בגיל 25 בלבד, עם 4 דירות וחמישית בקנה: בני הזוג שפיצחו את שוק הנדל”ן בארץ חושפים עכשיו, איך כל ישראלי עם משכורת מינימום וללא הון עצמי יכול לקנות דירה?

בזמן שהישראלים יושבים על הגדר ובזמן שרוב הזוגות הצעירים מהמרים על ההגרלות של "מחיר למשתכן", זוג צעיר בני 25 מעוררי מחלוקת, בוחרים להשקיע בנדל״ן דווקא בארץ. לטענתם הם עושים את רוב העסקאות שלהם ללא הון עצמי באמצעות רכישת דירות מתחת למחיר השוק. ישבתי עם דין ומיק המוכרים היום ברשת בכינוי "PowerCouple", לשיחה צפופה וניסיתי להבין איך הם עושים את מה שכמעט אף אחד לא מעז היום לעשות?

דין ומיק, משקיעי נדל״ן ומלווים משפחות וצעירים לצמיחה כלכלית, מייסדי הבלוג הפנססי PowerCouple ומלווי עסקאות הנדל״ן היקרים ביותר בישראל.
דין ומיק, משקיעי נדל״ן ומלווים משפחות וצעירים לצמיחה כלכלית, מייסדי הבלוג הפנססי PowerCouple ומלווי עסקאות הנדל״ן היקרים ביותר בישראל. (ממאגר אישי)

זה הזוי! דין ומיק רק בני 25 וכבר מחזיקים ב-4 דירות בארץ ורוכשים בימים אלה את החמישית. בזמן שהרבה חבר’ה בגילם חוזרים מטיול אחרי הצבא לפסיכומטרי ולתואר ראשון, בני הזוג הידועים בשם ״פאוור קאפל״, קונים לעצמם דירות, עושים עסקאות אקזיט ומלווים היום עשרות משקיעים שבוחרים להיעזר ולשלם להם עשרות אלפי שקלים בשביל שיגדילו להם את ההון בשיטת המינוף והצמיחה הייחודית שלהם. 

דין ומיק עוסקים היום בתחום ההשכלה הפיננסית והנדל״ן ומלווים מאות משפחות, בני זוג וגם חבר׳ה צעירים אחרי צבא לצמיחה כלכלית. 
בימים אלה אפשר למצוא אותם הרבה בשטח מאתרים עסקאות חדשות ומטפלים במעל 70 דירות של לקוחות. בנוסף, הם לא מזמן השיקו גם תוכנית ליווי מהפכנית ליציאה מהמינוס ולהגדלת ההון והתזרים החודשי. 
למרות הלו״ז הצפוף שלהם בימים אלה הצלחנו לתאם איתם ראיון קצר. 

 אולי יעניין אותך: 

1. החמ״ל: 7 פעולות חירום מידיות ליציאה מהבור הכלכלי  

2. זוג בלוגרים צעיר מזהיר: רכישת דירה למגורים היא סכנה כלכלית 

3. טסים 6 פעמים בשנה: להתנהל נכון כלכלית מבלי להוריד ברמת חיים 

דין ומיק באחד מסיורי השטח הלימודיים שלהם לאיתור עסקאות מתחת למחיר שוק  (ממאגר אישי)

דין ומיק היקרים, אני נחשפתי אליכם לא מעט ברשת בשנה האחרונה ואני חייב להגיד שהסיפור שלכם לגמרי לא שגרתי, איך הגעתם לזה בכלל בגיל כל כך צעיר? 

תראה, התחלנו את החיים העצמאיים שלנו בגיל 21. אחרי שהשתחררנו מהצבא, הדבר הראשון שעשינו (עוד כשדין היה בחפש״ש) זה לעבור לגור ביחד. שכרנו אז דירה מקסימה בחולון ויצאנו לדרך. באותה תקופה שנינו לא עבדנו ולא היה לנו מושג איך אנחנו הולכים לממן את הוצאות הדיור והמחייה, אבל היה לנו ברור דבר אחד- אנחנו חייבים להגשים את הזוגיות שלנו.. בכל זאת חיכינו לזה מגיל 16 מאז שהכרנו. 

במהלך השנה הראשונה עבדנו כשכירים והאמת ״שדי הסתדרנו״ והרווחנו משכורות גבוהות ביחס לממוצע במשק, אבל איכשהו זה לא הספיק. התרגלנו לרמת חיים מסוימת ולא הצלחנו לממן אותה מההכנסה שלנו. ההוצאות היו עולות על ההכנסות כמעט כל חודש וראינו את עצמנו אז לא רק תקועים במקום אלא ממש הולכים אחורה. 

