אביגדור יצחקי ליזמים: אנו תלויים זה בזה

יו״ר מטה הדיור בכנס של ארגון קבלני מחוז חיפה: אחרי שנים שהזניחו את הענף, ייצרנו בשנה האחרונה 111 אלף יחידות דיור עם כל האישורים

אביגדור יצחקי צילום: איתמר סיידא

על הרקע המשבר הקואליציוני המאיים להקדים את הבחירות והחשש מירידה בהיצע הדירות, יו״ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי אמר בכנס של ארגון קבלני חיפה שנערך במלון דן כרמל בחיפה כי ״התפקיד שלי הוא לאפשר לענף הנדל״ן בישראל לעשות את עבודתו ולייצר את כמות הדירות הדרושות במדינת ישראל”.

“המטרה לא פשוטה במיוחד אחרי הרבה שנים שהזניחו את הענף. כדי לייצר את התנאים הנוחים ליזמים אנחנו מסירים חסמים. סיימנו את 2016 עם 111 אלף יח”ד בתב״עות מאושרות והמספר עוד יגדל השנה”, הוסיף יצחקי.

לדבריו, “יש עדיין בעיות שאנחנו פועלים כדי לפתור אותן. הוועדות המחוזיות מייצרות הרבה התניות למימוש בתב”ע כמו למשל אי קבלת היתר עד לפיתרון תחבורתי. יצרנו מכשיר שהוועדה הארצית יכולה לבטל כל התנייה. אם יש בעיית תחבורה – שאנשים יעמדו עוד רבע שעה בפקק. צריך להבין, אין איפה להכניס יותר מידי כבישים.לכן, אנחנו מאוד מקווים שהתחבורה הציבורית היא זאת שתיתן את הטון בשנים הקרובות”.

לגבי הדיור להשכרה ושוק ההתחדשות העירונית אמר יצחקי כי “ראשי הערים לא כל כך רוצים דירות להשכרה אבל כבר השנה נשווק עוד 4,000 דירות. ניתן לראות פרויקט מאוכלס בהרצליה. זה עובד עד כה יפה מאוד”.

נושא ההתחדשות העירונית הרבה יותר מורכב. אנחנו הקמנו 20 מנהלות שהמטרה היא שבסוף מי שתעמוד מול האזרח תהיה הרשות המקומיתאנחנו מבקשים מראשי ערים לעשות תוכנית אב להתחדשות עירונית. למשל כל בית בקריית אונו יודע אם הוא בתוכנית של פינוי בינוי תמ״א 1 או תמ״א 2. כך שגם היזם מגיע לבניין מסויים הוא כבר יודע מה ניתן לבנות שם”, הוסיף יו”ר מטה הדיור.

 יצחקי סיים את דבריו בפנייה לאנשי ענף הבנייה ואמר, “שיתוף נפעולה איתכם חשוב כדי לייצר דירות בישראל. אם לא נהיה תלויים אחד בשני נהיה תלויים אחד ליד השני”.