בלעדי: המכללה היוקרתית שהכשירה מאות יבואנים מרחוק, דווקא בזמן המשבר

שבועות האחרונים חוסר הוודאות הכלכלי מתחיל להתבהר יותר ויותר. אחרי תקופה של חוסר עבודה עם מעל מיליון מובטלים (רק בקרב השכירים בארץ), חלקם סוף סוף מוחזרים ע"י המעסיק. אך לא ניתן לשמוח עדיין, שכן חלק גדול נפלט סופית משוק העבודה. היום אנו מביאים לכם הכל על המכללה העסקית של לשכת המסחר ת"א, שאפשרה לתלמידים ללמוד מרחוק ולרכוש תעודת הסמכה ביבוא יצוא וסחר בינ"ל גם בזמן המשבר וכך להכין אותם כבר לגל הבא.

לבנת קיזנר, מנכ
לבנת קיזנר, מנכ"לית המכללה העסקית (קרדיט: כפיר זיו kfirziv@)

לבנת קיזנר, מנכ”לית המכללה העסקית של לשכת המסחר ת”א והמרכז, המובילה בתחום הסחר הבינלאומי וניהול שרשרת האספקה  וכזאת שמכשירה את היבואנים המצליחים בארץ ובעולם, מבלה את השבועות האחרונים בפיצוח מודלים עסקיים חדשים לתקופת אחרי-המשבר, חיזוק תשתית הדיגיטל של המכללה, שיחות עם תלמידים, ושיתופי פעולה חדשים עם מומחים בתחומם. למרות היומן הצפוף הצלחנו לתאם עימה 45 דק’ ראיון. 

לבנת, עשרות אלפי יבואנים/יצואנים הקפיאו פעילות או נפגעו אנושות מהמשבר הכלכלי שהביאה הקורונה. מה בדיוק עשית אחרת עם התלמידים שלך?

תראי, האמת שכבר לאורך שנים תכנית הלימודים שלנו בתחום הסחר הבינלאומי נחשבת לאחת הטובות בארץ. חברות כוח אדם ומנהלות משאבי אנוש מהחברות הכי גדולות בארץ מחכות שנשלח להם בוגרים שיוכלו להעסיק.

אבל כשהבנו שמגיע משבר גדול יותר משחשבנו, היה לנו חשוב לשמור על הרמה הגבוהה ולהמשיך ולהנגיש את התכנים שלנו לתלמידים גם מהבית . אז העברנו את כל הקורסים שלנו ללימודים אונליין ב-ZOOM, אפשרנו לסטודנטים לקבל הכל בצורה דיגיטלית, החל מספרי הלימוד ועד שיעורים מוקלטים  ובעצם עשינו דיגיטציה לכל התהליכים. 

לקחנו את המכללה 5 שנים קדימה מבחינת השימוש בדיגיטל.

מה שזה עשה, זה אפשר הנגשה של הקורסים שלנו לקהילה שלא הייתה חשופה אלייה לפני כן. שאף לא הגענו אליהם קודם, לדוגמא: אנשים מהפריפריה , ישראלים בחו”ל, המגזר הערבי והמגזר החרדי . 

אוקיי, ומה אנשים שרוצים ללמוד תחום חיוני, שקוראים את הכתבה הזו, יכולים לעשות כבר עכשיו?

אחרי הקורונה הבנו שיש לכולנו שתי אופציות: או לחכות לפעם הבאה שנצטרך להתעדכן בחדשות האם המקצוע שלנו חזר להיות רלוונטי או לא (מה שנקרא – נהיה פסיביים) או לנצל את הירידה לצורך עלייה, ולרכוש מקצוע אמיתי, יוקרתי, שיהיה רלוונטי ומבוקש גם בעיתות משבר.

אם אספר לך סיפורים על בוגרים שהיו יבואנים פול-טיים בתקופת הקורונה וייבאו מסכות לארץ, אתה לא תאמין…

מה שבטוח שבגל הבא שכבר עכשיו מתחילים לדבר עליו, במידה ויש לך את הכלים והתשתית לעשות זאת – אין גבול למה שתוכל לייבא כדי לתת מענה לצרכים…כולל הצרכים האישיים שלך. אתה יכול להיות זה שיציל את המשק במכונות הנשמה, ואתה יכול להיות העובד החיוני הזה שרצית להיות בגל הראשון – אם תבחר להיות שכיר בחברה. היופי פה, הוא שאתה יכול לבחור להיות או שכיר, או יזם בתחום, אבל לא רק. כיבואן / יצואן, יש לך את הפריבילגיה לבחור לעשות זאת “מהצד”, או להפוך את זה למקצוע העיקרי שלך. הכל פתוח – וזה אחד הדברים שאני הכי אוהבת בתחום.

לבנת קיזנר, אחראית לייבואנים המצליחים בארץ (קרדיט: כפיר זיו kfirziv@)
לבנת קיזנר, אחראית לייבואנים המצליחים בארץ (קרדיט: כפיר זיו kfirziv@)

מה היית ממליצה לעשות לאנשים ששוקלים ללמוד את התחום כמקצוע או כ”הכנסה נוספת” אבל לא בטוחים בתזמון?

שאלה מעולה. הייתי אומרת שמעולם לא היה זמן טוב יותר לקחת את הצעד. התקופה הזו לימדה אותי באופן אישי, וכנראה עוד רבים, שמי שלא רוכש כלים או אין לו את ההסמכות המתאימות – מוצא את עצמו פשוט שקוף ונפלט משוק העבודה לחל”ת. אלו שנשארים הם באמת האנשים החיוניים שיש להם  יכולת רבה יותר להשפיע בתוך הארגון. ואלו שנפלטים הם הזוטרים שאין להם כישורים וכלים להתמודד. 