בשלב מסוים במהלך השנה הראשונה הזאת של החיים המשותפים התחלנו לשים המון סימני שאלה על סימני הקריאה שלנו, על דברים שאנחנו מכירים מהבית ועל התכתובות מהסביבה. היה לנו ברור שאנחנו רוצים הרבה יותר מהתוצאות שמשיגים ההורים שלנו ומי שנמצא סביבנו. 
מתוך סימני השאלה האלה יצאנו לחקור וללמוד. היה לנו חשוב להתפתח, לפתוח את העסקים שלנו ולהגשים את רשימת החלומות שרשמנו לנו בתחילת הדרך. דרך אגב, אנחנו טוענים שלכל אחד צריכה להיות רשימה כזאת.  

תוך כדי שעברנו אינספור הכשרות, סדנאות וקורסים בנושאים של השכלה פיננסית, התנהלות כלכלית ונדל״ן התחלנו לצאת לשטח ולעשות. חברנו לאנשים חזקים שילוו אותנו בכל תחום (ושילמנו להם הון עתק), רתמנו לזכותנו אנשי מקצוע מעולים ובנינו מסביבנו מערך חזק של קשרים. 
 
התחלנו לרכוש דירות בקצב גבוה, פתחנו מספר עסקים ופתחנו את הבלוג שלנו. 
היום רוב המיקוד שלנו הוא על נכסי נדל״ן פשוט כי אנחנו מבינים שזה נותן לנו את החזר ההשקעה הגדול ביותר שאנחנו יכולים לקבל. גם לטווח הארוך. 
יש לנו היום תוכנית מסודרת לרכישת 30 דירות עד גיל 30 (לעצמנו! בלי קשר לנכסים המנוהלים) ואנחנו מתחייבים לעמוד בהבטחה הזאת. 

דין ומיק: ״מתוך סימני השאלה יצאנו לחקור וללמוד. היה לנו חשוב להתפתח״.
דין ומיק: ״מתוך סימני השאלה יצאנו לחקור וללמוד. היה לנו חשוב להתפתח״. (ממאגר אישי)

 
איך אתם יכולים להסביר את התוצאות שלכם היום? מה אתם עושים שונה מכל שאר הזוגות הצעירים בארץ שלא מסוגלים לרכוש אפילו דירה אחת?  

קודם כל, מי אמר שהם לא מסוגלים? הם רק חושבים שהם לא מסוגלים. 
אנחנו טוענים שהבעיה הגדולה ביותר אצל רוב האנשים היום זה חוסר נקיטת פעולות. 
הרוב יושבים על הגדר ומחכים למשהו שיקרה, החלטה ממשלתית שתשנה את גורלם או לירידת מחירים בשוק. בזמן שהם עסוקים בלהתלונן על יוקר המחייה, אחוז קטן ואחר מהאוכלוסייה מתמקד יותר בעשייה ומבצע פעולות וכך גוזר את הקופון הגדול. 

אנחנו בעצם אומרים שהסיכון הגדול ביותר שהזוגות הצעירים יכולים לקחת על עצמם- זה חוסר עשייה. כמובן שזה גם רלוונטי לכל שאר האנשים. אנשים חושבים היום שדירת המגורים שלהם היא נכס, אבל בלי שישימו לב ה”נכס” הזה רק שואב מהם את המצבורים הכלכליים שלהם במהלך כל חייהם. 

לקריאה נוספת: 

1. המלצת החודש של ״דה רוטשילד״: יש דרך למנוע את המאבק המיותר של הזוגות הישראלים ביוקר המחייה בכמה פעולות פשוטות  

2. מהי שיטת 7 השלבים ליציאה ממשברים כלכליים? 

דין, מה הכוונה שלך שאתה אומר עשייה? באיזה הקשר בעצם? 

הכוונה שלי היא שקודם כל עושים פעולות ואחר כך רואים תוצאות. 
בהקשר שלנו, קודם כל משקיעים, אחר כך רואים את ההון גדל, לא להפך. 
הרי מה קורה היום? בדיוק כמו שאמרת, הבן אדם אומר לעצמו ׳אין לי מספיק הון, 
אני אחסוך עוד קצת ואז אני אשקיע׳ או ׳אחסוך עוד ואז אקנה דירה׳. 

