איך תגלית חדשה עזרה ל-150 אימהות שהתינוק שלהן נרדם רק על הידיים, ללמד את התינוק להירדם באופן עצמאי, ללא רגשות אשם וללא בכי

האמא הטרייה תתקשה להאמין לכך, אבל יש דרך ללמד את התינוק לישון, בלי בכי ■ אפילו אם הוא רגיל להירדם רק על הידיים. ■ במה זה כרוך והאם זה מתאים לכל הורה? רונלי ליבנה, מומחית לשינה ולשפת גוף של תינוקות, חושפת איך באמצעות סימנים מוזרים שכנראה לא שמת לב שהתינוק שלך עושה, את יכולה להרדים אותו בתוך 12 דקות, לשינה רציפה, במיטה שלו.

רונלי ליבנה – מלמדת אימהות שלא מסוגלות לשמוע את התינוק שלהן בוכה, איך להרדים אותו באופן עצמאי, ללא בכי
רונלי ליבנה – מלמדת אימהות שלא מסוגלות לשמוע את התינוק שלהן בוכה, איך להרדים אותו באופן עצמאי, ללא בכי - ממאגר אישי

אולי יעניין אותך גם: https://ronlivnep.ravpage.co.il/tiredmomSOSfixed

זה לא נושא שמדברים עליו כמעט, אבל אימהות רבות מעבירות את חופשת הלידה שלהן בשעות על גבי שעות של ניסיונות להרדים את התינוק שלהן. ימים שלמים עוברים, ובסופם האמא קולטת שהיא לא עשתה שום דבר חוץ מלבלות בחדר חשוך בניסיונות ארוכים ומתישים להרדים את התינוק שלה. עד שהיא אוזרת אומץ להניח אותו במיטה – הוא מיד מתעורר, והכל מהתחלה. היא לא שטפה כלים, לא קיפלה כביסה, לא החליפה את הפיג’מה, לפעמים אפילו ויתרה על ללכת לשירותים או על לאכול, רק כדי שיישן! היא לא מסוגלת להניח את התינוק שלה ולתת לו לבכות עד שיירדם.

כאן רונלי ליבנה נכנסת לתמונה – ובאמצעות תקשורת עם התינוק והבנת שפת הגוף שלו, היא עוזרת לאימהות שלא מסוגלות לשמוע את התינוק שלהן לבכות – ללמד אותו להירדם באופן עצמאי, ללא טיפת בכי! גם אם הוא נרדם כרגע רק על הידיים.

בחיים לא חשבתי שזה אפשרי, לאמן תינוק לישון מבלי שיבכה בכלל?

“בהחלט. כשאתה יודע לזהות בדיוק מתי התינוק שלך עייף ואילו עוד צרכים יש לו שעלולים להפריע לו לישון, אתה יודע בדיוק מה לעשות כדי שהוא יוכל להירדם ברוגע ובלי בכי.”

מה כבר יכול כל כך להפריע לו? הוא תינוק, הוא לא פשוט אמור להירדם כשהוא עייף?

אני יודעת שזה מפתיע, ובדיוק כמו שזה מפתיע אותך – ככה זה מפתיע את ההורים שאני פוגשת. ביחד עם העייפות עלולים להתפתח אצל התינוק צרכים נוספים שמונעים ממנו לישון: רעב, כאב בטן, צורך להתפנות. התופעה המפתיעה והנפוצה ביותר שאני פוגשת לאחרונה, כשאני מגיעה לבתים של אימהות ותינוקות בחופשת לידה, או בתינוקות שמגיעים אליי לסדנאות, היא תופעה של עייפות יתר.

עייפות יתר? למה שתינוק יגיע למצב כזה?

כשתינוק מפתח עייפות ואנחנו לא שמים לב לזה בזמן, הוא עלול להגיע אל שיא העייפות ולעבור אותו, כלומר להגיע למצב של “עייפות יתר”. זה קורה בעיקר כשמזהים את העייפות בשלב מאוחר מדי – כשמופיעים כבר פיהוקים, שפשופי עיניים, קיטורים, בכי. בשלב הזה הגוף מזהה מצב חירום, ומפריש בבת אחת אדרנלין.

וכשיש אדרנלין בדם… אין שינה!

זה כמו להיות אחרי צניחה חופשית, לא משנה כמה אתה עייף – האם תהיה מסוגל לישון? או ברגע שאחרי שהופעלה אזעקת אמת – לא משנה כמה עייף היית לפני, מהרגע ששמעת אותה – לא תרגיש עייף ולא תהיה מסוגל לישון, נכון?

זה מוכח מדעית, זו הפיזיולוגיה של הגוף, כשאנחנו במצב חירום אין שינה.”

רונלי ליבנה עם משתתפות סדנה
רונלי ליבנה עם משתתפות סדנה – ממאגר אישי

אז מה עושים?  מה השיטה שלך?

