איך הפכתי לאמא “שפויה” בעזרת רעיון מטופש שחיסל לי את הסטרס

אחרי שהעיפה את הלחץ מהחיים שלה, רוני אריאלי רוצה ללמד אתכם את הסוד שהיא גילתה

רוני אריאלי עם הבן רפאל

בחיים לא חשבתי שזה ככה. אמא שלי תמיד אמרה לי שלהיות אמא זה אושר עילאי. היא מעולם לא הזכירה את כל הטירוף והלחץ שמגיעים עם התפקיד. ככה מספרת רוני אריאלי (34) אמא לשניים ממושב עמיקם.

 מדריך מיוחד: 7 סודות של אימהות מאושרות

 

 

ביקשתי לפגוש את רוני בסביבה הטבעית שלה, כדי לראות את התופעה במו עיני. החלטתי אפילו להפתיע אותה בשעה הכי מטורפת ביום וביקשתי להגיע בשעת ההתארגנות בבוקר. להפתעתי, רוני ביקשה שאגיע מאוחר יותר מהשעה שתכננתי “אצלנו מתעוררים קצת מאוחר יותר” היא מסבירה ואני שומעת את החיוך בקולה.

ריקודים בסלון על הבוקר

ציפיתי להגיע ולראות מרתון התארגנות מטורף של בוקר, ילדים מתרוצצים בפיג’מות, תור לחדר האמבטיה, והורים שלחוצים כבר לצאת לעבודה. להפתעתי הגעתי לבית שמח ויוצא דופן, הבן הגדול, בן חמש, רוקד בסלון מול הטלוויזיה והילדה בת השנתיים מסתובבת עם עגלה ובובה תוך כדי שהיא שרה לעצמה. רוני מכינה סנדביצ’ים בשלווה ואלון, בעלה יושב ושותה קפה בנחת.

אתם לא ממהרים לצאת?

“אנחנו נספיק. אין לחץ. אנחנו אוהבים להתחיל את היום באווירה רגועה. חשוב לנו שהילדים יתחילו את היום ברגל ימין. זה מאוד משפיע על מצב הרוח שלהם ועל איך ייראה היום שלהם בגן”

רוני אורזת את הסנדביצ’ים בתיקים של הילדים, אלון בעלה לוקח אותם לגנים ואנחנו מתיישבות במרפסת לראיון.

את תמיד היית כזאת רגועה?

“ממש לא. עד לפני שבע שנים הייתי הבחורה הכי לחוצה בעולם. הייתי מלחיצה את עצמי להספיק ולעשות הכל הכי טוב שאפשר. הייתי גם ביקורתית בטירוף. שום דבר לא היה מספיק טוב בשבילי. הייתי פרפקציוניסטית. תמיד הייתי מחפשת מה לא בסדר, גם אם הכל היה בסדר. ואם משהו לא היה מצליח לי, הייתי הורגת את עצמי מבפנים”

אז מה קרה?

“לפני שבע שנים התבשרתי שחליתי. אובחנה אצלי תת-פעילות בבלוטת התריס, שזאת מחלה שאי אפשר לרפא, אלא רק לאזן ע”י לקיחת תרופות למשך כל החיים.”

איך זה קשור לעובדה שאת רגועה היום?

“בהתחלה לא הבנתי מאיפה המחלה הזאת נפלה עליי. אבל הרקע שלי כמטפלת ברפואה סינית אילץ אותי לקרוא ולחקור קצת יותר לעומק בשביל להבין את שורש הבעיה וכדי לגלות למה המחלה הזאת נוצרה אצלי בגוף”

מה גילית?
“גיליתי שהמחלה הזאת נגרמת כתוצאה מסטרס (לחץ) קיצוני ומעודף ביקורת עצמית”

(צוחקת)

“היום אני כבר צוחקת על זה, אבל אז לקח לי זמן לעכל את העניין. הבנתי שהייתי קשה מדי עם עצמי ושכנראה עברתי את הגבול. ידעתי שאם אי פעם ארצה להיות בריאה, אהיה חייבת להעיף את הלחץ מהחיים שלי”

איך אפשר להעיף את הלחץ מהחיים במדינה לחוצה כמו שלנו?

