בגלל המצב: הזדמנות ענק להריוניות שרוצות להגיע מוכנות להנקה להשיג את כל הכלים להנקה מלאה

לפי העדויות שפורסמו עד כה, עשרות אימהות טריות מתקשות להגיע להנקה מלאה, למרות שעקבו אחרי ההנחיות המקובלות. מיה איזקס, מומחית ביעוץ ובהדרכת הנקה, יצאה בתוכנית חדשה שמטרתה לשים סוף לתופעה. יצאנו לבדוק!

מיה איזקס: מומחית ביעוץ ובהדרכת הנקה, מייסדת מועדון
מיה איזקס: מומחית ביעוץ ובהדרכת הנקה, מייסדת מועדון "הנקה מלאה". (צילום: יהודית הרפז)

החלום להגיע להנקה מלאה בקלות ובמהירות הפך יותר אימהות טריות למיואשות מאשר רגועות. הסיבה העיקרית היא שאימהות טריות רבות מגששות באפלה, עוקבות אחרי הוראות לא נכונות, ומקשיבות לחצאי אמיתות ברשתות לגבי הנקה. כשהחלו להציף את מערכת דה רוטשילד שמועות על תכנית חדשה שמבטיחה לשים קץ לתופעה, הצלחנו לתאם 45 דק’ קצרות עם מיה איזקס לראיון קצר, למרות הלו”ז הצפוף. 

מיה, עשרות אימהות טריות לא מצליחות להגיע להנקה מלאה. מה את עושה אחרת עם האימהות שמגיעות אליך? 

ארגון הבריאות העולמי מכריז שמה שתינוק צריך לקבל זה הנקה מלאה שמתחילה מיד אחרי הלידה ועד גיל 6 חודשים. החל משם מומלץ להמשיך להניק בשילוב עם אוכל לפחות עד גיל שנתיים.  

תראי, היום אמא ישראלית שרוצה להגיע להנקה מלאה יודעת שהיא לוקחת על עצמה אתגר. המציאות כאן מקשה מאוד על הנקה מלאה ויש מעט תמיכה לאורך הדרך. חזרה מוקדמת לעבודה, בדידות בחופשת הלידה, ונשמות טובות שרק רוצות לעזור ומנסות לשכנע אותך שזה לגיטימי לתת תזונה סוג ד’ לתינוק בן יומו. כל אלה לא בדיוק עושים טוב לאמא הטריה…  

אבל האמת? זה מתחיל מוקדם משנדמה. נשים בהריון לומדות הרבה על התהליך ומתכוננות ללידה, אבל אף אחד לא מכין אותן ליום שאחרי. ואז הן מוצאות את עצמן עייפות מהלידה, בלי ידע בסיסי – כמה התינוק צריך לאכול? איך יודעים שעלייה במשקל היא תקינה? ועוד. יותר מזה, אם משהו מסתבך – ולצערי, הרבה דברים יכולים להסתבך – בדרך כלל הן מגלות את זה מאוחר מדי. כמה מאוחר מדי? ב-3 השנים האחרונות פנו אליי מאות נשים שנזקקו לעזרה דחופה בהנקה. פעם פצע, פעם גודש, צהבת ילודים, לשון קשורה, בעיות בחיבור… you name it. במקום לפנות לעזרה מיידית ולתקן את הבעיה באותו יום, אימהות מחכות 3-8 ימים עד שהן פונות לעזרה ולוקח עוד לפחות 7-14 ימים לחזור למסלול. זה מתסכל, כי לפעמים בגלל העיכוב בטיפול נוצר נזק בלתי הפיך לתינוק, לאם או להנקה.  

במיוחד בתקופה הנוכחית, שהקורונה לא ממש מאחורינו, קשה להמעיט בחשיבות של היתרונות החיסוניים שיש בהנקה – במיוחד עכשיו יש משמעות קריטית להגנה מפני זיהומים. מחקרים אקדמיים יחד עם ארגוני הבריאות בעולם מודיעים שגם אימהות שחשודות בנשיאת הנגיף או אפילו חולות מאומתות צריכות להניק. אבל אצלנו בישראל זה “מעט מדי ומאוחר מדי”. מעגלי התמיכה לא מעודדים הנקה בצורה מספקת, ולרוב תומכים רק כשהאם כבר במצב חירום… 

אז כדי לעשות את זה נכון צריך להתחיל מוקדם. אני עובדת עם האימהות שמגיעות אליי עוד במהלך ההיריון, ואחר כך באופן טבעי אנחנו ממשיכות ביחד אחרי הלידה בכל שלבי ההנקה. ככה במקום להתעורר מאוחר, לגלות שהמצב עגום ולחפש באמצע הלילה עזרה – אימהות מגיעות לחוויית הנקה שחלמו עליה ונמצאות תמיד עם היד על הדופק. 