תקשיב טוב, הון עצמי זה אולי ההטעיה הבוטה ביותר של רוב הציבור בהקשר של רכישת נדל״ן, איכשהו זה התקבע אצל כולנו בראש (היינו שומעים את גם מההורים שלנו וכנראה שגם אתה). 
אבל האמת שאין שום צורך בהון עצמי בשביל לקנות דירה, וממש עכשיו תוך כדי שאנחנו מדברים יש לנו לקוחות שהם חבר׳ה צעירים בני 21,22 אחרי הצבא שקנו כבר דירה 1 ואפילו 2 דירות ללא הון עצמי. 
גם לעצמנו ברוב הדירות שקנינו, כמעט ולא השתמשנו בהון עצמי בכלל. 
 
אנחנו מאד מאמינים ברכישת דירות יד שנייה זולות למגורים, מתחת ל-500,000 ש״ח (וכן יש הרבה כאלה בארץ, גם פחות מ-400 אלף וגם פחות מ-300 אלף). 
חוץ מהעסקה האחרונה שעשינו האמת, קוטג׳ ב-750,000 ש״ח, אבל זה רק בגלל שהעסקה היתה מיוחדת עם רווחיות מאד גבוהה. הקוטג׳ הזה שווה 1.1 מיליון. 
ככה אנחנו עושים את כל העסקאות שלנו, קונים רק מתחת למחיר השוק! 

מיק ודין על רקע הקוטג׳ החדש שהם קנו: ״אנחנו קונים רק מתחת למחיר השוק״
מיק ודין על רקע הקוטג׳ החדש שהם קנו: ״אנחנו קונים רק מתחת למחיר השוק״ (ממאגר אישי)

וואו מת לדעת איך עושים את זה. רגע, הבנק דורש הרי הון עצמי מסוים, איך אתם עושים את זה בלי? 
 
 

הנה עוד מיתוס. אנשים באמת חושבים היום שאם הם יבואו לקחת משכנתא לדירה שהם קונים, הבנק יבקש מהם להציג הון עצמי.. הוא לא, אפילו לא קרוב. 
האמת? זה פשוט לא מעניין את הבנק. אתה מצהיר שיש לך הון עצמי, זה לא אומר שיש לך אותו בכיס – יש הבדל. מבחינת הבנק תביא את ההון העצמי מההורים, מהלוואה מבנק אחר או מתחת לבלטות, בקיצור תסתדר (מיק צוחקת בקול). 
צריך להבין את ההבדל. הבנק יממן עד 75% מהעסקה בכל מקרה. מאיפה תביא את ההון העצמי? זאת כבר לא בעיה שלו. זה העניין שלך מול המוכר. 

גיל אלון, בן 23, רכש דירה עם הון עצמי של 29 אלף ש״ח (מהפיקדון הצבאי) בליווי של ה-Power Couple (ממאגר אישי)

הבנתי שאתם גם קוראים בתוקף לזוגות הצעירים דווקא לא לרכוש דירה למטרת מגורים ולפני זה באמת זרקת הערה בקשר לזה.. אני קצת מבולבל, תסבירו לי. 

טוב אני חייבת להגיד על זה משהו פשוט כי זה נושא כל כך חשוב וקריטי.. אפילו משנה גורלות.  
נכון, לצערנו רוב האנשים לא מבינים היום את משמעות ״חלום הדירה״. 
זה מצוין לקנות נדל״ן ואנחנו יותר מבעד כמו שאתה רואה, אבל ברגע שאתה קונה נדל״ן ונכנס לגור בתוכו זה כבר משהו אחר לגמרי. 
אנשים חושבים היום שדירת המגורים שלהם היא נכס, אבל בלי שישימו לב ה”נכס” רק מושך אותם אחורה, לא מאפשר להם לגדול וכמעט לא משאיר להם שום סיכוי לצמיחה כלכלית. 
דרך אגב, גם את ההורים שלנו, הוצאנו לשכירות בגיל 50 וקנינו להם נכסים בשביל שבגיל פרישה הם יהיו בחופש כלכלי ולא בהישרדות וחיים על כספי פנסיה עלובים. 
תמיד אמרו לנו שדירת המגורים זה הנכס הכי גדול שלנו ולגור בשכירות זה לזרוק כסף לפח, נכון? 

