איך הפך נער שמנמן וחולה למרצה במכללת רידמן שהוביל כבר 1,657 קרייריסטיות מצליחות בדרך של נשימה מודעת לחוות הקלה מיידית בסטרס המלווה את חייהם

אין כמו לשמוע ממקור ראשון סיפור חייו של אדם. בקלילות ובכנות רבה, משתף אותנו שחף אלדר, במסע חייו המרתק שהוביל אותו להיות מרצה ומטפל מבוקש

מעביר סדנאות ריברסינג אשר לא אגזים אם אתאר אותן כמחוללות פלאים
מעביר סדנאות ריברסינג אשר לא אגזים אם אתאר אותן כמחוללות פלאים (צילום- albina baazov)

אולי יעניין אותך גם:

אם למרות שכבר יש לך קריירה מפוארת, משפחה וכסף, ומבחוץ הכל נראה נוצץ, אבל בפנים הלב מתפוצץ, כדאי לך לשמוע מה שיש לשחף אלדר לומר לך. קרא עוד.

ראיון אישי עם אחד ממובילי סדנאות ההתפתחות האישית בארץ.

זה בלתי נתפס שאנשים שכולם חושבים שיש להם הכל, לא בהכרח חווים את חייהם שלהם כך. רבים מהם חווים תחושות קשות של חרדות, איבוד שליטה ועוד כאלו שגורמים לחוסר מוטיבציה,  עייפות, חוסר התמדה, חוסר ודאות, חוסר ביטחון, ערך עצמי נמוך… רבים מדווחים על עצלנות. דחיינות. דיכאון. צורך נואש בביטחון כלכלי ועוד.  זה בא לידי ביטוי בתחושות קשות של מועקה שחונקת את החזה וקושי לנשום.

בנוסף, רבים מוצאים נחמה באכילה רגשית, מבלי להבין שאכילה כזו היא קודם כל פתרון ורק אז בעיה. הסבר בהמשך הכתבה.

אחרי ששמעתי על מה שעושה סדנת “מרחקים גדולים בצעדים קטנים” בחייהם של אנשים שנמצאים בשיא הקריירה שלהם, ובכל זאת חיים עם מחשבות טורדניות כי מרגישים שמשהו חסר להם, הייתי חייבת ללכת לבדוק מי עומד מאחורי הסדנה המיוחדת הזו. יש מי שקורא לזה רוחניקיות, אבל נשמע שמדובר באחת הסדנאות הכי מחוברות למציאות היומיומית.

אז במיוחד לאלו שיש להם שעות עבודה משוגעות ומרגישים שהם חיים ממטלה למטלה, עצרו הכל ותקשיבו מה יש לאיש המקסים הזה לספר לכם.

תגיד שחף, אז מה הסיפור מאחורי סדנת “מרחקים גדולים בצעדים קטנים” ?

אחרי התמחות רבת שנים מצאתי מענה לצורך של אנשים מצליחים שמרגישים שמשהו חסר בחייהם ומחפשים דרך למלא תחושות לחץ, מתח, ריקנות ועוד כאלו שגורמות להם למועקות.

לא אגזים אם אתאר את הסדנאות כמחוללות פלאים. סדנאות ריברסינג, שנקראות גם לידה מחדש, למי שלא מכיר, מטפלות באמצעות נשימה מודעת, ומשחררות אנשים משק האבנים הכבד שהם סוחבים על כתפיהם במשך שנים.

במקביל ללימודים ולאחריהם, התמחתי, בין השאר, בטיפול במצבים שמובילים לאכילה רגשית ובשיקום אנשים המתמודדים עם סכיזופרניה בבריאות הנפש וליווי למשפחותיהם. היום אני מלווה תהליכים פרטניים, קבוצתיים ומטפלים בתחילת דרכם.

האם חלמת להיות מטפל כשהיית צעיר ?

