בשורה להורים שלא מסתפקים ב”בת מצווש”: כך תכניסו תוכן ומשמעות לשנת המצוות ותהפכו אותה למעצימה, חווייתית ובלתי נשכחת לילדים, להורים ולכל המשפחה

"הנחתה ממסוקים, קליפים ואולמות יוקרה ברמה של חתונה מלכותית והוצאות הפקה מטורפות, הם רק קצה הקרחון במה שהפך בשנים האחרונות למסחטת הכספים התורנית באירועי בת ובר מצווה" אומרת שבית ליפשיץ מומחית להפיכת שנת המצוות לערכית ומשמעותית. נפגשתי איתה לשיחה כדי לשמוע על דרך אחרת לחגוג

שבית ליפשיץ

כשאומרים את המושג ‘בת מצווש’ ליד שבית ליפשיץ היא מצטמררת ומתחילה לנוע באי נוחות בכסא. “המושג הזה חמוד למערכונים של ארץ נהדרת אבל המציאות כבר עולה על הפרודיה” היא אומרת בחצי חיוך. “אני לא מארגנת בת מצווש” היא מוסיפה “אני מארגנת בת מצווה ובר מצווה”.

מה ההבדל בעצם?

“כפי שאני רואה את הדברים, המושג ‘בת מצווש’ מתייחס הרבה פעמים לאירוע נוצץ, מלא רעש וצלצולים. ואני לא בטוחה שזאת תהיה טעות גדולה להגיד שהמטרה שלו היא להרשים את האורחים  או לנקר את העיניים…אבל ברוב המקרים אין בסוג האירוע הזה שום תוכן או משהו מהמשמעות של שנת מצוות.

הגישה שלי מתייחסת לשנת מצוות אחרת לגמרי, אני מזמינה את ההורים לצקת תוכן לאורך  כל שנת המצוות, ולהפוך את השנה הזו למעין שנת הכנה לבגרות. לשבץ במהלך השנה כל מיני משימות שיעזרו לנער או לנערה להבין טוב יותר לאן הם הולכים ומה הם רוצים שיקרה להם בדרך”.

אז מה, כל האירוע הגדול מיותר בעיניך?

שבית מחייכת, “זה לא בדיוק מה שהתכוונתי” היא אומרת נבוכה “אני מאמינה שהוא יכול להיות אירוע הפתיחה של שנת המצוות או אירוע הסיכום שלה, בו מציגים  
את מה שנעשה במהלך כל השנה. והאמת היא, שגם האירוע הגדול יכול להיות עם תוכן ומשמעות ועדיין מאוד כיף, חווייתי ובלתי נשכח”.

מה קורה כאשר הרצונות של הילד או הילדה מתנגשים עם אלה של ההורים?

“ברור שיש ילדים שיעדיפו מסיבת ריקודים עם דיג’יי וילדות שהשמלה וה”בוק” חשובים להן, ולכן אני חושבת שצריך למצוא איזון נעים ולשלב גם וגם. לדוגמא, מתחילים בפעילות חווייתית עם ערכים, כשהילד במרכז האירוע ונהנה מתשומת הלב, ומסיימים במסיבת ריקודים עם אוכל ואורות מנצנצים.
למשל אחד האירועים שבו התקיים שילוב מקסים היה בפארק קנדה. התחלנו בטיול עם משימות מאתגרות, כשכל משימה יצגה ברכה אותה הענקנו לבת המצווה. סיימנו את הטיול עם חשכה במסיבת ריקודים ביער עם דיג’יי ודוכני מזון. אפילו אוהל להחליף לשמלה היה שם”.

אולי יעניין אותך גם:

– זה משמעותי! בת/בר מצווה זה לא רק אוכל ומוזיקה

– זהירות! ערכים לפניך

– לחזק את הקשר עם המתבגר ב4 שעות – איך זה אפשרי? במדריך המיוחד תגלו איך

למה זה בכלל חשוב ששנת המצוות תהיה מיוחדת?

“פה אנחנו נכנסות לעניין מאוד מהותי שיש לו בסיס פיסיולוגי ושהמסורת מגבה אותו בטקסיות מסוימת. שנת המצוות מסמלת את המעבר בין הילדות לבגרות. מרגע שהנער או הנערה מגיעים למצוות הם כבר אמורים להיתפס בעינינו, ובעיני עצמם, כבוגרים. כלומר, הם כבר יכולים וצריכים לקחת אחריות על הבחירות שלהם, להיות יותר עצמאים. ומצד שני גם אנחנו צריכים ללמוד לסמוך עליהם יותר ולשחרר את החבל…

אני מאמינה שלשנת מצוות משמעותית יש יכולת  להכין את בני המצווה לחיים כבוגרים, לתת להם כלים להתמודדות עם כל מה שיפגשו בחייהם, לחבר אותם למסורת המשפחתית והיהודית, לחדד את הערכים שהם רוצים שינהלו את חייהם, לחבר בינם לבין הוריהם, והכי חשוב, להיות בלתי נשכחת”.

