אושר בטרומית: הטבות מס ליישובים מאוימים ביו”ש

הצעת החוק אמנם אושרה בקריאה טרומית - אך במקביל קיים סיכום עם האוצר שמהלך צירוף היישובים המדוברים ייעשה דרך חוק אחר - והחוק של ח"כ סמוטריץ' לא יקודם עוד

דורש השוואת תנאים. ח"כ בצלאל סמוטריץ' צילום" דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה שהציע ח”כ בצלאל סמוטריץ’ (הבית היהודי)

על פי ההצעה יש להוסיף למפת ההטבות במס שאושרה השנה, קריטריון של יישוב מאוים ביהודה ושומרון אשר נמצא ברמת איום של 2-5 שנקבעה על ידי משרד הביטחון. קריטריון זה יקנה 25 נקודות שיחושבו במסגרת הניקוד הכולל למתן הטבות במס לאדם המתגורר באותו יישוב – ובכך תהיה השוואה של מתן הטבות בין המתרחש בתוככי הקו הירוק לבין איזור יהודה ושומרון.

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר כי “הטבות המס נועדו לעודד מגורים של אוכלוסיות חזקות באזורים בהם המדינה רואה אינטרס לאומי ובהם ישנם קשיי מגורים הדורשים סיוע בכדי להתגבר עליהם. מפת הטבות המס היא מעין ‘מפת התיישבות’ של מדינת ישראל בה נקבעו האזורים שבהם למדינה חשוב לעודד את ההתיישבות”.

“הצעת חוק זו, באה לתקן את הטעות הזו ולהוסיף למפת הטבות המס את הישובים המאוימים ביטחונית ביהודה ושומרון ובכך להשוות את מפת הטבות המס למפת אזורי העדיפות הלאומית. ההתיישבות ביהודה ושומרון עומדת במשך שנים רבות בגבורה מול טרור מתמשך בישובים ובצירים ויש לעודד אותה בין היתר באמצעות מתן הטבות מס. מדובר בהצעת חוק שוויונית שנועדה להעניק למתיישבים הזכאים לכך את אותן הטבות המס שניתנות על פי החוק למתיישבים ביתר אזורי העדיפות הלאומית”, לשון ההצעה.

ח”כ סמוטריץ’ אמר כי “החוק הזה יאפשר לאלפי משפחות ביהודה ושומרון שסובלים יום יום מאיום בטחוני, לקבל את המגיע להם ולהיות שווים בזכויותיהם ליתר תושבי מדינת ישראל. הממשלה הלאומית מחזירה את יו”ש למפת ההתיישבות. הדרך עוד ארוכה אבל זהו בהחלט צעד בכיוון הנכון”.

מנגד, ח”כ עיסאווי פריג’ (מרצ) זעם על ההחלטה. “כשהבושה הולכת מותר לעשות הכל. שמעתם על מחלבת יוטבתה? היא צריכה לעבור קורס אצל סמוטריץ’ איך לחלוב את המדינה. אתם חולבים את המדינה בכל מיני שיטות פסולות. אתם בשיא החוצפה שלכם באים ולוקחים עוד 150 מיליון שקלים לכמה מאחזים”.