כן גם אני שמעתי את המשפט הזה הרבה. 

אז זהו שזה בדיוק הפוך! 
הדירה שבה אנשים גרים היא במילים אחרות- לעשות עסקה לא טובה. 
במקרה הזה במקום שהנדל״ן ישלם להם (כמו שצריך להיות) מי שממן את הדירה הזאת הם הבעלים שלה, והם גם משלמים אותה פעמיים אם הם לקחו משכנתא. 
הם מתחילים להחזיר תשלומים עצומים כל חודש על המשכנתא, בדרך כלל זה מגיע ביחד עם הלוואות שהם לקחו להתחייבויות יקרות כמו שיפוץ, חתונה ורכב. 

הם מוצאים את עצמם בתחילת החיים, לאחר שהגשימו את “חלומם הגדול” ורכשו דירה, רודפים אחרי הזנב של עצמם או כמו שהם קוראים לזה “לא סוגרים את החודש”. 
וכשמגיעים ילדים? בדרך כלל בנקודה הזאת נגמר הסיפור הכלכלי שלהם והם לעולם לא יזכו לצמיחה כלכלית אלא אם הם ישנו דרסטית את דרך ההתנהלות שלהם. 

הרבה אומרים לנו “כן אבל בסוף הדירה תהיה שלי”, נכון היא תהיה שלך אבל האם זאת הדרך? לחיות במצוקה כלכלית ללא אפשרות צמיחה רק בשביל שבגיל 60 תהיה לך רק דירה אחת להוריש לילדים? 

כל פעם שאומרים לנו ״אנחנו רוצים להוריש דירה לילדים״, אנחנו עונים- ״מצויין, אבל למה רק אחת? למה לא 10 או 15 דירות? ובנוסף גם להוריש להם השכלה פיננסית?״ 
הנקודה היא שהרווח האלטרנטיבי תמיד יהיה גדול יותר. אנחנו בעצמנו גרים בשכירות וזה מה שמאפשר לנו היום להשקיע ולצמוח. 

אדם שקונה דירה ונכנס לגור בתוכה מונע מעצמו יכולת של מינוף וגם כולא את ההון שלו בתוך הקירות במקום לשלוח אותו לעבוד ולהכפיל את הכסף. 
אנחנו יודעים שאולי לחלק מהקוראים יהיו עוד הרבה שאלות לגבי העניין הזה ולא הכל ברור. 
בבלוג שלנו אנחנו מדברים גם על העניין הזה ומסבירים את הכל אז אנחנו מזמינים אותכם לבוא ולקרוא עוד בבלוג שלנו וגם ליישם כמובן. 

אתם בעצם אומרים שאתם אף פעם לא תרכשו דירה בשביל לגור בה? קצת קיצוני לא? 

״אני חייבת לספר לך סיפור״ אומרת מיק. 
לפני שנתיים וחצי היה לי ולדין ריב לא קטן. סבתא שלי בדיוק אמרה לי אז שכדאי לנו ״במקום לשלם ליעקב, בעל הבית – לקנות דירה ולשלם משכנתא״. 
כשאמרתי את זה לדין באחת הנסיעות המשותפות שלנו ברכב, הוא פשוט אמר לי את שלושת המילים״ יקירתי, לא יקרה״. כמובן שאז לא הבנתי וזה התפתח לריב כי היה ביננו פער גדול במיינדסט, אך עם הזמן המשכנו ללמוד והמשכנו בעשייה שלנו והיום אני מבינה כבר אחרת. 
אני לא צריכה דירה שתהיה ״שלי״ כשהמחיר הוא התחייבות וחוסר צמיחה, לכן אנחנו תמיד אומרים ״תגור איפה שאתה רוצה, תקנה איפה שאתה יכול״

זה נשמע קיצוני רק בגלל דפוסי חשיבה כאלה או אחרים שהחדירו ברובנו מאז שהיינו ילדים. 
קח לדוגמא את גרנט קרדון, יזם ומולטי מליונר מארה”ב שהשווי שלו מוערך ב-1.2 מילארד דולר. הוא מחזיק ב-4000 דירות מושכרות וגר בעצמו בבית שהוא שוכר. הוא קורא בתוקף לאנשים ומזהיר אותם מרכישת דירה למגורים. כנראה שהוא יודע מה הוא עושה כמו עוד הרבה אנשים עשירים בעולם המתנהלים בדיוק באותה צורה. 

