“איחוד כלכלת ישראל עם קפריסין יתרום להחזרת הון חופשי ממס”

כך הצהיר נשיא איגוד לשכות המסחר במהלך ביקור של משלחת של תעשיינים ואנשי עסקים מקפריסין ■ היקף הסחר בין ישראל לקפריסין בשנת 2015 עמד על כ-766 מיליון דולרים

אוריאל לין עם שגרירת קפריסין ומקבילו הקפריסאי (צילום: יח"צ)

משלחת המונה 20 חברות מלשכת המסחר והתעשייה של לימסול שבקפריסין, בראשות נשיאה, קוסטאס גלטריאוטיס, התארחה השבוע בלשכת המסחר תל-אביב והמרכז.

במשלחת אנשי עסקים קפריסאים שהגיעו לפגישות עם מקביליהם הישראלים במטרה לחזק את קשרי המסחר של ישראל עם קפריסין, בתחומי התיירות הרפואית, המזון, הטכנולוגיה, התרופות, עריכת הדין ועוד.

במסגרת קבלת הפנים שנערכה לכבוד המשלחת, אמר נשיא איגוד לשכות המסחר, עו”ד אוריאל לין, “ראוי לפעול לגיוון היקף הסחר ולשדרוג יחסי הכלכלה של ישראל עם קפריסין באמצעות איחודן לכלכלה אחת”.

הוא ציין כי “משמעות הדבר היא שכל אזרח שהוא תושב קפריסין, יהיה חופשי להיכנס לישראל, לגור בה, לבנות ולבצע עסקים וכך באשר לאזרחי ותושבי ישראל בבואם לקפריסין”.

“כיום ישראלים רבים משקיעים אנרגיות עסקיות בביסוס עסקים בחו”ל ובהרבה מקרים תוך ניתוק זיקת התושבות לישראל”, המשיך נשיא איגוד לשכות ומסחר והוסיף כי “בחלק מהמקרים זה נעשה מחמת רמת המיסוי הגבוהה בארץ. אנרגיות עסקיות אלה, אם ינותבו לקפריסין, יחזקו את המעמד האסטרטגי של ישראל באזור, יעניקו תנופה נוספת לשתי הכלכלות, וגם ישמרו על קשר טוב יותר של ישראלים לארץ. ללא ספק צפויה גם החזרת הון חופשי ממס לישראל”.

נשיא לשכת המסחר והתעשייה של לימסול, קוסטאס גלטריאוטיס ציין כי הוא “תומך ברעיון שילוב הכלכלות של ישראל וקפריסין – ומאמין שככל שיחסי המגזר העסקי בין המדינות מתהדקים רעיון זה הולך ונעשה מציאותי יותר”.

הוא הוסיף כי “הדמיון בין ישראל לקפריסין הוא רב, לא רק בתחום הכלכלי אלא גם מבחינה תרבותית, חברתית וגיאו-פוליטית, מדובר בשתי מדינות שמתפתחות בנתיבים דומים”.

שגרירת קפריסין בישראל, סלינה שמבוס ציינה כי “היחסים בין שתי המדינות היו ועודם חזקים, אך תמיד יש מקום להרחיב את הקשר האסטרטגי. ברצוננו להראות לישראלים שקפריסין היא יותר מיעד תיירותי בלבד, ישנו דמיון גדול בין שתי המדינות, ולכן המחשבה על איחוד כלכלותיהן הגיונית ויכולה להועיל לשני הצדדים”.

מנתוני לשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי היקף הסחר בין ישראל לקפריסין בשנת 2015 עמד על כ-767.8 מיליון דולרים.

מתוך כך היקף היבוא מקפריסין לישראל הסתכם ב-349 מיליון דולרים – ואילו היקף היצוא מישראל לקפריסין עמד על כ-418 מיליון דולרים.

עיקר היבוא מקפריסין לישראל מתמקד במוצרים מינרליים (46%) כגון גז טבעי ודלקים וכן במגוון מוצרים נוספים (24%) כגון מברשות, תחבושות, לוחות וכדומה. עיקר היצוא מישראל לקפריסין מתמקד בכימיקלים (80%) לתעשיות, תרופות ותמרוקים.