“השיטה מבוססת על זיהוי העייפות בשלב מוקדם. לפני הופעת פיהוקים ושפשופי העיניים יש כרבע שעה – 20 דקות (אצל כל תינוק משך הזמן הוא שונה), שבמהלכן התינוק מראה סימני עייפות מוקדמים כגון בהייה, הסטת מבטים לצדדים, נגיעות עדינות באזור הראש או אפילו ידיים שרק מתקרבות לראש.במשך הזמן הזה התינוק עדיין פנוי ללמידה ואפשר ללמד אותו שהתחושה הזו – התוצאה שלה היא – לישון. ככה ניתן ליצור אצלו הרגל, שמבוסס על מודעות לגוף שלו. זה בדיוק מה שאני מלמדת אימהות בסדנאות שאני מעבירה ובפגישות אישיות כשאני מגיעה אליהן הביתה. אנחנו מבצעות מעין מחקר על התינוק, באמצעות תצפיות לזיהוי שפת הגוף שלו. כך, על ידי זיהוי מוקדם ויצירת התקשורת, נוצר אצל התינוק הקשר במח בין תחושת העייפות בגוף ובין התוצאה שאליה נרצה להגיע: שינה. חשוב להבין שבכי מגיע רק כשהתינוק כבר במצב אקוטי, כלומר: “אני לא יכול יותר, פשוט תעזרו לי לישון!” במצב הזה שום תינוק לא פנוי לניסיונות הרדמה, אם הוא רגיל להירדם רק על הידיים וננסה עכשיו להניח אותו – זה פשוט לא יצליח. הוא יהיה חייב להירדם באופן שהוא רגיל אליו.

בנוסף לכך ,פרט לצורך העייפות, אני מלמדת אימהות לזהות גם צרכים אחרים של התינוק בסימנים מוקדמים: רעב, גרעפס / פליטה ואפילו איך הוא מראה את אי הנוחות שנגרמת לו בגוף לפני שהוא מתפנה. יש לזה משמעות רבה בהקשר של השינה, כי אם ננסה להרדים תינוק רעב, או שבדיוק יש לו קקי – הוא פשוט לא יירדם”.

למידה? לתינוק? לא הגזמת קצת?

לא, לא הגזמתי. ד”ר צ’וגאני, רופא ילדים נוירוביולוג מאוניברסיטת וויין בדרויט, עקב אחר פעילות אזור הקורטקס (המח הקדמי) במוחם של תינוקות בחודשים הראשונים לחייו וראה כיצד מתעצב אזור זה במח באמצעות קשרים שנוצרים בחודשים אלה. קשרים אלה אחראיים על תחושות, למידה וזיכרון ויכולים להיווצר רק כאשר מבוגר מתקשר עם התינוק.

גדילת הסינפסות במח (מואצת בשנים הראשונות ונגדמת בהמשך)
גדילת הסינפסות במח (מואצת בשנים הראשונות ונגדמת בהמשך) – לשימוש חופשי מד”ר הארי צ’וגני

במקרה של עייפות, בכל פעם שיתחיל להרגיש עייף, יידע שהתוצאה של התחושה הזו היא שמונחים במיטה, עוצמים עיניים ו… נרדמים! חלומו הרטוב של כל הורה שאני פוגשת. וההורים האלופים שמיישמים – רואים תוצאות למרות שחשבו שזה “מדע בדיוני” (באמת אמרו לי את זה, כמה פעמים). ומה שהכי מדהים, זה שכשהתינוק גדל, הוא מסוגל לסמן לנו בחזרה. 

כשהורים שאני מלווה באמת חושבים על זה, הם מבינים שגם כשאנחנו, המבוגרים ממש עייפים, או מאד רעבים, אנחנו לא מסוגלים ללמוד שום דבר חדש. רוב התינוקות, לא יודעים שבשביל לישון צריך לשכב במיטה ולעצום עיניים. תינוקות קטנים זקוקים להרבה חום ואהבה, הרבה פעמים נרדמים עלינו או בידיים או כיוון שהעייפות והרעב תמיד מגיעים ביחד יש תינוקות שמתרגלים להירדם תוך כדי הנקה או בקבוק. בשביל שתינוק ילמד דרך אחרת להירדמות הוא חייב להיות פנוי ללמידה. אפשר ללמד אותו להירדם באופן עצמאי תוך כדי שאנחנו נותנים לו את החום, האהבה ובעצם את כל הצרכים להם הוא זקוק, וחשוב מאד שאת השינוי והלמידה נעשה באופן הדרגתי.

זה נשמע מאד סיזיפי לשבת ולהסתכל על התינוק כדי לא לפספס את העייפות, לאימהות בחופשת לידה יש בכלל סבלנות בשביל זה?

