“אנו עומדים בפתחו של כאוס נדל”ני חמור”

כך מזהיר לוי יצחק, עורך מחירון הדירות בעקבות המצב בשוק הדיור

פרוייקט מגורים בבנייה (צילום אילוסטרציה: משה מילנר, לע"מ)

לוי יצחק, עורך מחירון הדירות מזהיר מפני כאוס בשוק הנדל”ן בעקבות מצבו כיום.

“כפי שזה נראה היום, לא מן הנמנע כי אנו עומדים בפתחו של כאוס נדלני חמור שעלול להביא, אם לא תהיה התערבות מהירה של הגורמים הרגולטורים, עד כדי קריסה כלכלית של יזמים, ולא בפני ירידת מחירים הנובעת מהיצע המדביק את הביקוש”, אומר יצחק.

הוא מסביר כי “החשש הוא שיזמים, הממומנים ע״י הבנקים שלוחצים אותם, יהיו חייבים להתפשר ולהוריד מחירים בכדי למכור ולהשיב לבנקים את המימון שלקחו. חשוב לזכור כי חברות יזמיות רבות, בעיקר בינוניות וקטנות, רכשו את הקרקע במחיר מלא, ולכן יש סכנה כי ההפסדים שיגרמו להם עלולים להביא חלק מהחברות עד כדי פשיטת רגל. במצב כזה גם הקונים, כולל אלה שרכשו בזול, עלולים להינזק ולמצוא עצמם ללא דירה”.

הוא גם מתח ביקורת על תוכנית מחיר למשתכן. עשרות ואולי מאות אלפי צעירים שממתינים להגרלות למחיר למשתכן וגם אלו שזוכים, עתידים לראות, אם בכלל (הרוב הרי לא יזכו), את הדירות בעוד 5 שנים ואולי יותר. בינתיים עליהם להתגורר בשכירות וכבר היום אנו רואים כי מחירי שכר הדירה החודשים נוסקים כתוצאה מעודפי ביקוש”.

לוי יצחק אומר כי “הקיפאון בשוק הוא קיפאון מלאכותי, שנוצר ע״י הוצאת המשקיעים והזוגות הצעירים מהשוק. הזוגות הצעירים שיהיו חייבים לשלם משכנתא ושכירות ולא יידעו עד מתי, עלולים גם הם לא לעמוד בהתחייבות הכפולה שלקחו על עצמם והדבר בעייתי ביותר בלשון המעטה”.

לדבריו, יש גם פתרונות בנמצא. “מקבלי ההחלטות חייבים להבין כי קיימת סכנה מוחשית לקריסת יזמים וזוגות צעירים בשוק החופשי ועליהם להתערב מיד טרם יהיה מאוחר. הן דירות יד שנייה והן דירות חדשות יימכרו בירידת מחירים רק ע״י מי שחייב למכור”.

“לפי המצב בשוק היום חברות שיש להן נשימה ארוכה וגב כלכלי איתן ימתינו וימכרו במחירים ריאליים. עם זאת אם האוצר, הממשלה והרגולטורים יהיו ערים לעניין ימצאו פתרון אמיתי לקיצור הביורוקרטיה במחלקות התכנון ברמה ארצית, יש סיכוי לפתרון כלשהו וגם להנעת השוק בצורה הנכונה”, הוא אומר.