“אין הצדקה לעמלת פירעון מוקדם במשכנתא”

ח"כ יואב קיש: העמלה הזו מונעת מהציבור למחזר את המשכנתא ולחסוך עשרות אלפי שקלים. בכוונתי לפעול לפתרון הנושא

ח"כ יואב קיש צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

יו”ר ועדת הכנסת ח”כ יואב קיש, ד”ר ורו”ח שלמה קרעי מאוניברסיטת בר אילן וסמנכ”ל כלל משכנתאות השתתפו בפאנל בנושא השפעת מדיניות בנק ישראל על נוטלי המשכנתאות, בכנס השנתי של התאחדות יועצי המשכנתאות בישראל.

ח”כ קיש התייחס בדבריו לעמלת הפירעון המוקדם שגובים הבנקים מלקוחות המשכנתא ואמר, “אין הצדקה כלכלית לעמלת פירעון מוקדם. העמלה הזו מונעת מהציבור למחזר את המשכנתא ולחסוך עשרות אלפי שקלים. בכוונתי לפעול בשיתוף עם שר האוצר וועדת הרפורמות של הכנסת לביטול מגבלת שליש הפריים וליצירת מודל ריביות חדש בכדי להוזיל את עלויות המשכנתה תוך שמירה על יציבות הבנקים”.

ד”ר קרעי הציג בכנס את מחקרו בנושא השפעת מדיניות בנק ישראל על יוקר תשלומי הדיור, בו מצא כי הגבלות בנק ישראל ומדיניות הבנקים, יחד עם העלייה במחירי הדיור, הביאו לעלייה של למעלה מ-100% ביוקר תשלומי הדיור מאז 2011.

הסכום הכולל של הריבית המצטברת העודפת ששילמו לקוחות המשכנתה בחמש השנים האחרונות בעקבות מגבלות בנק ישראל על מסלול הפריים מגיע לכ-12 מיליארד שקלים.

על פי צפי בנק ישראל הריבית תישאר ללא שינוי עד סוף 2017, ומכאן שהסכום הכולל שיקבלו הבנקים מלקוחות המשכנתה יגיע לכ-6 מיליארד שקל נוספים בשנה הקרובה.