(צוחק)

ממש לא, למעשה, לא חשבתי שאגדל להיות מטפל ולסייע לכל-כך הרבה אנשים בהתמודדות עם המצבים הכי קשים בחייהם, אלא שהמסעות השונים והמורכבים בחיי הובילו אותי לייעודי. כשהייתי צעיר חלמתי על עסקים וכסף, הרגשתי צורך להוכיח את עצמי ולחפש דברים שימלאו אותי מבחוץ, לא חלמתי שכל התשובות נמצאות בפנים, עמוק בתוך הלב.

בא לך לספר לי קצת רקע, שאבין איך הפכת מאדם לחוץ לאדם רגוע ?

בשמחה, הכל התחיל בעיר ערד, שם נולדתי וגדלתי. מילדות הייתי שמנמן, אבל רק בגיל ההתבגרות התחלתי להרגיש שאני שמן ושלא נוח לי עם המראה הזה, כי כל החברים סביבי היו רזים וחטובים. הייתי נער מופנם וחסר ביטחון. לא העזתי להביע דעה, לא יכולתי לקבל החלטות, והייתי מושפע מאוד ממה שאחרים אמרו לי לעשות. זה הציק לי מאוד, והיה נראה לי שאם אהיה רזה אהיה מאושר יותר ומקובל יותר, וכך גם יהיה לי יותר ביטחון.

בגיל 18 חליתי בקוליטיס (דלקת כרונית במעיים), מחלה קשה להתמודדות המלווה בכאב ובסבל רב, שהחמירה עוד יותר אחרי תקופה שבה נטלתי תרופות. הרגשתי רע, עייף ותשוש, עד שהחלטתי להפסיק ליטול אותן. הייתי תחת מעקב רפואי אחת לכמה חודשים ובביקורת האחרונה שהייתה לי, כשהייתי רק בן 19 בישר לי הרופא את הבשורה הבאה:

“כדאי שתלמד לחיות עם המחלה כי אין לה מרפא”.

איך המשפט הזה השפיע עליך ?

אפשר להגיד שנכון לאותו רגע חיי נחלקו לשניים: לפני המשפט הזה ואחריו.

זה היה הרגע שהבנתי שאין מרפא למחלה ושעלי ללמוד לחיות איתה בשלום. למדתי לחיות עם הכאב, ולשלוט בסוג האוכל שאני אוכל ובזמנים. הכל היה מאוזן ובשליטה ויכולתי להמשיך לחלום ולחיות, אם כי חיי היו מלווים במתח ובלחץ מתמיד בין השאר גם בשל ההגבלות שהכתיבה המחלה.

אז איך המשכת, על מה חלמת ?

חלמתי על כסף. טסתי בגיל 21 לארה”ב כדי “לעשות את המכה” כמו שצעירים רבים חולמים. הקמתי חברה לשיווק ומכירות. בהתחלה הרווחתי הרבה כסף, הרבה מאוד. אח”כ הפסדתי פי שלושה ונכנסתי לחובות גדולים בגיל צעיר. הצלחה וכישלון הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי, כמו רכבת הרים. היום אני מבין שגם הכישלון היה הצלחה.

אורח החיים הזה גרם לי להיות עצבני, טרוד והיו כאלה שקראו לי טמפון כי הייתי עד כדי כך לחוץ. לעתים איבדתי שליטה, וזה בא לידי ביטוי באכילה של ג’אנק פוד בלי קשר לרעב, לעשן המון סיגריות. אני אפילו מתבייש לומר לך שהייתי שותה לפחות 2 ליטר קולה ביום .באופן כללי הרגשתי עבד לרגשות שלי, לרצונות שלי, ולצרכים שלי. היום אני יודע גם שרמות הקורטיזול שלי, הורמון הסטרס, היו בשמיים.

כל זה גרם לי להשמין אפילו יותר. התביישתי בעצמי, הרגשתי שאני לא טוב מספיק, הייתי מתוסכל ופחדתי להודות בפני עצמי שאני מרגיש כמו כישלון.

