“אינני מנסה מנסה להשתלט על שוק התקשורת”

ראש הממשלה מגיב לטענות נגדו בעניין דחיית עליית תאגיד השידור הציבורי לאויר ■ "לא יקנו או ירתיעו אותי בביקורת ובהכפשות וגם לא בזמן מסך מלטף"

ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: עמית שאבי / פול

ראש הממשלה בנימין נתניהו משיב היום (ראשון) מלחמה לטענות נגדו כאילו הוא מנסה להשתלט על שוק התקשורת בישראל.

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו, “אני שומע לאחרונה הרבה מלל על הניסיונות שלי, כביכול, להשתלט על שוק התקשורת. ההפך הוא הנכון”.

“נתחיל בשידור הציבורי – אם הייתי רוצה להחשיך את המסך של השידור הציבורי, הייתי נותן לתאגיד החדש לעלות לשידור כשהוא לא מוכן. התאגיד היה נכשל והמסך של ערוץ 1 היה מוחשך או מקרטע. דרושה הארכת זמן כדי לאפשר לתאגיד החדש להתארגן כראוי ולעלות לשידור כשהוא מוכן. בזמן ההארכה, השידור הציבורי הקיים – ערוץ 1, ימשיך את שידוריו ולא תהיה החשכת המסך”, הבהיר ראש הממשלה.

לדבריו, המהלך שהוא מוביל הוא דווקא תחרותי. “עיקר הרפורמה שאני מביא היא לא שם. עיקר הרפורמה היא בערוצי הטלוויזיה המסחריים. הגיע הזמן שייכנסו עוד ערוצי טלוויזיה וחדשות שיוכלו להתחרות עם הערוצים הקיימים. בישראל ישנה ריכוזיות בשידורי הטלוויזיה שכמעט ואינה קיימת בעולם החופשי. בדקתי, מדינות בגודל שלנו וקטנות מאיתנו – דנמרק 6 ערוצי טלוויזיה; בלגיה 5 ערוצי טלוויזיה; פינלנד 8 ערוצי טלוויזיה. הציבור הישראלי משווע, הוא משווע והוא זכאי לקבל חופש בחירה גם בטלוויזיה, ולטובת זה אני פועל”.

“כמו שפעם היו רק שתי חברות סלולר, שתי חברות אוטובוסים, שתי חברות תעופה, והיום יש יותר – כי פתחנו את השווקים לתחרות”, המשיך נתניהו, “כך יהיה גם בשוק התקשורת. כל משקיע שירצה, מימין ומשמאל, מלמעלה ולמטה, מהצד, מהמרכז – כל אחד יוכל להשקיע בערוצים הללו. הציבור הישראלי הוא זה שיבחר במה לצפות – ולא יבחרו בשבילו. הסיבה שאני מחזיק בתיק התקשורת היא כדי לפתוח את השוק הזה לתחרות, כמו שפתחתי לתחרות שווקים אחרים רבים בכלכלת ישראל”.

הוא גם מסר הצהרה ברורה בסיום דבריו: “אני רוצה להבהיר עוד דבר: אותי לא יקנו ולא ירתיעו, לא בביקורת, לא בהכפשות וגם לא בזמן מסך מלטף, שכידוע לכם אני מקבל בלי סוף. דבר אחד אני מבין – ככל שההתנגדות לפתיחת שוק התקשורת לתחרות גדולה יותר, כך אני מבין שאני עושה את הדבר הנכון”.

גורם במשרד ראש הממשלה סיפר אמש, כי הדחייה בעניין תאגיד השידור הציבורי – מקורה בכלל בבקשה של מנהל התאגיד אלדד קובלנץ, שהודה בשיחות סגורות כי לא יהיה מוכן לעלייה לשידור בתאריך הנקוב.

“נתניהו הוא היחיד שיכול לעמוד מול לחצים של גורמי השליטה בתקשורת כדי להביא לתחרות חופשית, כפי שעשה בכלכלה”, אמר הגורם.

עם זאת, אם יגיע הנושא לממשלה נראה שלא מעט שרים יתנגדו לדחיית עליית תאגיד השידור הציבורי וסגירת ערוץ 1 רק בתחילת 2018. השר גלעד ארדן, שיזם את מהלך הקמת התאגיד – הודיע כי יתנגד בהצבעה בממשלה, אם תתקיים כזו – לדחייה כה גדולה ואף ציין כי יפעל בקרב חבריו שרי הליכוד לסכל את ההחלטה.