גרנט קרדון- 4000 דירות, גר בעצמו בשכירות.
גרנט קרדון- 4000 דירות, גר בעצמו בשכירות. (Instegram)

 

דין, אתם בני 25 עם כמעט 5 דירות ונראה שגם עם עסק מצליח. איפה קורה הקסם? 

אני לא חושב שיש מישהו שלא יכול לעשות את זה. הכל תלוי במחיר שהאדם יהיה מוכן לשלם. 
דבר שני, חשוב לרכוש השכלה פיננסית (אנחנו מדברים על זה הרבה בבלוג הזוגי שלנו) זה מתחיל בהתנהלות כלכלית נבונה וחשוב להבין איך הכסף עובד. 
רוב האנשים היום עסוקים ברכישה של התחייבויות והם דואגים לטפח אותם מאד יפה, אבל הם שוכחים להקנות לעצמם נכסים. 
אז לגבי השאלה שלך, לפני שרכשנו דירות, רכשנו השכלה פיננסית. 

תראה, רוב המומחים והמאמנים היום לכלכלת המשפחה בארץ מלמדים את האנשים לחסוך בהוצאות, לצערנו זאת לא הדרך להגדלת ההון ובטח שלא מתכון להתעשרות או חופש כלכלי. 
אנחנו אומרים הפוך. אל תצטמצם, תחיה בשפע! פשוט אפשר גם וגם. 
אפשר גם לחיות בשפע וגם להיות בשליטה ומעקב ולהיות על מסלול של צמיחה כלכלית. 
אנחנו באופן אישי ממש לא מצמצמים הוצאות. אנחנו טסים לחו״ל כל חודשיים, 6 פעמים בשנה וזה לא מפריע לנו להגדיל את ההון שלנו ולצמוח כלכלית. 
אז כן חשוב להתנהל נכון, לבנות תזרים חיובי ולהכניס יותר ממה שמוציאים, אבל עוד יותר חשוב לעשות פעולות גדולות למטרת הגדלת ההון האישי ולהשקיע. 

״אנחנו טסים לחו״ל כל חודשיים, 6 פעמים בשנה וזה לא מפריע לנו להגדיל את ההון שלנו ולצמוח כלכלית״.
״אנחנו טסים לחו״ל כל חודשיים, 6 פעמים בשנה וזה לא מפריע לנו להגדיל את ההון שלנו ולצמוח כלכלית״. (ממאגר אישי)

נשמע מעולה, אז מה ההמלצה הכי טובה שלכם לחבר׳ה שקוראים עכשיו את הכתבה? 

צריך להתחיל מ-3 פעולות חשובות. 
1. תעשו סדר כלכלי. תסתכלו למספרים בעיניים ותבינו פעם אחת ולתמיד את המאזן שלכם, הנכסים והחסכונות שלכם ומצד שני, החובות וההתחייבויות שלכם. 
2. תתחילו לשלם לעצמכם. אל תחכו לחיסכון אלא תייצרו אותו ותבנו לכם תקציב חדש שבו התזרים שלכם חיובי. 
הכוונה היא לא לקבל את החיסכון כתוצאה, אלא כפעולה, לכן קודם כל שלמו לעצמכם ברגע שהכסף נכנס לחשבון. עוד לפני שכל שאר ההוצאות החודשיות מתחילות לרדת. 
3. השלב הבא יהיה להגדיל את מקורות ההכנסה ולהתחיל להשקיע. כמו שאמרנו לפני, אל תחכו על הגדר אלא פשוט תתחילו, גם עם ההון שלכם הוא 0. 
תתחילו לרכוש נדל״ן! ולא פחות חשוב, תתחילו לרכוש השכלה פיננסית. 
 
 

תגידו, איך הקוראים יכולים ללמוד ממכם עוד?  

אנחנו ניתן לך קישור שבצד השני שלו הקוראים יוכלו לקבל גישה חופשית לערכה שלנו ליציאה מהבור הכלכלי. אפשר בהחלט להתחיל משם, זה כולל 7 פעולות קריטיות ליישום מיידי. רק חשוב אחרי שמכניסים את המייל להיכנס לקבוצת החמ״ל שלנו שבה אנחנו מיישמים את הפעולות האלה. 

זה הקישור לערכת החילוץ הכלכלי של ה-״PowerCouple”

תמונה שמכילה אדם, לדגמן, צילום, איש

התיאור נוצר באופן אוטומטי


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.