הרגע המכונן היה רגע אחד במקלחת בו הבטתי על עצמי במראה בדירה שלי בקליפורניה, והבנתי בפעם הראשונה שאני אחראי למחלה שלי! לא באופן מודע וישיר. הבנתי שהמחלה הייתה הפתרון לבעיית ההשמנה, כי בעקבותיה רזיתי באופן משמעותי, בלי מאמץ, אבל עם הרבה סבל וכאב. ברגע שהסכמתי להודות בפני עצמי שאני זה שזימנתי לעצמי את המחלה, הבנתי שאני גם זה שיכול לרפא את עצמי ממנה. מאותו רגע הכאבים נעלמו ! כאן כבר הבנתי עד כמה השפעה יש לנפש על הגוף.

הצלחה וכישלון הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי, כמו רכבת הרים. היום אני מבין שגם הכישלון היה הצלחה
שחף אלדר: ” הצלחה וכישלון הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי, כמו רכבת הרים. היום אני מבין שגם הכישלון היה הצלחה.” (מאגר אישי)

עשית מהפך, שינית כיוון, גילית ייעוד חדש, איך זה קרה?

הבנתי שאני במקום הלא נכון. כנגד כל מי שהייתי אז, טסתי להודו. רציתי לטייל, להתנקות, ואכן עברתי מסע מדהים שבמהלכו נחשפתי למשהו שהיה נראה לי גדול, אז המשכתי למדבר ברג’סטאן, שם עברתי קורס רייקי רמה 1 אצל אחד המאסטרים הבכירים בדרום הודו לרייקי ושיאצו.

למען האמת, בהתחלה הרגשתי מטופש ושכלום לא קורה, אבל אחרי 21 יום פתאום זה קרה:

אנרגיות אינסופיות זרמו אליי, חלומות שגרמו לי לראות את עצמי בבהירות ואשר בעקבותיהם הפסקתי לעשן.

החוויה הייתה כל כך חזקה שהחלטתי שאני רוצה עוד ממנה. אחד הדברים שהתבהרו לי הוא שהגיע הזמן לגלות את המטפל שבי לעולם.

מדהים,  אז איך הגעת למכללת רידמן ?

חזרתי לארץ ומיד נרשמתי ללימודי פסיכותרפיה טרנספרסונלית במכללת רידמן, ללא כל רקע או ידע מוקדם, פשוט מתוך ידיעה פנימית עמוקה שזה מה שמעניין אותי.

בא לך לשתף אותי בדוגמא לשינוי שחל בך

משמנמן ועצלן הפכתי לטריאתלט שגומע מרתונים לארוחת בוקר… אני! הילד השמנמן! מרתונים! זה כבר היה הישג רציני, הבנתי כמה מנותק הייתי כל השנים האלו ואיזה סיפורים שסיפרתי לעצמי (מתגלגל מצחוק). באמת חשבתי שאני יודע כל כך הרבה בזמן שלא ידעתי כלום.

אנחנו מודעים למה שאנחנו מודעים ואנחנו לא מודעים למה שאנחנו לא מודעים וזה ישאר ככה לנצח
“אנחנו מודעים למה שאנחנו מודעים ואנחנו לא מודעים למה שאנחנו לא מודעים וזה ישאר ככה לנצח” (צילום- albina baazov)

איך קשור “שק האבנים הכבד” שהזכרת קודם לאכילה רגשית?

למושגים “רעב רגשי ואכילה רגשית” נחשפתי תוך כדי הלימודים. נוכחתי לגלות שרבים האנשים המתמודדים עם בעיות אלו. רובם חושבים שקשה מאוד להשתחרר מזה ואולי אף בלתי אפשרי, אך לא כך הדבר.

חשוב להבין שאכילה רגשית לא חייבת להיות ספציפית לאוכל, זה יכול להיות לאינטרנט, לטלפון, לסיגריות, קניות ובעצם לכל דבר שעוזר להירגע ולהתמודד עם רגשות. לאכול את הרגשות, תכלס זו פעולה שעוזרת להחזיר את הנפש לאיזון כאשר יש קושי להתמודד עם מה שקורה בפנים. אפשר לומר שהאכילה הרגשית קודם כל פותרת בעיה ורק אח”כ הופכת לבעיה בפני עצמה, זה פרדוקס שחשוב להבין אותו.