אולי יעניין אותך: התוכנית החדשה שמשגעת הריוניות ואימהות טריות ברחבי הארץ 

איך את מסבירה את אחוזי ההצלחה החריגים של מי שהתכוננה אצלך להנקה? 

הפתרון שלי עובד בגלל שאת מקבלת ליווי מקצועי לאורך כל התקופה. אמא מניקה צריכה תמיכה 24/7, מענה לשאלות SOS וידע רחב. את זה אני נותנת לאימהות שמגיעות אליי לתוכנית, ומחקרים עדכניים מוכיחים שזו הדרך האפקטיבית ביותר לתמיכה בהנקה מלאה. במקום עזרה חד-פעמית בהנקה ופלסטרים חד פעמיים על בעיות נקודתיות, אני מאמינה בתהליכים. ברגע שאת מבינה מה קורה בגוף שלך ושל התינוק וברור לך איך הנקה באמת צריכה להיראות – הסיכוי שלך להיתקל בקשיים ובפצעים צונח ב-40%.  

קישור למחקר: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0020748918300142
קישור למחקר: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0020748918300142

זה ממש פשוט, תראי את הסיפור של ענבר. היא פנתה אליי בחודש שמיני להריון שלה. היה לה ברור שהיא רוצה להניק הנקה מלאה, אבל כל החברות שלה סבלו מפצעים נוראים. אז היא ובן הזוג שלה אלימלך, פנו אליי והתחילו להתכונן לפני הלידה. היינו בקשר כל הזמן ועניתי לה לכל שאלה שהתעוררה. בגלל שידעה מראש שחשוב להניק כבר מיד אחרי הלידה היא ניסתה להניק בחדר לידה, אבל לא הצליחה לחבר את התינוקת כמו שצריך. מיד היא יצרה איתי קשר כי היא ידעה לזהות בעצמה שמשהו לא מסתדר. כבר בטלפון הנחיתי אותה על טיפול ראשוני במצב ואז הגעתי אליה, 6 שעות אחרי הלידה, לבית החולים. טיפלנו בחיבור על המקום, היא ראתה איך תכל’ס עושים את זה, ומשם היא כבר הייתה על הסוס, והגיעה להנקה מלאה בלי פצעים בכלל! 

מיה, לאחרונה יצרת תכנית חדשה בשם “מועדון ההנקה המלאה”. מה יש שם? 

כן, זאת תכנית שמובילה מהפך בכניסה להנקה בישראל. היא מאפשרת לאימהות לעבור תהליך מעמיק לקראת האימהות וההנקה, ולהתעורר אחרי הלידה כשהן מדברות בשפה של ההנקה. התוכנית מתחילה בלימוד אונליין של הידע הכי עדכני על ההנקה, איך לפתור בעיות שצצות בדרך, והנחייה מקצועית שמלווה אותן. אחרי הלידה אנחנו עומדות בקשר והליווי עובר לחלק השני. שם, אחרי שאת כבר מבינה את הציפיות המובנות של התינוק שלך, אנחנו מוודאות שהתזונה שלך ושל התינוק מתנהלת כמו שצריך ושאת ממשיכה בכיוון הנכון. ככה אנחנו בטוחות שיש לך את התמיכה שראוי שכל אם מניקה תקבל, במודל 2020. והחלק הכי טוב? את מצטרפת ל”שבט אימהות” וירטואלי תומך שבו את יכולה ללמוד מאחרות ולקבל תמיכה. הכי פשוט- לא צריך לצאת מהבית, גם בן הזוג יכול להיות שותף, אפשרות לשאול שאלות בreal time ולקבל תשובות מקצועיות.  

ולקוראים שלנו שרוצים עוד פרטים, איך אפשר ליצור איתך קשר? 

זה פשוט. אני אתן לך לינק במיוחד להריוניות שרוצות לקחת את הצעד הבא. שילחצו עליו, ימלאו פרטי קשר, ונעלה לשיחת אבחון קצרה שבה נראה איך אפשר לעזור להם. ואם נראה שזה מתאים? גם תהיה להן אפשרות להצטרף. 

הנה הלינק שקיבלתי ממיה – תלחצי כאן 

מתוך שיעור הכנה להנקה אונליין - "מועדון ההנקה המלאה" (צילום: יעקב סבאג)
מתוך שיעור הכנה להנקה אונליין – “מועדון ההנקה המלאה” (צילום: יעקב סבאג)

הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.