“אם נתניהו לא מעוניין בתאגיד – שיאמר זאת”

ועדת הכלכלה אישרה לדחות את תחילת שידורי התאגיד וסגירת רשות השידור ואישרה כי השידורים מירושלים יחלו ב-1 ביוני 2018 ■ בעקבות בקשות חברי הכנסת היא תדון בכך מחדש מחר

ח"כ איתן כבל, במהלך דיון בוועדת בכלכלה (צילום: )איציק הררי, דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, אישרה היום (שלישי) לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק השידור הציבורי הישראלי, שנועדה לדחות את סגירת רשות השידור ופתיחת תאגיד השידור הציבורי.

הוועדה אישרה את ההצעה בתום דיון סוער במיוחד, במהלכו ביקשו חברי כנסת לקיים דיון מחדש הן באשר לדחייה והן באשר לשידורים מירושלים, והוועדה תשוב ותתכנס מחר בבוקר.

היו”ר כבל פתח את הדיון ואמר, “זה לא סוד שאני נלחם בעד הקמת תאגיד השידור הציבורי הישראלי, אבל אני קם ורואה את ‘ישראל היום’ הבוקר עם התקפה על הימין, בנט, שקד וגילה גמליאל ומתקפה חסרת תקדים על התאגיד”.

“אני רוצה לומר לראש הממשלה, דרך מנכ”ל משרד התקשורת שלמה פילבר – אם אתם לא רוצים את התאגיד תגידו את זה. יש פה אנשים גם ברשות השידור וגם בתאגיד שנפגעים – אם אתם לא רוצים את התאגיד תאמרו זאת ביושרה אבל את תטריחו אותנו לעסוק בחוק, אנחנו לא בובות על חוט. זאת הצעה שהממשלה הניחה, דחפה והביאה אבל אני כל הזמן רואה שמגדירים מחדש את המושג צעד תימני. אחד לפנים 4 לאחור, שניים לפנים שבעה לאחור”, הוסיף כבל.

“תאגיד פלורליסטי שייצג את כולם”

יו”ר מועצת התאגיד, גיל עומר, אמר: “אני רוצה להצטרף ולהגיד כמה משפטים מדם ליבי. אני קורא ושומע שאנחנו הולכים להקים סניף של הברנז’ה. לא חיפשתי תפקיד ולא חיפשתי ג’וב אני שם כדי להקים גוף פלורליסטי שייצג את כל השכבות והזרמים של החברה הישראלית. רק לפני שבועיים היינו גוף ימין קיצוני ועכשיו הפכנו לגוף של שמאל קיצוני, אנחנו מתכוונים להקים תאגיד פלורליסטי שייצג את כולם בצורה מקצועית, עצמאית וחזקה”.

ראש עיריית ירושלים העיר לו: “רק שכחת את ירושלים” – ועומר השיב: “דבר שני שרציתי לומר לראש עיריית ירושלים, אני אומר בצורה הכי ברורה פנינו לירושלים. אנחנו לא משחקים משחקים, קנינו נכס בירושלים. נכון שלא נהיה שם ביום התחילה – אבל נהיה בירושלים”. ברקת טעו כי הולכים לתקן את החוק בצורה שמחלישה את ירושלים וסותרת את חוק יסוד ירושלים.

ח”כ רועי פולקמן הוסיף, “אין ספק שהתאגיד צריך להיות בירושלים, אבל יש עניין של תקשורת חופשית בישראל ויש כאן מהלך גדול שחלק ממנו זה לקבור את התאגיד, כולל התקפות מתוזמרות שזה הברנז’ה ועכשיו הלבישו על זה את העניין של ירושלים. ברור שהתאגיד חוזר לירושלים עד 1 ביוני 2018”.

“רוממה לא מתאימה – בלי קשר לליצמן”

במהלך הדיון הודיע היו”ר כבל כי קיבל מסרון משר הבריאות, יעקב ליצמן, כי אם הוועדה תשנה את ההחלטה שהתקבלה בממשלה כל שהדבר ישפיע על דחייה בפינוי מתחם רוממה – הוא יבקש להחזיר את ההצעה לדיון בממשלה.

נציגת משרד האוצר, שירה גרינברג, אמרה כי הממשלה החליטה שהתאגיד יחויב להיכנס למבנה הקבע שלו ביוני 2018, והייתה דרישה של השר ליצמן לפנות את מתחם רוממה לאחר תום שידורי רשות השידור.

גיל עומר ביקש להדגיש, “אנחנו מוכנים לאוקטובר. נעלה בראשון בינואר עם שידורים שחלקם הגדול מירושלים. קול ישראל מירושלים יהיה מירושלים”.

הוא התייחס לעובדי רשות השידור ואמר כי לא הוא זה שמפטר אותם, והדבר עורר התפרצות. מנכ”ל התאגיד, אלדד קובלנץ, אמר כי “רוממה לא מתאימה בלי קשר לליצמן. הכניסה לרוממה תחייב אותו לסגל לעצמו דרכי עבודה ופעולה שהם לא נכונים לעתיד ולא מאפשרת לספק מערכת חדשות אחודה”.

כאמור, הוועדה אישרה לקבוע כי השידור מירושלים יהיה לא יאוחר מה-1 ביוני 2018. כאשר בעד ההצעה הצביעו היו”ר כבל וחברי הכנסת שי, פרי, נורית קורן שהוסיפה כי היא רוצה שהתאגיד יפעל מירושלים, דוד ביטן ויצחק וקנין.

עם זאת, ח”כ דוד אמסלם ביקש לקיים דיון מחדש ולבקוע כי מיום התחילה הדיונים יתקיימו מירושלים ולבקשה הצטרפו חברי כנסת רבים נוספים בהם דוד ביטן.

ח”כ פולקמן אמר: “התהפכו היוצרות. האופוזיציה רוצה להעביר חוק שראש הממשלה יזם ואישר, ועכשיו הוא לא רוצה. בית הקלפים לא יכלו לכתוב תסריט כזה”. היו”ר כבל הודיע כי בכוונתו לקיים את הדיון הנוסף שביקשו חברי הכנסת כבר מחר בבוקר.