“אסור לשנות את הסטטוס קוו בנושא העבודה בשבת”

לדברי נשיא איגוד לשכות המסחר, "לכל החלטה של הפסקת עבודה בשבת במקום עבודה חיוני יש השלכות רוחב משמעותיות ביותר על העלויות שיועמסו על המשק ועל גב המגזר העסקי"

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר צילום: איתן שלו

“אסור לשנות את הסטאטוס קוו בישראל בנושא העבודה בשבת, כפי שהיה מקובל עד היום. יש לבחון את הנושא לא רק בראיית המשבר ברכבת אלא לבחון את השפעתו הרחבה על כלל המשק, הציבור הרחב והמגזר העסקי”, כך אמר הבוקר (שני) עו”ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, המייצג את מרבית מגזר המסחר והשירותים, בכלל זה יבואנים, יצואנים, נתוני שירותים, סיטונאים וקמעונאים.

לין ציין כי מבלי להיכנס לסוגיית השבתת הרכבת ביום שבת, הסיבות והתוצאות לכך, “יש להבין כי לכל החלטה של הפסקת עבודה בשבת במקום עבודה חיוני כמקובל עד היום, יש השלכות רוחב משמעותיות ביותר על העלויות שיועמסו על המשק ועל המגזר העסקי. מסיבה זו עדיף שלא ליצור שינוי כלשהו במשטר העבודה בשבת במקומות חיוניים כפי שהיה מקובל עד כה”.

לדבריו, “יש לסמוך על שר העבודה והרווחה, שהוא הסמכות להענקת היתרים לעבודה בשבת, שייתן היתרים אלה באיזון נכון, תוך התחשבות בכלל השיקולים; הנזק למשק, למפעלי הייצור ולציבור העובדים”.

הוא הוסיף כי במהלך השנים התבססה בישראל נורמה, המקובלת עד היום, אשר יצרה את האיזון הרצוי ואין מקום לסטות ממנה. “המחיר הכלכלי הוא גבוה מדי ואף יביא לפגיעה בשירותים ומפעלים חיוניים רבים כמו נתב”ג, חברת החשמל, נמלי הים, ועוד. יתר על כן, שינוי הסטאטוס קוו עלול להרתיע משקיעים חדשים מלהשקיע בישראל”.

נשיא איגוד לשכות המסחר מתכוון גם לקיים בקרוב דיון בנושא עם שר העבודה והרווחה.