי לא מתחילה או נגמרת במה לאכול או לא.״

״נתת פה כמה נקודות שאני מאמינה שנותנות את הדחיפה הראשונה.
מה עושה מי שרוצה להצטרף לקהילה שלך?״

״שמחה ששאלת. אני עורכת כנס לנשות עסקים וקריירה שהחליטו שהן לא מוותרות על עצמן ושמות את הבריאות שלהן במקום הראשון. כרטיס לכנס עולה 97. במיוחד עבור אלו שקראו, מקבלות ממני כרטיס כניסה רק ב – 37. הכרטיס מחכה לך בקישור כאן, וניפגש בכנס״.

לחצי כאן לקישור הסודי במחיר ההנחה שליב עזריה נתנה לקוראות דה רוטשילד