בדיקת דה רוטשילד: השקעות בשוק ההון למתחילים

כולנו רוצים להרוויח יותר - ועדיף בעבודה מהבית. השקעות בשוק ההון למתחילים - יכולות להיות הכניסה שלנו לעולם הזה - אחרי שנבין לאן מובילה הדלת הזאת ומה הכלים הטובים ביותר להתמודד עם הדרך.

שוק ההון? (צילום: פיקסביי)

יש לא מעט מומחים הטוענים כי הדרך לעצמאות פיננסית עוברת בהשקעות נכונות. אחת ההשקעות שתמיד שמענו עליה כ’נכונה’ היא המניות או הבורסה, כפי שאוהבים לומר אצלנו בישראל.

אבל מהן אותן מניות? איך נוכל להרוויח מהן כסף? ואיך בכלל אנחנו אומרים לדעת איך מתנהלים בשוק כמו הבורסה – שדרכיו הפתלתלות אינן נהירות לנו?

אז בואו ננסה להסביר מהי בדיוק מניה. תארו לעצמכם שאתם רוצים להתחיל חנות קמעונאית עם בני משפחתכם.

אתם מחליטים שדרושים לכם 100,000 שקלים כדי להרים את העסק ולהקים חברה חדשה. את החברה אתם מתכוונים לחלק ל-1,000 חתיכות, בשמן המוכר – מניות. מחיר כל מניה כזו יהיה 100 שקלים. ניץן למכור את המניות הללו לחברים, לבני משפחה או לאנשים אחרים. המטרה היא שאלף מניות יימכרו וכך יושגו 100,000 שקלים לקופתה החברה.

נמשיך. אם העסק הרוויח לאחר קיזוז מסים במהלך השנה הראשונה שלו 50,000 שקלים, כל בעל מניה יהיה זכאי לחלק של 1/1,000 מהרווח, או במלים אחרות 50 שקלים למניה.

במצב כזה אפשר לכנס ישיבה של דירקטוריון החברה – את נציגי בעלי המניות שנבחרו לשמור על האינטרס של שולחיהם – ולהחליט לשלם בכסף הזה דיבידנד במזומן לכל בעיה מניה. מנגד אפשר להחליט גם להרחיב את החברה, להשקיע את הרווחים וכיוצ”ב.

בשלב מסוים, אתה יכול להחליט שאתה רוצה למכור את המניות של החברה שלך בשוק. אם החברה גדולה מספיק, אתה יכול להנפיק אותה לציבור.

מניה – החלק שלכם בחברה

זה לא ממש משנה אם תרכשו מניה של תאגיד ציבורי ענק, או של עסק קטן יחסית. כאשר אתם קונים מניה, למעשה אתם קונים חלק קטנטן מהחברה.

ניקח כדוגמה את תאגיד מקדונלד’ס, שחילק את עצמו ללא פחות מ-1,079,186,614 מניות רגילות. בשנים מסויימת הוא השיג רווח נקי בסכום אסטרונומי של 4,176,452,196.18 $.

הרווח הזה חולק לציבור – וכך מחיר כל מניה התייקר בשיעור של 3.87 $. דירקטוריון החברה הצביע גם על תשלום 2.20 $ בצורה של דיבידנד במזומן, ולהקדיש עוד 1.67 $ לעניינים הקשורים בטובתה של החברה –הרחבת פעילות, הפחתת חוב, רכישה עצמית, או כל דבר אחר שיביא עוד כסף לבעלי המניות.

בזמן המדובר, מחיר המניה של מקדונלד’ס היה 61.66 $ למניה. שוק המניות היה, ועודנו, לא יותר מאשר סוג של מכירה פומבית.

גברים ונשים, יחידים הפועלים מטעם עצמם ומוסדות, כולם מקבלים החלטות עם הכסף שלהם והכסף של המוסד שלהם במכירה פומבית בזמן אמת. אם מישהו רצה למכור את מניותיה של מקדונלד’ס, ולא היה קונה בשער של 61.66 $, המחיר היה צריך ליפול ללא הרף, עד שמישהו אחר היה מתערב ומניח פקודת קנייה.

אם משקיעים חשבו שמקדונלד’ס עומדת להגדיל את רווחיה מהר יותר מאשר חברות אחרות ביחס למחיר שהם היו צריכים לשלם – הם יהיו מוכנים להציע מחיר גבוה ממחיר המניה (המושפע על ידי היצע וביקוש, כי יש רק סכום קבוע של מניות קיימות, במקרה זה 1,079,186,614 מניות). כמו כן, אם משקיע גדול היה זורק את כל המניות שלו לשוק – ההיצע יכול היה באופן זמני להציף את הביקוש ולהוביל את מחיר המנייה לירידה.

