בעלי עסקים נגד ההחלטה להטיל מס על מחזיקי שלוש דירות

קבוצת של בעלי עסקים מדרום הארץ פנתה במכתב לשר האוצר וליו"ר ועדת הכספים בו העבירה כי תעתור לבג"ץ אם תקודם ההחלטה להטיל מס על בעלי 3 דירות ויותר

השר משה כחלון (צילום: עמית שאבי, פול)

בעלי עסקים מהדרום פנו במכתב לשר האוצר משה כחלון וליו”ר ועדת הכספים משה גפני, בו טענו כי המס על בעלי שלוש דירות ומעלה המקודם במסגרת חוק ההסדרים – אינו חוקתי. הם טענו כי במידה והחוק יקודם בכנסת, הם יעתרו לבג”ץ.

“בהצעת החוק יש פגמים רבים הפוגעים בבעלי הדירות באופן לא חוקתי. שני הפגמים הבולטים ביותר הם היותו של החוק בגדר חוק שפוגע רטרואקטיבית בציבור בעלי הדירות – והפגיעה המהותית שיש בחוק בתושבי הדרום והצפון, היינו תושבי הפריפריה”, נכתב במכתבם החתום בידי עורך הדין אלישע כהן ממשרד כהן-ערב.

לטענתם, עסקאות הנדל”ן משמשות כחלופה לעתודות פנסיוניות לעצמאים. “מרשיי הם בעלי מקצועות שונים, חלקם עובדים בעבודות-כפיים, למשל במאפייה בעיר באר-שבע. כחלק מהחיסכון שלהם לעתיד, בהיעדר כל עתודות פנסיוניות כפי שמקובל בשוק העצמאיים, רכשו כמה דירות בעיר באר-שבע, על-מנת שכאשר יגיעו לגיל הפרישה תהיה להם האפשרות להזדקן בכבוד וליהנות מפרי עמלם, ללא שיהיו תלויים בילדיהם או יצטרכו חלילה להתדפק על משרדי הרווחה השונים”, נאמר במכתב.

“הטלת מס חדש על דירה שנרכשה לפני החוק פוגעת רטרואקטיבית בקניינים של מרשיי, והיא בגדר הפקעה ממש של חלק מקניינים. בחלק מהדירות עדיין קיימת הלוואת משכנתא אשר משולמת באמצעות דמי השכירות. הטלת המס מערערת לחלוטין את האיזון הכספי שיצרו מרשיי בעת רכישת הדירות”, לשון מכתבו של עורך הדין כהן.

במכתב נטען עוד כי המס המיועד אינו מתייחס באופן שוויוני לבעלי דירות במרכז הארץ ובפריפריה.