בירושלים מעלימים יותר מס?

מבצע ביקורות, שנערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים נגד מעלימי מס והון שחור חשף אי רישום הכנסות ב-13% מהעסקים שנבדקו.

עבירות כלכליות צילום: פיקסביי

ביקורת בעסקים בירושלים מצאה אי רישום הכנסות אצל 13% מהעסקים שנבדקו. שיעור זה גדל ל-33% בביקורת שנערכה בקרב דוכנים בחוצות היוצר ובאזורי בילוי בבירה.

 “בסוף הערב, אני מודיעה לבעלים של המועדון את סך ההכנסות ומניחה שהוא רושם”, טענה עובדת במועדון ירושלמי, כשבביקורת התברר שכ-5,300 שקלים לא נרשמו בספרי המועדון. עוד התברר כי דמי הכניסה למועדון לא מתועדים כלל כי העובדת לא ידעה שעליה לעשות זאת.  

 הביקורת במועדון הירושלמי היתה אחת מ-130 ביקורות בעסקים שערך משרד מס הכנסה ירושלים 1 ביום חמישי האחרון בשעות הערב והלילה.

מבצע הביקורות, שנערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים נגד מעלימי מס והון שחור, במסגרת המדיניות להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, חשף אי רישום הכנסות ב-13% מהעסקים שנבדקו.

 פעילות הביקורת שתוכננה לשעות הערב והלילה אפשרה למבקרי ניהול ספרים לבדוק 30 דוכנים בחוצות היוצר ובאזורי בילוי ברחבי העיר, הם מצאו כי ב-10 מהדוכנים לא רשמו הכנסות, לחלקם אין תיק ברשות והם אינם מנהלים ספרים. במסעדה בשוק מחנה יהודה גילו המבקרים כי לא נרשמו הכנסות של כ-1,000 שקלים ששולמו במשך כשעתיים באותו הלילה. בעל המסעדה אמר כי הוא סופר את הכסף בסוף היום ואז רושם.

 כשלקוחה יצאה ממספרה, המבקרים שוחחו איתה והיא אמרה להם כי שילמה 200 שקלים במזומן. לאחר דקות ארוכות נכנסו המבקרים למספרה וגילו כי בעל המספרה לא רשם את הכספים ששולמו, לדבריו, הוא דיבר עם אשתו בטלפון ולכן לא רשם. “אני לפני סגירה וצריך ללכת למסיבת יום הולדת ולא מתעסק בשטויות” טען בעל חנות פרחים בבירה, שקניית ביקורת שנערכה אצלו ע”י המבקרים לא תועדו בספרי העסק.