נשמע מעניין, מה זאת אומרת שאכילה רגשית היא פתרון ?

תראי, האכילה הרגשית היא לא אויב. זו פעולה שעוזרת לי לאזן את הרגש, כמו ווסת. בכל פעם כשמתעורר רגש או תחושה שאין ביכולתי להתמודד איתה, אני פשוט פונה לפעולה שתעזור לי להשתיק את הרגש. למשל: במצב של שעמום בבית כשאני לבד ואני מרגיש בודד. או כשמישהו עושה משהו שמרתיח אותי ומכניס אותי ללופ של מחשבות טורדניות סביב העניין, אזי, אוכל, אלכוהול או אפילו טלויזיה יכולים לעזור לי להתמודד עם המצב. אבל זה רק רגעי וזה מייצר אפילו יותר סבל. זו הדרך לאכול את הרגשות ולכן אני קורא לזה אכילה רגשית, העניין הוא ללמוד להחליף את האכילה הרגשית בהכלה רגשית.

חשוב להבין שאכילה רגשית לא חייבת להיות ספציפית לאוכל, זה יכול להיות לאינטרנט, לטלפון, לסיגריות, קניות ובעצם לכל דבר שעוזר להירגע ולהתמודד עם רגשות
חשוב להבין שאכילה רגשית לא חייבת להיות ספציפית לאוכל, זה יכול להיות לאינטרנט, לטלפון, לסיגריות, קניות ובעצם לכל דבר שעוזר להירגע ולהתמודד עם רגשות (pixabay)

אולי יעניין אותך גם:

ספר קצת לקוראים על הסדנאות שלך, מי מגיע לסדנאות שלך ?

לרוב מדובר באנשי ונשות קריירה שעבדו קשה והגיעו לזה שכיום הם מבוססים, יש בית, משפחה, מבחוץ הכל נראה בסדר. אבל מבפנים רחוק מזה.

הם מתחילים לשים לב לאותו שק של אבנים שהזכרנו קודם. פתאום הוא מכביד וכבר קשה לשאת אותו. האבנים יכולות להיות רגשות אשמה, חרטה,כעס, פחד, חרדה, כאב, עצבות ועוד…

ומה קורה להם בסדנה ?

וואו, אם אני אספר לך עכשיו רוב הסיכויים שלא תאמיני, אבל אני אנסה. רובם באים סקפטים ובראש שלהם הם אומרים “כן בטח”. אחרי סדנה אחת הם כבר מבינים שזה עובד, הם משחררים רגשות מאוד עמוקים והשחרור מעורר בתוכם אנרגיה מלאת חיים, שמחה וביטחון עצמי.

לרוב הם מגלים גם תובנות מאוד משמעותיות על דברים שהרגישו תקיעות מולם במשך שנים ומקבלים החלטות מאוד חשובות, אפילו מהותיות.

הסדנה עוזרת להביא את השינוי מבפנים, מתוך הבנה ששינוי זווית ההסתכלות על החיים הוא דבר הכרחי לחיים מאושרים ורגועים.

הם עוברים ניקוי פנימי מעמיק ויוצאים עם תחושות של ביטחון עצמי, שלווה והתעלות נפש כזו

שהם חיכו לה כבר הרבה זמן, חלקם אפילו איבדו את האמונה שאפשר להרגיש ככה וכעת הם בטוחים שהחיים יכולים להיות הרבה יותר יפים ונעימים.

זהו, צריך רק סדנה אחת ?

(מחייך חיוך ענק) תראי, זה מאוד תלוי בבשלות המשתתף, אבל בגדול, זה כמו בצל. כל מפגש מקלף עוד שכבה. יש אנשים שחווים את הסדנה בצורה כל כך משמעותית שמנקודה זו ואילך חייהם משתנים.

