איך תגלית חדשה הצילה לתמי את הזוגיות (בלי לערב את בעלה)

החלום לחזור מהעבודה אל בן זוג תומך מתנפץ לרסיסים כשאנחנו פותחים את הדלת ונכנסים הביתה. אבוד? לא לפי גילי ויינטראוב, האיש שעומד מאחורי שיטת 'טיפול זוגי בחצי'. האם אפשר להציל את הזוגיות מבלי לגרור את בן הזוג לטיפול? יצאנו לבדוק

גילי ויינטראוב, יוצר תכנית הליווי האישית 'טיפול זוגי בחצי'
גילי ויינטראוב, יוצר תכנית הליווי האישית 'טיפול זוגי בחצי' - צילום: איל אילת

זה הזוי. אף אחד מאתנו לא היה בוחר בצורה מודעת לחיות בזוגיות מחלישה ולחזור הביתה בכל יום לשגרה מעיקה של שתיקה, ביקורת או תחושת חוסר ערך עצמית. ובכל זאת, זו המציאות של אלפי זוגות בישראל. התוצאה? בחירה בין גירושין לבין התפשרות על יחסים שגורמים לנו מצוקה ועוגמת נפש מתמשכת.

כדי לצאת מהמעגל האכזרי הזה, בני זוג רבים פונים לטיפול זוגי. אך מה קורה כאשר בן הזוג לא מוכן לשתף פעולה? או כשבת הזוג לא מוכנה להיכנס למצב בו יכולים להתעורר עימותים? כאן בדיוק נכנסת לתמונה שיטה חדשה עם הבטחה יוצאת דופן: לשפר משמעותית את הזוגיות בתוך 12 מפגשים בלבד ובלי לערב את בן הזוג.

מה זה ‘טיפול זוגי בחצי’ והאם זה באמת עובד? יצאנו לברר.

כשתמי הגיעה אלי היא הייתה מיואשת, כך מספר גילי ויינטראוב, הזוגיות שלה נראתה חסרת סיכוי. המטרה שהיא הציבה לטיפול הייתה למצוא את הכוח לעזוב את בעלה.

ומה קרה?

היא אכן מצאה את הכוח שהיה חבוי בה, רק שבמקום לעזוב את בעלה הכוח הזה אפשר לה לצאת מהשתיקה מול הביקורות שלו ולהתחיל לענות לו. ברגע שהיא עשתה את זה כל מערכת היחסים שלהם זזה מהמקום והיא בחרה להמשיך לחיות יחד.

באושר ועושר?

(צוחק) עם הרבה פחות סבל.

גילי, מה זאת אומרת טיפול זוגי בלי בן זוג?

כמו שזה נשמע. טיפול שמטרתו לשפר את הזוגיות במעמד צד אחד. התרגלנו לחשוב שלטיפול זוגי צריך שניים אבל במערכת יחסים זוגית מספיק שצד אחד יזוז בכדי שהצד השני יהיה חייב להגיב.

לא צריך שניים לטנגו?

בהחלט צריך שניים לטנגו, אך לא חייבים ששניים ילמדו לרקוד. לפעמים מספיק שצד אחד יודע את הצעדים הנכונים כדי שהשני יפסיק לדרוך לו על הרגליים.

אבל איך זה עובד?

יחסים הם כמו מאזניים. כשצד אחד משתנה הצד השני חייב להגיב לזה. לכן העבודה היא לשנות את המנגנונים הפנימיים של האדם שיושב מולי. אם נחזור לדוגמא של תמי, אישה שמגיעה עם דפוס של שתיקה מול מצבי ביקורת יכולה לחוות שיתוק כשבעלה מדבר אליה בטון תוקפני. זו הזוגיות שהיא חווה, סוג של קורבנות מול תוקפנות. ברגע שאנחנו משחררים ממנה את השתיקה, במצבים שהיא מפרשת אותם כביקורת, היא מתחילה להגיב מול בעלה. כשהבעל שומע אותה מגיבה, לפעמים בפעם הראשונה בחייו, משהו זז אצלו ומשנה את דפוס ההתנהגות שלו בבית.

כשמשהו משתנה באישה הגבר מגיב

בדיוק.

וזה תמיד עוזר?

אי אפשר לאלץ מערכת יחסים להתאים. זה לא יעבוד בזוגיות בה אין רצון יותר להיות האחד עם השני. זה משפר מאוד את הסיכויים של זוגיות בה יש רצון בסיסי הדדי לתקן ולהישאר יחד.

למה לא טיפול זוגי סטנדרטי?