“אתגר לא פשוט. אבל לא הייתה לי ברירה. רציתי להרגיש טוב וזה אילץ אותי לעשות הרבה שינויים על מנת שזה יקרה. בין היתר גם עזבתי את העבודה שלי כמטפלת ברפואה סינית, מכיוון שהבנתי שאני לא יכולה לטפל באנשים אחרים כל עוד אני לא מטפלת בעצמי.
זה לקח לי שנה פחות או יותר, אבל בסופו של דבר הצלחתי להעיף מהחיים שלי את כל הדברים שיצרו אצלי לחץ והגעתי לבדיקות דם מאוזנות בלי תרופות”

“ואז הפכתי לאמא…”

 

“שנתיים לאחר מכן, נולד הבן הבכור שלי, רפאל” היא מחייכת. “אני מודה שלא הייתי מוכנה לדרישות שהגיעו עם התפקיד הזה של להיות אמא. הכל היה לי קשה מדי… לא הייתה לי דקה לנשום, חוסר שעות השינה גם כן עשו את שלהן. הרגשתי שאיבדתי את עצמי לחלוטין. שאין לי חיים. חיכיתי שייגמר כבר היום, שייגמר השבוע. הלחץ חזר ובגדול ואיתו חזרה גם המחלה. הגוף שלי, שפיתח רגישות יתר לסטרס, קרס מהעומס והגעתי למצב של תשישות כרונית וחוסר יכולת לתפקד”

איך יצאת מזה?

“נאלצתי לקחת תרופות כי הגוף שלי יצא מאיזון. שנאתי את זה. מצד אחד התרופות גרמו לבדיקות הדם שלי להיות מאוזנות, אבל מבפנים עדיין הרגשתי כמו סמרטוט. הייתי אומללה. לא הייתי מסוגלת לחיות עם הלחץ הזה. החלטתי שאני אעשה הכל כדי לחזור להרגיש טוב וכדי שאוכל לתפקד כמו שצריך. לא הייתה לי ברירה, בכל זאת היה לי תינוק לטפל בו”

      איך להיפטר מהלחץ ולחיות חיים מאושרים – מדריך מיוחד

מה לדעתך הוא הגורם הראשי ללחץ אצל אימהות?

“תראי, זה לא סוד שהחיים שלנו כאימהות הם תובעניים בטירוף, יש לנו מיליון תפקידים למלא, אנחנו חוזרות מהעבודה גמורות מעייפות ואז חוץ מהטיפול בילדים אנחנו צריכות גם לבשל, לכבס, לתלות, לקפל, לסדר, לנקות, להקפיץ, לאסוף, כל הזמן צריכות להספיק אלף ואחד דברים… וזה חוזר על עצמו בכל יום מחדש. לחץ זה שם המשחק. וכשאנחנו בלחץ זה משפיע באופן ישיר על המוח שלנו ומקשה עלינו לנהוג בהגיון, אנחנו עשויות להיות מאוד עצבניות, והרבה פעמים לנהוג באימפולסיביות ולעשות החלטות לא נכונות.

בעיה נוספת אצלנו הנשים היא שאנחנו קונטרול פריקס (חולות שליטה), הכל צריך להיות בדיוק כמו שאנחנו רוצות ואוי ואבוי אם לא… קשה לנו לשחרר. יש להרבה מאתנו נטייה לפרפקציוניזם וזה מביא איתו הרבה מאוד שיפוטיות וביקורת עצמית. כל התכונות האלה ביחד יוצרות אצלנו דיבור שלילי בתוך הראש וגורמות לנו להיות קשות מדי עם עצמנו. כך היה גם אצלי”

מה עשית בשביל לצאת מזה?

“חזרתי לחקור וללמוד שוב את כל הנושא של לחץ, מה גורם לו ואיך אפשר לצאת ממנו גם במצבים קיצוניים. לקחתי קורסים, קראתי הרבה, למדתי המון, הפכתי למומחית בנושא. התחלתי לפתח לעצמי כלים שיעזרו לי להתמודד עם כל סוג של לחץ. כתוצאה מכך הצלחתי גם להיפטר מהתרופות והגוף שלי שוב חזר לאיזון. כשהבת שלי נולדה כבר הייתי במקום הרבה יותר טוב”

 

מה גילית בחקירה שלך הפעם שהיה שונה מהפעם הקודמת?