נכון לאמצע 2016, מחיר המניה של מקדונלד’ס הוא 126.49 $. המשקיעים מוכנים תמיד לשלם יותר, בשל התנהלות הנהלת החברה והעלאת הרווחים, שמובילה להגדלת מחיר המניות ולחלוקת דיבידנדים גדולים יותר למחזיקי המניות.

הרווח בנקודת הזמן הזו כבר עומד על 4.80 $ למניה לאחר מס, לא 3.87 $. במצב הזה בעצם, מושקעים 3.56 $ בדיבידנד במזומן לבעלי המניות – לא רק 2.20 $.

מקדונלד'ס כמשל למניה מוצלחת (צילום: פיקסביי)
מקדונלד’ס כמשל למניה מוצלחת (צילום: פיקסביי)

באופן הסתברותי – לא משנה מה שוק המניות עושה בטווח הקצר – אלא בטווח האחרון. כל אחד מאיתנו יכול להחזיק חתיכה מיניאטורית של בעלות במקדונלד’ס – ולקוות שהיא תתפתח קדימה – בלי להתרגש מירידה זמנית, גם אם היא חדה יחסית, בשער המניה.

לשמור על פרספקטיבה נכונה

במלים אחרות – שימרו על קור רוח. אילו הרשתם לעצמכם להתרגש יותר מדי משינוי חד במחיר המניה, סביר להניח שתסבלו – ואפילו לא באשמתכם.

מחיר המנייה של מקדונלד’ס עשוי לנוע בפראות על פי הצעות של מיליוני משקיעים ברחבי העולם שמתחרים על כמה הם מוכנים לשלם, אבל הערך האולטימטיבי של המניות שלך, יגיע מהרווח שמייצרת החברה וכנגזרת מכך, את הדיבידנדים.

לאורך כל החיים אנחנו עדים לשורה של אירועים – שמחים ועצובים. לא מעט אנשים ינסו לשכנע אתכם להתעלם מהמצב הנקודתי. זו טעות. חברים, משפחה, מוסדות פיננסיים, ואפילו כמה אנשי מקצוע ינסו לשכנ אתכם שהמצב גרוע מאוד. אבל בתוככם אתם יודעים שהם מדברים שטויות.

לקרוא את הנתונים - ולהבין בדרך לרכישת מניה (צילום: פיקסביי)
לקרוא את הנתונים – ולהבין בדרך לרכישת מניה (צילום: פיקסביי)

להחליט כיצד להשקיע במניות

אם אתה מחליט שאתה רוצה להיות בעל עסק על ידי השקעה במניות, ישנם כמה דברים שאתה צריך לחשוב עליהם.

בעלים של איזה עסק אתה רוצה להיות? איך נקבע אילו מניות לרכוש? יש מומחים שעוסקים בכך שנים רבות ולכל אחד מהם יש עמדה משלו. יש מי שמחפשים סיכונים, יש מי שאוהבים מניות סולידיות שלא נוטות לעלות או לרדת בערכן יתר על המידה.

אז מה לעשות בפועל כדי לדעת אם מניה שווה לדעתנו או לא? אפשר לדוגמא לבדוק את הערכת השווי של החברה. רבים מן המשקיעים העשירים, אלו שהפרוטה מצויה בכיסם, מזמינים בדיקה מקיפה על המניה שאותה ירצו לרכוש. אם הבדיקה תואמת את המידע שיש להם – הם יהיו מעוניינים לקנות מניות של חברה מסויימת ולעתים אף יותר.

יש דרך נוספת, שמהווה פתרון למשקיעים מנוסים רבים והיא להשתמש בשירותי ‘מיקור חוץ’ של השקעות. בתי השקעות, סוכנים וכיוצ”ב, שתמורת עמלה מסויימת בעצם קובעים את תיק המניות שמתאים לכם, על פי הפרמטרים המאוד מפורטים שסיפקתם להם – וכך מישהו מנהל עבורכם את התיק ומעדכן אתכם בהצלחות וגם בכשלונות.

ראוי לציין שזו אחת השיטות המועדפות על מרבית המשקיעים הפרטיים. האדם הממוצע מוכן לשלם עמלה יפה כדי שמישהו אחר ינהל עבורו תיק השקעות מוצלח. גם כאן צריך לזכור שהצלחה בבורסה בזמן מסויים, אינה מהווה ערובה להתנהלות השוק בצורה המיטבית מבחינתכם בפעם אחרות. פשוט, כפי שכבר הבנתם, אין כאן איזו שיגרה, אלא תזוזות דינמיות.

המטרה של כל המהלך בסופו של דבר היא לבנות לך תיק אחזקות בכמה שיותר חברותית איכותיות – ואז מהרווחים תוכל לממן השקעות נוספות, להגדיל את עתודת המזומנים – ולהצליח בכל דבר שאתה עושה.

כולנו רוצים יותר כסף, בפחות השקעת אנרגיה. זו אחת מהעבודות מהבית שיכולות להיות מניבות מאוד – אם רק תדע היכן ואיך להתמקם.