טיפול זוגי זה דבר מצוין. יחד עם זאת יש גבול למה שאפשר לשפר כאשר לא משנים את המנגנון הפנימי שגורם לנו להתנהג כמו שאנחנו מתנהגים. אפשר לשנות הבנות מנטליות, להחליט על פעולות מסוג אחר שאנחנו נעשה בעקבות הטיפול, אך הדחף להתנהג כמו שאנחנו מתנהגים לא מטופל. זה מחייב אותנו להיות מודעים כל הזמן למחשבות ולפעולות שלנו. כשאנחנו משנים את המנגנון הפנימי שלנו זה משנה מיד את המחשבות והפעולות שלנו באופן טבעי ומאפשר לנו לבוא לזוגיות ממקום רגשי חדש לגמרי והרבה יותר מאפשר.

אז למה לא לשלוח גם את הבעל לטיפול?

כמובן שזה תמיד מומלץ גם לבעל לעבור טיפול, אך לא תמיד זה מתאפשר. לפעמים הגבר לא מעוניין ולפעמים האישה מעדיפה לעשות שינוי במרחב הפנימי שלה ולא לשתף אותו בתהליך.

איך משנים את המנגנון הפנימי שגורם לנו להתנהג כמו שאנחנו מתנהגים?

תהליך שינוי מורכב משלושה שלבים. הראשון הוא איתור הדפוס שיושב בשורש ההתנהגות שלנו. למשל אם אישה מרצה את הסובבים אותה ושמה את עצמה במקום השני או העשירי אחרי אחרים, אנחנו צריכים להבין קודם כל למה היא עושה את זה. מה המנגנון הפנימי שלה שגורם לה לוותר על עצמה. זה יכול להיות רקע של ילדות בה היא הייתה צריכה להתאמץ כדי לקבל אהבה, הבנה פנימית שלא רצו אותה, או אפילו משהו שעבר אנרגטית מאחד ההורים ומפעיל גם אותה. במקרה כזה מנגנון הריצוי יעבור גם לחלק מהילדים שלנו. לאחר האיתור, השלב הבא הוא לשחרר את המנגנון הזה מהמערכת שלנו. אנחנו עושים את זה על ידי זיהוי ושחרור הרגש שנמצא בבסיס ההתנהגות שלנו. תמיד יש רגש עמוק שמפעיל אותנו וגורם לנו להתנהג כפי שאנחנו מתנהגים. הרגש הזה נוצר איפשהו על ציר הזמן של חיינו, בדרך כלל בילדות, לפעמים עוד בשלב ההיריון, ובמקרים מסוימים אפילו עוד לפני. כשאנחנו משנים את הרגש שמפעיל אותנו משתנה ההתנהגות שלנו ואז כתוצאה של זה אנחנו מתחילים לחוות את העולם ממקום חדש ומתגמל הרבה יותר, ומושכים אלינו התנהגות אחרת מאנשים סביבנו. שזה השלב השלישי.

כשצד אחד משתנה הצד השני חייב להגיב
כשצד אחד משתנה הצד השני חייב להגיב – קנוי מ-shutterstock

איך השינוי הפנימי הזה נעשה?

כדי לשנות מנגנון שמוטבע עמוק במערכת הרגשית שלנו אנחנו צריכים להגיע אל החוויה בה הוא נוצר ולשחרר את הרגש שהתקבע באותו אירוע. אנחנו עושים את זה על ידי התחברות אל תת המודע, כי זה המרחב שמנהל אותנו בלי שאנחנו שמים לב, חזרה בזמן אל הרגע בו המערכת שלנו “אימצה” את המנגנון הזה ושחרורו מהמערכת הרגשית שלנו באמצעות כלים אנרגטיים.

כלומר?

נקודת המוצא היא שאנחנו מורכבים מארבעה רבדים: פיזי, מנטאלי, רגשי ואנרגטי. במישור המנטאלי אנחנו מבינים דברים, אך הרגש הוא זה שמנהל אותנו. אנחנו יכולים לדוגמא להבין שאנחנו חיים בתחושה של חוסר ערך עצמי כי שידרו לנו לאורך הילדות שאנחנו לא שווים. ההבנה הזו יכולה להסביר למה אנחנו סובלים היום מזוגיות לא שוויונית בה אנחנו בעיקר מרצים את הצד השני. אך ההבנה הזו לא פותרת את הבעיה. כדי לפתור את בעיית חוסר הערך העצמי אנחנו צריכים לשחרר את הרגשות ש”התיישבו” במערכת שלנו כבר בשלבים מוקדמים בחיינו ומשפיעים עלינו עד היום. פחד, חרדה, תסכול, חוסר אונים, השפלה, כל אלו הם רגשות שאנחנו סוחבים מילדות ומפעילים אותנו בסיטואציות שונות גם בהווה. מאחר ומדובר בהטבעות אנרגטיות, אנחנו משחררים אותן באמצעות כלים שפועלים במישור האנרגטי.

כמה זמן מחזיק השינוי במערכת היחסים?