“גיליתי שהכל מתחיל ונגמר אצלנו בראש. הדברים שקורים לנו והצורה שבה אנחנו מתמודדים איתם לא קשורה לשום גורם חיצוני, אלא רק לתוכנה שמותקנת לנו במוח.
עד לא מזמן נהגו לחשוב שתכונות אופי ודפוסי חשיבה הם דבר שנקבע עד גיל מסוים ושלאחר מכן לא ניתן לשנות אותם, לדוגמה: אם אני בנאדם לחוץ ופרפקציוניסט, אז כנראה שכזאת אני וככה אשאר כל החיים, ככה חשבו עד לא מזמן. אך מחקרים שנעשו בשנים האחרונות בתחום חקר המוח ונוירופלסטיות (Neuroplasticity) מלמדים אותנו שהמוח הוא איבר גמיש ושדפוסי החשיבה שלנו ניתנים לשינוי בכל גיל. כיום יש לנו את היכולת לאמן את גלי המוח כדי “לשדרג” את התוכנה שמותקנת במוח שלנו. בדיוק כמו שדרוג שאנחנו עושים למחשב שגורם לו לעבוד בצורה חלקה וטובה יותר ובלי באגים. בדיוק את זה אנחנו יכולים לעשות גם למוח שלנו. רוצה לחיות חיים רגועים בלי לחץ? תתכנתי את המוח שלך להתמודד טוב יותר עם לחצים”.

עלייה בתפקודי המוח השונים לאחר אימון של גלי המוח ו”תיכנות מחדש”

כל זה נשמע טוב מדי מכדי להיות אמיתי

“נכון, אבל זה אפשרי. אני עשיתי את זה. החיים שלי השתנו בזכות הדברים שלמדתי. לחץ כבר לא מהווה חלק מהחיים שלי. אני סוף סוף נהנית מהאימהות. טוב לי וזה משפיע באופן ישיר גם על הילדים וגם על האווירה בבית שהפכה להיות זורמת וקלילה יותר.
היום אני יודעת שהמחלה הזאת שנפלה עליי משומקום הייתה בעצם ברכה במסווה שעזרה לי להפוך את החיים שלי להרבה יותר טובים. המטרה שלי היום היא לעזור לאימהות שסובלות מסטרס כדי שלא יגיעו למצב הבריאותי שאני הגעתי אליו”.

משפחה מאושרת. רוני ואלון עם הילדים רפאל וליבי

מה צריך לעשות בשביל ליצור כזה שינוי בחיים?

“בחודש הבא אעביר הדרכה אינטרנטית בנושא הזה לאימהות, זאת תהיה הדרכה חינמית שבה אלמד איך להעיף את הלחץ מהחיים ולתכנת את המוח מחדש כדי לחיות חיים טובים ומאושרים יותר”

רוני, לפני סיום, האם תוכלי לחלוק עם הקוראות שלנו טיפ אחד שיהפוך את החיים שלהן לרגועים יותר?

“בטח, בשמחה. הנה טיפ שמאוד עוזר לי – אומרים עלינו הנשים שאנחנו טובות במולטי-טאסקינג, יכול להיות שזה נכון, אבל התוצאה היא חיים בסטרס תמידי. אחד הדברים שעוזרים לי להישאר רגועה הוא להיות ממוקדת בכל פעם רק במשהו אחד ולהימנע ממולטי-טאסקינג עד כמה שאני יכולה”.

תוכלי לתת דוגמה?

“כשאני עם הילדים, אני משתדלת להיות רק איתם ולא להתעסק בשום דבר אחר, אני משאירה את הנייד ואת העבודה בצד ונמצאת רק איתם. זה זמן האיכות שלי ושלהם וככה גם המוח שלי נשאר רגוע ולא טרוד בדברים אחרים”

רוני, איך הקוראות שלנו יכולות לקבל מידע נוסף לגבי ההדרכה שלך או ללמוד טיפים נוספים שיכולים לעזור להן?

“אני אתן לך קישור שתעבירי לקוראות. בצד השני שלו מחכה מדריך שנקרא “7 סודות של אימהות מאושרות” הסוד השלישי ממש קריטי” המדריך ניתן להורדה בחינם לזמן מוגבל