עכשיו, לכי תדעי מתי תבוא הקורונה הבאה – ולא מדובר רק על מגיפה בריאותית. קורונה יכולה לבוא בכמה צורות.

לכן הייתי ממליצה בראש ובראשונה לעשות בדק בית: אם נכנסת לתוך החל”ת, אולצת לצאת לחופש או פוטרת – זה בדיוק הזמן לקחת את האחריות, להכשיר את עצמך בכישורים המתאימים וליצור לך ולמשפחה שלך רשת בטחון שאי אפשר לפרום כל כך בקלות.

ראיתי הרבה מכללות שמציעות הכשרות בתחום היבוא/יצוא בפלטפורמת ZOOM בגלל הקורונה… מה שונה אצלכם?

פשוט. תעודות ההסמכה בחסות בינלאומית  שאנו נותנים, כמו כן השם שלנו, הם כאלו שאין להם מתחרים בתחום הסחר הבינלאומי בארץ.

במיוחד עכשיו אגב, כשנכנסו גם לדיגיטל, ויש ביכולתנו לתת מענה לקהל רחב יותר תוך מינימום הגבלות.

מעבר לזה, אנחנו המכללה היחידה שמאפשרת לימודי המשך יוקרתיים בעולמות הסחר הבינלאומי. 

אפשר אפילו לומר שאת הצעד הראשון של התלמידים בעולם הסחר הבינלאומי הם כבר עושים במסגרת פרויקט הגמר של הקורס  ויוצאים עם ניסיון וביטחון לעולם האמיתי.  בנוסף, אנחנו מאפשרים להם במסגרת הפרויקט  גישה למאגרי מידע המכילים בתוכם פרטי קשר של ספקים פוטנציאליים בחו”ל שאנו עובדים איתם – שזוהי פלטפורמה מדהימה להתחיל לעבוד כבר במסגרת הקורס.

וכמובן וחשוב לא פחות , המכללה היא גם הוצאה לאור ולכן היא מספקת עבור הסטודנטים שלה ספרי לימוד מקצועיים ללא עלות , שמלווים אותם לאורך כל הקורס ומאפשרים להם לרענן את החומר הנלמד בקורס גם אחרי שהקורס מסתיים . 

אני לא מכירה שום קורס אחר שנותן את התשתית הזו, אבל את מוזמנת לבדוק אותי כמובן.

לבנת, אז דיברנו על השיעורים האינטרנטיים שהשקתם, מה יש בשיעורים האלו?

מדובר באותו קורס, רק בצורה נגישה ונוחה שלא מצריכה מהסטודנט להגיע לכיתה. המרצה מעביר את השיעור ב-LIVE  דרך ה-ZOOM וכל שנותר הוא להקשיב. אין צורך להיות אוטודידקט במיוחד כיוון שהתמיכה והליווי שאנו מציעים במסגרת הקורס נשארים בדיוק אותו הדבר. בסופו של דבר, אי אפשר לעצור את העולם כל פעם שיש משבר, לא?

יש משהו בדברייך. ותגידי, מה באמת כ”כ מיוחד בתחום היבוא/יצוא, ומה הקשר לטרנדים?

יש לשאלה שלך שתי פנים: מצד אחד, אחד הדברים המיוחדים במקצוע הוא שלעולם הוא לא יהיה “טרנדי”. לעולם הוא לא יפסיק להיות מבוקש, או יחליפו אותו ברובוטים, כי לנצח נצטרך לייבא לארץ ממה שאין, ולהפך בייצוא לחו”ל. משחר ההיסטוריה ועד היום לעולם לא נעצר הייבוא, הוא רק הלך והשתכלל, והוא מקצוע שלעולם לא ייעלם מהעולם, לעומת מקצועות אחרים שלאט לאט נכחדים.

מצד שני בהקשר של טרנדים… אנשים שמסוגלים לזהות את הטרנדים האלו בזמן, עושים הרבה מאד כסף. קחי לדוגמא את המשחק הקטן ששבר את השוק לפני שנתיים-שלוש, הספינר. זוכרת? הראשונים שייבאו אותו, היו יכולים להפסיק לעבוד עשור שלם.

תארי לך אם את גם מסוגלת לזהות טרנדים לפני שהם פורצים, ובנוסף יש לך את הכישורים והכלים ולחסוך בעלויות? זה מטורף. הידע והכישורים שמעניק הקורס, עושה את תהליך הייבוא הרבה יותר קל ומעלה דרסטית את הסיכוי להרוויח הרבה ולהימנע מטעויות. אם הולכים על המסלול הזה, אפשר גם לעשות את זה במקביל לעיסוק עיקרי, ולהנות מהכנסה נוספת יפה בלי לעזוב את מקום העבודה. 

ולסיכום, איך אנשים שמעוניינים יכולים לקבל פרטים נוספים על קורס היבוא/יצוא שלכם במכללה העסקית? 

אני אצרף לכם לינק.

חשוב לפני זה לומר שהתוכנית שלנו אינה מתאימה לכולם. אנו מחפשים אנשים שמסוגלים להיות אקטיביים בתהליך ההכשרה שאורך תקופה לא ארוכה , כדי שנוכל להביא אותם לתוצאות אליהם אנו מובילים את התלמידים שלנו כבר שנים – תלמידים שהפכו להיות מנהיגים בתחום הסחר הבינלאומי.

אנשים כאלה שרוצים לבדוק התאמה ולקבל פרטים נוספים על הקורס, יכולים להשאיר פרטים בדף, ויחזרו אליהם מטעם המכללה.


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.