אושר לקריאה שניה ושלישית: משרדי הממשלה יחויבו לאפשר פניה באמצעים דיגיטליים

יו"ר וועדת הטכנולוגיה ח"כ אורי מקלב: "החוק ישפר את השירות לציבור ויחייב את המשרדים והרשויות לנהל מעקב אחר מצב הפניות של האזרחים"

ח"כ אורי מקלב צילום: יח"צ

הצעת חוק פנייה לגופים ציבוריים באמצעי קשר דיגיטליים של חבר הכנסת דוד ביטן וח”כים נוספים אושרה היום (שלישי) לקריאה שניה ושלישית בוועדת המדע והטכנולוגיה.

על פי הצעת החוק, כל גוף ציבורי למעט השב”כ, המוסד, הוועדה לאנרגיה אטומית, מערך הסייבר, יחידות שונות במשרד הביטחון ובמשטרה, יחויבו לאפשר לכל אדם לפנות גם באמצעי קשר דיגיטלי.

בנוסף, קובע החוק כי הגוף הציבורי יפרסם לציבור את דרכי ההתקשרות הדיגיטליים וכן את כל אמצעי הפניה ליחידות שנותנות שירות במשרד באופן דיגיטלי.

לאחר אישור החוק במליאה בקריאה שניה ושלישית, יחויבו לעשות כן בכל הגופים בתוך שנה. בחוק נקבע כי כל גוף ציבורי יחויב בשנתיים הראשונות לדווח לוועדה בכל שנה על יישום החוק ולאחר מכן בתדירות של פעם בשנתיים.

 יו”ר הוועדה, ח”כ אורי מקלב אמר בדיון, “לאחר אינספור ישיבות ודיונים, אנו מברכים היום על המוגמר בהצעת חוק משמעותית וחשובה שאמורה להתאים בשעה טובה את המציאות הקיימת בכל הגופים הפרטיים גם לשירות הציבורי – כל בקשות לטפסים וכדו’ במשרדי הממשלה ושאר גופים ציבוריים ייעשו גם בצורה טכנולוגית. דרשתי שהצעת חוק זו לא תגרע מהמצב הקיים ולכן מי שירצה לפנות עדיין דרך הפקס, יוכל לעשות זאת. ככה אנו נותנים איזון נכון ומענה לכל הגילאים והאוכלוסיות”.

הוא הוסיף כי רוב הפניות הציבוריות שמגיעות אל שולחנו עוסקות בקשיי בירוקרטיה בפניה לנותני השירות, “דרך ההתקשרות היא תמיד הבעייתית. אנשים מספרים שפנו אל הגוף הציבורי ולא קיבלו שום מענה, וכשאני פונה ישירות, אני מקבל במענה כי בכלל לא נעשתה אליהם כזו פניה. מעתה, החוק ישפר את השירות לציבור ויחייב את המשרדים והרשויות לנהל מעקב אחר מצב הפניות של האזרחים. התירוצים של פקס מקולקל או מסמך שנזרק לא יתקבלו. דרך המייל הכל כבר יהיה גם מתועד”.

חה”כ שרן השכל, מיוזמות החוק קבלה בדיון על כך שעדיין חסר בהצעת החוק, חיוב דומה למוסדות נוספים, “בנקים וחברות ביטוח שעדיין תקועים בעידן הפקס ולא נותנים מענה למי שאין פקס, לא מקבלים כאן חיוב דומה בחוק כמו בגופים ציבוריים שיחויבו לאפשר פניה דיגיטלית”.

בנוסף, תבעה ח”כ השכל שההחרגה מפרסום אמצעי פניה של נותני השירותים במשרדי הממשלה תיעשה אך ורק באישור השר הממונה או באישור ועדת המדע והטכנולוגיה.