“אם לא יימצא כיסוי תקציבי – אתנגד לביטול תאגיד השידור הציבורי”

שר האוצר כחלון בוועדת הכספים: "במידת הצורך אטיל וטו על הסגירה. מאחורי המספרים והאינטרסים עומדים עובדים שיפוטרו". חברי אופוזיציה עזבו את הישיבה בתרעומת לאחר עזיבת השר

שר האוצר משה כחלון, יחד עם סגנו יצחק כהן ומנכ"ל המשרד שי באב"ד (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)

סערה בעת סקירתו הכלכלית של שר האוצר, היום (שני), בוועדת הכספים. ראשי רשויות ומועצות אזוריות מהצפון הביעו מחאה בפני השר על-כך שלטענתם, התקציב לא כולל תכנית משמעותית מבוססת תקציבים, לקידום יישובי הצפון.

המחאה הגיעה לשיאה כאשר אחדים מתושבי הצפון שהגיעו לישיבה פרצו בצעקות לעבר השר והוצאו מהאולם. שר האוצר, משה כחלון (כולנו), פתח בהצהרה לגבי תאגיד השידור הציבורי, בטרם החל בסקירתו.

“התפקיד שלי הוא לשמור על הקופה הציבורית. סגירת משמעותה בזבוז של מאות מיליוני שקלים – וכל עוד לא יימצא כיסוי תקציבי לכך, אתנגד לסגירה. על פי ההסכמים הקואליציוניים, ביכולתי להטיל וטו בעניין”, טען כחלון.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) בירך את השר ודווקא הביע תמיכה בניהול הכלכלי של המדינה בשנים האחרונות. “המדיניות הכלכלית הוכיחה עצמה, המשק הישראלי חזק, הצמיחה גבוהה, האבטלה נמוכה ודירוג האשראי של ישראל גבוה, אף שיש בעיות שדורשות טיפול” אמר.

שר האוצר כחלון, המשיך לעסוק בתאגיד השידור הציבורי: “מאחורי כל המספרים וההתלבטויות נמצאים אנשים שנקלטו, שנקלטים ושחלילה ופוטרו ובתפיסת עולמי לא משחקים באנשים. ביטול התאגיד משמעותו הפסד רישום נכסים מיידי של 1.7 מיליארד שקלים ו-370 מיליון שקלים בשנה. מי שרוצה לבטל את התאגיד, זה עולה כסף – ואני לא מוכן לקצץ בחינוך, ברווחה, בבריאות וכד’. אני מתחייב שלא לזרוק את הכספים הללו. אני יודע מה הערך של כל שקל. התפקיד שלי לשמור על הקופה הציבורית”.

“צריכה להיות רשות שידור ציבורי מאוזנת. אני מאמין בשידור ציבורי חזק, אבל יש כאן כסף גדול. סגירה זה בזבוז של מאות מיליוני שקלים ואם לא נשתכנע שאין את הבזבוז הזה לא נאפשר את זה. יש הסכמים קואליציוניים שם מופיע שראש הממשלה מתעסק עם התקשורת וזה בסדר, אך כל הוצאה תקציבית מעבר ל- 10 מיליון שקלים, זה דורש אישור שר האוצר. לכן לא אוותר ואם צריך להטיל וטו אטיל אותו”, הצהיר כחלון.

חברי ועדה מהאופוזיציה עזבו את חדר הוועדה תוך הבעת תרעומת על עזיבת שר האוצר את הישיבה בטרם השיב על השאלות שהפנו אליו. יו”ר ועדת הכספים, ח”כ גפני, הודיע, כי יחדש את הדיון על התקציב וכי יזמן את כל ראשי האוצר לתת סקירה מלאה על התקציב והמדיניות הכלכלית מיד לאחר אישורו בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.