בעקבות התפוצצות עמוס 5: תגובש תכנית חלל לאומית

שר המדע אקוניס הורה על גיבוש התכנית, שמטרתה לשמר את ההשקעה הגדולה בתעשיית החלל הישראלית ■ בתעשייה האוירית מעריכים: לווין חדש בתוך שנתיים

שר המדע אופיר אקוניס (צילום: יוסי זמיר, לע"מ)

שר המדע אופיר אקוניס כינס היום (ראשון) דיון חירום והערכת מצב עם בכירי תעשיית החלל של ישראל בעקבות התפוצצות הלוויין עמוס 6.

בפתח הישיבה אמר השר אקוניס כי “המטרה העיקרית שלנו היא גיבוש מדיניות חלל וסיוע של מדינת ישראל כדי לשמור על היתרונות הטכנולוגיים האדירים שיש לתעשיות החלל הישראליות. תעשיית החלל הישראלית מפוארת ותישאר מפוארת. אנו נדאג שתתחזק ותשמור על מעמדה ועל יכולותיה”.

בכירי התעשיות שנכחו בדיון טענו כי התעשיות משקיעות השקעה אדירה בתשתיות, בכוח אדם ובטכנולוגיה חדשנית וכי יש צורך במדיניות לטווח ארוך כדי לשמר את ההשקעה. עוד טענו כי קיימת תחרות גדולה מאוד מול חברות חלל גדולות בעולם ויש צורך בסיוע ממשלתי כדי להפוך את התעשיות הישראליות לתחרותיות בשוק הגלובלי.

בתום הישיבה הוחלט כי משרד המדע יגבש תכנית חלל לאומית לטווח ארוך לישראל. לצורך כך הורה השר אקוניס על הקמת ועדה בראשות מנכ”ל משרד המדע פרץ וזאן, יו”ר סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע פרופ’ יצחק בן ישראל ומנהל הסוכנות אבי בלסברגר.

בסמכות הוועדה גם לבחון גם את האפשרות לסיוע בפיתוח לוויין תקשורת של מדינת ישראל. הוועדה תגיש המלצותיה בתוך 10 שבועות.

בנוסף, הוחלט כי דיון בנושא השלכות אובדן “עמוס 6” על שוק החלל ושוק התקשורת יתקיים במהלך השבוע.

חברת חלל תקשורת תפוצה

חברת חלל תקשורת הבהירה בהודעה לבורסה כי היא זכאית לקבל תשלומים מסוגים שונים על אובדן הלווין עמוס 6 שהתפוצץ בשבוע שעבר על כן השיגור.

בהודעה ציינה החברה כי היא זכאית בהתאם להסכם רכישת הלוויין עמוס 6 מהתעשייה האווירית להשבה מלאה של הכספים ששילמה לה מכח הסכם הרכישה, בתוספת ריבית ממועד כל תשלום ועד למועד ההשבה בפועל.

בחלל תקשורת הוסיפו כי החברה זכאית לפיצוי נוסף מהתעשייה האווירית בסך 10 מליון דולרים בשל הפיגור בהשלמת בניית הלוויין, שעל התע”א לשלם לחברה בתוך 30 יום ממועד מסירת הודעת הדרישה על כך מאת החברה לתע”א.

סך הסכומים המתוארים עומד על כ-205 מליון דולרים, מתוכם צריכה החברה להשיב לממשלת ישראל על פי הסכם בין הממשלה לחברה 17 מיליון דולרים.

בתעשייה האווירית אישרו כי יפצו את חלל תקשורת בסכום של 173 מיליון דולרים בגין אובדן הלווין.

“לווין חדש – בתוך שנתיים”

 

מנכ”ל התעשייה האווירית יוסי וייס אמר היום בעקבות התפוצצות הלוויין הישראלי כי יהיה אפשר לבנות לוויין חדש הדומה ביכולותיו לעמוס 6 בתוך פחות משנתיים.

“לתעשייה האווירית “יש את התשתית הטובה ביותר, היכולת והציוד שבזכותן היא תוכל לבנות לוויין חדש ומתקדם בתוך שנתיים”, אמר וייס וציין כי התרסקות הלווין צריכה להדליק נורות אדומות למקבלי ההחלטות. הוא הוסיף כי התאונה הקשה לא תוביל לגל פיטורים או צמצומים בחברה.