תראה, השיטה לא מתאימה לכל אחת. האימהות שמגיעות אליי הן אימהות שלא מסוגלות לשמוע את התינוק שלהן בוכה, והן יעשו הכל כדי לעזור לו לישון, גם שינה אחת של 40 דקות, כי הן יודעות כמה כל מחזור שינה הוא קריטי להתפתחות שלו. אותה האמא שמחזיקה את התינוק שלה על הידיים עד שיירדם, ולעתים גם מאפשרת לו לישון עליה כדי שלא יתעורר, היא זו שתתצפת כדי לזהות את השפה הייחודית של התינוק שלה. התצפית הזו, היא כלי מאד חזק, שמשמש הורים לילדים גם עד גיל 18. זו בעצם הסתכלות נקייה על התינוק שלי, בלי כל הסרטים שרצים לנו כל הזמן בראש: “אין מצב שהוא עייף, הוא התעורר לפני חצי שעה”, או “לא יכול להיות הוא רעב, הוא אכל לפני שעתיים, אולי זה גזים?” התצפית היא כלי שמאפשר זיהוי של הצורך שיש לילד שלי, גם בלי שהוא יגיד באופן מפורש. אצלנו בבית, התצפית שינתה לי ולבעלי את ההורות, שינתה לנו את ההתנהלות עם הילדים שלנו. כשהבן שלי נסער אחרי הצהריים, במקום להעיר לו ולאיים בעונשים, אני עוצרת, מנסה להבין מה עובר עליו. 

שירי ליבנה, בת שנה, מסמנת "אני עייפה"
שירי ליבנה, בת שנה, מסמנת “אני עייפה” – ממאגר אישי

איך הגעת לזה בכלל?

אני הגעתי לתחום הזה ממש במקרה. אני בכלל מהנדסת תעשייה וניהול. במהלך ההיריון השני שלי ניגשה אליי מכרה והמליצה בחום על סדנה שלדעתה מאד תתאים לי, על גידול תינוקות בלי חיתולים. מתוך סקרנות הלכתי לאותה הסדנה, שבמהלכה גיליתי את סודות שפת הגוף ואת הקשר לכל נושא השינה וההשכבות, שהיה נושא מאד כאוב אצלי עם הילד הראשון. מיד מרגע הלידה יישמתי את כל מה שלמדתי על בתי השנייה ונדהמתי מהתוצאות! מעבר לכך שישנה טוב, נהניתי כל כך מהדרך, מהביטחון שהרגשתי, מהביטחון של התינוקת שלי, מכך שאני מבינה אותה. כשהיא הייתה בת 9 חודשים נרשמתי לקורס מנחות, העמקתי את הידע שלי והתחלתי ללוות משפחות עם תינוקות. כך זכיתי להכניס את הרוגע, השלווה והשינה לבתים נוספים, פגשתי אימהות שהן בדיוק כמוני – לא מסוגלות לשמוע את התינוק שלהן בוכה, והחלטתי שאני חייבת להפיץ את זה הלאה. אז התפטרתי מהעבודה, וזה מה שאני עושה עכשיו. כי אני מאמינה שכל אמא חייבת להבין מה עובר על התינוק שלה, להכיר את שפת הגוף שלו, וככה להשכיב אותו לישון ברוגע ובלי בכי!”

אולי יעניין אותך גם: מהו הצעד הראשון להשגת השכבות מהירות ושינה רציפה של התינוק שלך?

רונלי בהרצאה בפני אימהות בחופשת לידה
רונלי בהרצאה בפני אימהות בחופשת לידה – ממאגר אישי

איזה טיפ קריטי ומיידי לשינה את יכולה לתת לקוראים?

“הגורם מספר אחת לקיצור הרדמות ושיפור השינה של תינוקות הוא זיהוי סימני העייפות המוקדמים. לפעמים תינוק מראה סימני עייפות מעט אחרי שהוא מתעורר וההורים מתכחשים לזה, לרוב בגלל תגובות ששומעים מסביב כמו: הוא לא נראה עייף בכלל”, או “הוא רק התעורר, לא יכול להיות שהוא עייף”. לאחרונה אימהות אומרות לי שהן לא מרדימות כי “תינוק אמור להיות ער למשך שעה וחצי בין שינה לשינה”. אז הטיפ שלי הוא: עזבו את השעון, תסתכלו על התינוק. אם בשינה האחרונה משהו הפריע לו והעיר אותו באמצע מחזור השינה? כנראה שהוא קם עייף, או שהתעייף שוב בתוך פרק זמן קצר. אימהות יקרות – האמינו לסימני העייפות, את האמא, את יודעת כשהוא עייף, את מכירה אותו הכי טוב והאינטואיציה שלך, שמבוססת על סטטיסטיקה שהמח עושה, מזהה בכל פעם שהוא עייף.

ולכל מי שנמצא בסביבה: אל תפגעו באינטואיציה של אימהות, תנו להן להרדים את התינוקות שלהן בזמן וחסכו בהערות!”

אוקיי, ולמי שרוצה לשמוע עוד על השיטה?

אני אתן לך קישור שאתה יכול לתת לקוראים. בצד השני, מחכה להם  מדריך שכתבתי במיוחד לאמא העייפה שמרדימה בידיים, עם 6 הטיפים הכי חזקים שלי

בדיוק אתמול דיברתי עם אמא שאמרה לי שבזכות המדריך בלבד הצליחה לקצר את השכבות הערב מסיוט שנמשך שלוש שעות וחצי כל ערב, ל-40 דקות בלבד!

מדריך חירום לאמא העייפה שמרדימה ביידים
הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.