בחירת טראמפ – חיובית לשוק המניות

כלכלני הלמן-אלדובי מעריכים בסקירתם השבועית כי תוצאות הבחירות בארה"ב יתנו אותות חיובים בבורסה הישראלית – אך יעלו את הסיכון בשוק האג"ח

הנשיא החדש של ארה"ב, דונלד טראמפ צילום: פיקסביי

הבחירה של דונלד טראמפ לנשיאות בארה”ב, הינה חיובית לשוק המניות המקומי, לנוכח תמיכתו של הנשיא הנבחר בהורדת מיסים, הגדלת השקעה בתשתיות והטלת מכסים על יבוא.

הדבר חיובי בעיקר לחברות הקטנות והבינוניות וחברות הפועלות בשוק המקומי שיהנו מהתחזקות הצפויה של הכלכלה האמריקנית – מנגד החברות הגדולות הגלובליות עלולות להיפגע בשל התחזקות הדולר.

הסיכון בשוק האג”ח עלה משמעותית, לנוכח הסיכוי להתגברות האינפלציה בארה”ב ואמירות של טראמפ לגבי הצורך להחליף את הנגידה האמריקאית בעוד כשנה.

הנתונים הכלכליים השבוע והשפעתם הצפויה

  1. הבחירות בארה”ב הובילו לשבוע מסחר תנודתי שהסתיים בעליות שערים לאור חזרה של השווקים לתנאי וודאות. האפיק הנחות היה האג”ח הממשלתי האמריקאי שסבל מעליית תשואות לאור הצפייה כי הממשל החדש ינקוט במדיניות פיסקלית מרחיבה וכי יתמוך בהעלאת הריבית ע”י הפדרל ריזרב.

  1. השבוע הלמ”ס צפויה לפרסם את מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר, הצפי הינו לעליית מחירים של 0.1% בעיקר בהשפעת חגי תשרי שהתקיימו בחודש זה השנה.

  1. התנודתיות בשווקים גדלה בצורה משמעותית, הן בשוק המניות והן בשוק האג”ח ואנו מעריכים כי מצב זה צפוי להימשך גם בשבועות הקרובים, כאשר שוקי ההון בארץ ובעולם ממשיכים להיסחר בצל הרחבות מוניטריות של בנקים מרכזיים רבים בעולם ובהמתנה לחילופי הממשל בארה”ב.

  1. מבחינת אלוקציה בתיק ההשקעות – אנו ממליצים להגדיל חשיפה למניות בארץ על חשבון חשיפה לחו”ל. זאת לאור פערי תמחור בין השוק בארץ לשווקים המרכזיים בחו”ל ולאור צפי לרווחיות גבוהה וביצועים טובים של הפירמות המקומיות לעומת פירמות זרות.