בדרך לאישור: החוק לשכירות הוגנת

הצעת החוק קובעת כי דירה אינה ראויה למגורים אם אין בה מערכת ביוב, מערכת חשמל או תאורה, אין בה פתחי אוורור ותאורה טבעית וכן מערכת לאספקת מי שתייה

החוק שישנה את פני ענף השכרת הדירות בישראל? צילום: פיקסביי

ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה היום (שני) לקריאות שניה ושלישית תיקון להצעת חוק השכירות.

התיקון המרכזי בהצעת החוק הוא הוספת פרק מיוחד העוסק בחוזה שכירות למגורים שנועד להבטיח יחסים הוגנים יותר בין שני הצדדים לעסקה, לתת פתרונות הולמים המותאמים לשוק המתפתח של שכירות למגורים, ולהבטיח רמת איכות מינימלית לדירות המושכרות למגורים. הצעת החוק מסדירה היבטים חוזיים שונים בין משכיר לשוכר בשכירות של דירה למגורים ומגדירה בין השאר מהו חוזה שכירות למגורים ומהי דירה שאינה מתאימה למגורים.

הוועדה דחתה את הסתייגויות הח”כים דב חנין ואורלי לוי אבקסיס להגבלת העלאת דמי השכירות לאחת לשנה לאחר תקופת הגבלה בשיעור שלא יעלה על 2%, לחשיפת החוזה מראש- כדי למנוע מצב בו המשכיר מחליט להעלות דמי שכירות וחושף זאת במעמד חתימת החוזה ולהוסיף סעיף פיצויים עונשיים שאינם תלויים בנזק על כל חודש של גביית יתר.

כמו כן נדחו הסתייגויות ח”כ סתיו שפיר שביקשה להשאיר את הנוסח המקורי בנוגע להפרדת הכיורים, אספקת מים חמים וכן להקים נציבות במשרד המשפטים שתפתור סכסוכים בין שוכר למשכיר.

לפני ההצבעה הח”כים סלומינסקי, גרמן וחנין הצהירו למען הגילוי הנאות לדבריהם כי הם משכירים דירות וח”כ שפיר הצהירה כי היא שוכרת דירה.

תשעה ח”כים תמכו בהצעת החוק והוא אושר לקריאה שנייה ושלישית ללא מתנגדים.