שמעתי כבר ממאות אנשים איך הסדנה עזרה להם לראות דברים בצורה שונה
שחף אלדר – “שמעתי כבר ממאות אנשים איך הסדנה עזרה להם לראות דברים בצורה שונה.” (מאגר אישי)

אז מה מיוחד כל כך בסדנאות שלך ?

סדנת הדגל היא בת שישה מפגשים מעמיקים מאוד, עם חיבור אישי, ניתוח ועיבוד הרגשות בכל מפגש. מדובר בסדנה קבוצתית של אנשים אשר עוברים כולם התמודדות משותפת (ניתן גם לקבוע פגישות אישיות)

הסדנאות שלי משלבות מספר טכניקות. חלקן ייחודיות מאוד שאני שילבתי כדי לעבוד גם במימד הפיזי, גם הרוחני וגם הרגשי.

מובן שחוויה כזאת עמוקה וחשובה דורשת צוות מקצועי, ולכן יש במהלך הסדנה צוות מנוסה.

הסדנה מתקיימת במיקום פסטורלי ורגוע עם משבי רוח היישר מהים הנמצא דקה הליכה, ומתמקדת במתן מענה לצרכים השכיחים ביותר.

והכי חשוב, יש בסדנה מספיק זמן, כך שלא צריך להיות בלחץ. יש לכולם מספיק זמן להפנמה של הידע והרגשות שיצופו במהלכה עם מקום להתבטאות והתייחסות. וכן, אנחנו נדאג לסדר יום נוח, ארגון מקצועי, שקט ואוכל.

הסדנא מיועדת בעיקר לגילאי 35-55 זוהי סדנה ממוקדת, משתתפיה הם בוגרים באותו טווח הגילאים כך שגם יש יכולת הזדהות עם שאר המשתתפים בה.

נשמע מדהים אני כבר ממש מחכה לסדנה שהזמנת אותי אליה, יש לך אולי טיפ לקוראים שלנו ?

אם אנשים יסכימו לדבר בשפה של רגש ופחות בשפה של שכל, ויסכימו לקבל את זה שבפגיעות החשופה שלנו טמונה עוצמה אדירה – הם ימצאו את המפתח לאושר.

היכולת להיות בסביבה של אנשים מבלי לחשוב איך אתם נראים או מה חושבים עליכם, בלי לפחד שלא יאהבו אתכם, ובאמת להנות מהזמן איתם, היא הדרך אל האושר.

כבר ידוע שדברים חומריים לא מסבים יותר אושר מעל גבול מסוים (רמת האושר של אנשים בארה”ב שהכנסתם מעל 75,000 דולר בשנה נשארת אותו דבר גם אם עולה במאות אחוזים, בעוני זה כבר משהו אחר), אז הטיפ שלי לקוראים הוא לצבור יותר חוויות של רגש אותנטי, גם כשהדברים לא מושלמים. בסוד אפשר לגלות לכם שעולם שלם של אינטימיות מחבקת מחכה לכם.

טוב, בהחלט נשמע מבטיח ואני יכולה לומר שהראיון איתך מעורר בי המון אנרגיה והשראה. איך הקוראים שלנו יכולים להגיע אליך ?

למי שמבין שאין טעם לחכות ומוכן להצטרף כבר עכשיו לסדנה, לחוות הקלה מיידית בסטרס

ושחרור עמוק ומשמעותי, אני מציע כאן לעשרת הקוראים הראשונים הנחה ומפגש אישי במתנה בנוסף להשתתפות בסדנה, הנה הקישור להרשמה לסדנה.

מי שרוצה טעימה ראשונית מוזמן לקבל ממני בחינם את המדריך המלא להתמלא באנרגיה מקסימלית, הוא נשלח במייל מיידי וזמין לזמן מוגבל, בקרוב הוא יירד מהאוויר.

בנוסף הדף הרשמי בפייסבוק של “מרחקים גדולים בצעדים קטנים”   והאתר הרשמי שעולים בהם תכנים מאוד מעניינים ואפשר גם לקרוא מאות תגובות של משתתפי הסדנאות.


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.