כשמנגנון פנימי משוחרר זה לתמיד. הוא בדרך כלל לא חוזר. אדם מתחיל לחוות את הזוגיות שלו ממקום אחר, הוא כבר לא נכנס לאותן פינות רגשיות. זה משנה את הדינמיקה ביחסים ולוקח אותם למקום חדש. לאן ילכו היחסים לאורך זמן זה כבר עניין אישי. בדרך כלל זה משפר את איכות היחסים באופן משמעותי, אך כבר נתקלתי בנשים שלאחר שיצאו מהשיתוק מול בן זוגן או מתחושת חוסר הערך עצמי הן החליטו לפרק את החבילה. אבל הן עשו את זה מתוך תחושת עוצמה ושליטה בסיטואציה, לא מתוך כפייה. זה לא קורה הרבה אבל זה יכול לקרות.

איך הגעת לשיטה הזאת?

לגמרי במקרה. אני מפעיל את תכנית הליווי ’12 טיפולים שמשנים את החיים’ כבר לא מעט שנים, כמאמן ראשי במרכז אומגה ובקליניקה שלי. עם הזמן אנשים התחילו לשתף מה התהליכים האלו עושים אצלם בבית. איך הטיפול מחלחל החוצה ומשפיע גם על ההתנהגות של בני או בנות הזוג וגם הילדים. הרבה פעמים אנשים באים כדי לשחרר תקיעות ברמת קריירה או למצוא את הייעוד שלהם ותוך כדי תנועה מבינים שהדבר הכי כואב שהשתפר אצלם זה הזוגיות. עם כל הכבוד לכל הנושאים לטיפול, ויש כמובן הרבה כבוד, בדרך כלל יחסים הם המפתח לחיים שמחים. עם יחסים טובים אפשר למצוא את הכוחות להמריא בכל תחום. בן זוג שאנחנו מרגישים שלא תומך בנו גובה מאתנו המון אנרגיות. כשהוא אתנו החיים שלנו מקבלים תנופה חדשה.

כמה זמן נמשכת תכנית כזו?

תכנית מורכבת מ-12 מפגשים אישיים של שעה ונמשכת כשלושה עד ארבעה חודשים.

איך זה עובד בזמן כל כך קצר?

מדובר בתהליכי עומק שמשחררים מאתנו מנגנונים סמויים במקום בו הם נוצרו. כשהמנגנון משתחרר גם ההשלכות שלו על חיינו נעלמות. כל מפגש מורכב משיחה בה אנחנו מעמיקים אל שורש מנגנון שלא עובד עבורנו בחיים ומפעילים תהליך אנרגטי לשחרור השורש הזה מהמערכת שלנו. בכל פגישה כזו משתחרר עוד שק חול מהמערכת שלנו, ועם כל שק שמשתחרר משהו בנו נהיה יותר קל, זורם, עוצמתי ומאפשר, וזה מתורגם מיד אל מערכות היחסים שלנו, משפיע עליהן ומשנה אותן. השינוי האנרגטי אצלנו משתקף בהתנהגות של הסביבה שלנו אלינו. חברים, בוסים, משפחה מורחבת, ילדים ובעיקר בן או בת הזוג שלנו.

איפה המפגשים מתקיימים?

בקליניקה שלי ברמת גן.

אז זה מיועד לאנשים מגוש דן

לא רק. אנשים מגיעים גם מפרדס חנה, חיפה, ירושלים, נהריה, באר שבע ואפילו מקיבוץ ליד אילת. לאנשים שלא יכולים לבוא פיזית ולאלו שגרים בחו”ל יש אפשרות לקבל ליווי אישי דרך סקייפ.

אפשר לשאול איך הזוגיות שלך?

אני נשוי כבר עשרים וחמש שנה, וטפו טפו, סך הכל הזוגיות טובה. כמובן שהתהליכים בהם אני משתמש בטיפולים עוזרים מאוד גם אצלנו.

יש לך איזה טיפ למי שרוצה לצאת מהשתיקה מול בן הזוג?

כשהקול שלנו מושתק המשימה היא להתחיל לתת לו לצאת החוצה, שיישמע, אפילו אם מדובר בדבר הכי קטן. את יכולה למשל לבחור משהו קטן שאת רוצה לעשות השבוע ביחד עם בעלך, נניח לצפות בסרט מסוים או להכין ארוחה בסגנון אחר, ואז לשתף את בן זוגך בבחירה שלך. עצם זה שאת אומרת מה את רוצה ולא שואלת מה הוא רוצה זה כבר צעד חשוב קדימה.

כשמנגנון ההקטנה הפנימי משתחרר זה לתמיד
כשמנגנון ההקטנה הפנימי משתחרר זה לתמיד – צילום: אוהד גפן

גילי, איך אפשר ללמוד על השיטה שלך יותר?

אני אתן לך קישור שתוכל לשים לקוראים. בצד השני שלו מחכה להם מידע נוסף על השיטה וגם אפשרות לקבל שיחת אבחון קצרה וממוקדת איתי חינם ל-15 הנרשמים הראשונים בלבד.

תודה על השיחה, היה מעניין.

בכיף. גם לי.

הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.