בקרוב: שביתה כללית במשק?

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. (צילום: דניאל בר און, דוברות ההסתדרות)

יו”ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יכנס מחר (שלישי) את בית נבחרי ההסתדרות לישיבה דחופה בה תיערך הצבעה לאישור סכסוך כללי במשק בנושא הביטוח הסיעודי. בישיבה ייקחו חלק איגודים החברים בהסתדרות, ועדים מכלל המשק וארגוני המורים.

המחלוקת הניצבת בבסיס הסכסוך נעוצה בכוונת משרד האוצר להכריז על ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים, ויצירת מצב שבו רבבות אזרחים ישראלים, המבוטחים בביטוח הסיעודי במסגרת יחסי עבודה, ייפלטו מההסדרים הביטוחיים הקיימים ויישארו באחת ללא כיסוי הולם.

 משבר הביטוח הסיעודי התגלע בין הצדדים לפני כשנה בעקבות המתווה שביקש להנהיג אגף שוק ההון באוצר. המשבר נמנע ברגע האחרון בעקבות התערבות יו”ר ההסתדרות והסכמת שר האוצר לדאוג לפתרון זמני ל-200 אלף אזרחים מעל גיל 55.

במסגרת ההבנות שהושגו לפני כשנה, הוחלט גם על הקמת צוות משותף, בהשתתפות נציגי האוצר וההסתדרות, על מנת לגבש מודל מוסכם לפתרון קבע שימנע פגיעה בציבור המבוטחים. בשנה שחלפה, צוות פקידי האוצר שנבחר לקדם את הפשרה, הקשיח את עמדותיו והעלה טענות מופרכות בניסיון להתחמק מפתרון המשבר.

יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר הבוקר כי “לא ייתכן שפקידי האוצר ממשיכים להתנער מאחריות המדינה לנושא הביטוח הסיעודי”.

“ביטול הביטוחים הקולקטיביים הנו תרחיש בלהות שיותיר למעלה ממיליון ישראלים חשופים ולא מבוטחים, לאחר שנים ארוכות שהם שילמו על השירות. יש גבול לאטימות ולא נהסס לפעול בכל האמצעים שעומדים לרשותנו על מנת להבטיח שאזרחי ישראל לא יופקרו על ידי הפקידים. אני קורא לשר האוצר משה כחלון ולשר הבריאות יעקב ליצמן, לשלב ידיים ולפעול יחד למציאת פתרון מיידי למחדל”, הוסיף ניסנקורן.