אז איך עושים את זה? איך מתחילים?

“שאלה מצויינת, שיהיה לי הרבה יותר קל לענות לך עליה  באמצעות סיפור קצר. ביולי 2017 התקשרה אלי כנרת, אמא לילדה בשנת המצוות שלה. דיברנו על המסע הפרטי שנעשה לכבוד בת המצווה. בסוף השיחה, כנרת שאלה אותי אם יש לי רעיונות למשימות שאפשר לשלב במהלך השנה. הצעתי לה לגייס את המשפחה המורחבת. שכל משימה תהיה עם בן משפחה אחר סבא/סבתא/דוד/דודה. זו הזדמנות להיכרות מעמיקה יותר עם המשפחה. המשימות יכולות להיות קשורות לתכונה או ערך שאנחנו רוצים להעצים אצל בר/בת המצווה  או לימוד של מיומנות תפקודית כמו התנהלות פיננסית עם המומחה המשפחתי לפיננסים, בישול עם השף המשפחתי, ניווט עם מדריכת הטיולים, לימוד צילום עם הצלמת המשפחתית וכו’. כדאי לקבוע כבר בתחילת השנה תאריכים ספציפיים, כדי שכל בן משפחה יערך לזה בהתאם”.

אם ובת בפעילות שנת מצוות

והילדים באמת נהנים מהמשימות האלה? זה לא קצת כבד ומשעמם?

“תראי, אנחנו חיים בעולם נורא דיגיטלי, הילדים צמאים למשמעות אבל הם אפילו חסרים את היכולת לבטא את זה, כי הכל הולך ונעשה פלקטי. וכאן יש מקום להורים לעשות מהלך בעל ערך.  כמובן שהתוכן חייב לעבור בצורה חווייתית ומהנה, אחרת לא יזכרו אותו. אחרי כל כך הרבה מסיבות במועדונים, שכולן נראות בדיוק אותו דבר, לילדים כבר נמאס והם רק מחכים לחוות משהו שונה”.

זה נשמע קצת דתי. האם זה מיועד רק לשומרי מצוות?

“שנת מצוות היא מסורת יהודית אבל הרעיון לצקת תוכן בשנת המצוות הוא ממש לא לדתיים בלבד. זה לא משנה כמה ההורים מחוברים לדת ומה האמונות שלהם, אם הם מציינים את שנת המצוות זה מעיד על זיקה למסורת שהיא ישראלית לא פחות משהיא דתית.
עכשיו, אפשר להתייחס ליהדות בהרבה מאוד צורות ודרכים. וזו בהחלט הזדמנות לשאול שאלות על החיבור שלנו למסורת ולדת, כל משפחה בהתאם לערכים שלה. למשל, אם ההורים מחליטים לשלב טקס עליה לתורה אז אני ממליצה להם לדבר עם עורך הטקס מספיק זמן מראש ולהדגיש מה חשוב להם. שיחשבו על התחושות שהיו רוצים לצאת איתן מהטקס הזה ולתאם ציפיות עם עורך או עורכת הטקס.
יצא לי להיות נוכחת בכמה טקסים מאוד מרגשים, שהצליחו לגעת גם באפיקורסים מוחלטים…”.

מתוך הסדרה גיבורים


שבית מנחה טיול בת מצווה לבת של חלי השוטרת מתוך הסדרה גיבורים, ששודרה בערוץ 10

זה נשמע מאוד מיוחד, מה היית מציעה למי שעכשיו מתחילים לתכנן בר/בת מצווה?

“במהלך השנים שבהן אני עוסקת בתחום הזה של תוכן ערכי בשנת מצוות, נשאלתי המון שאלות על ידי עשרות הורים וקלטתי שלא מעט הורים זקוקים לכלים פרקטיים כדי להתחיל. לכן כתבתי את ‘המדריך לשנת מצוות משמעותית’. במדריך הזה ריכזתי את כל הטיפים והרעיונות שלי לתוכן איכותי וערכי לשנת המצוות. זה חומר שאספתי במשך יותר מעשר שנות פעילות ואחרי שארגנתי מאות אירועי בת ובר מצווה.

במדריך מרוכזים רעיונות למשימות לשנת המצוות לפי תחומים שונים. תכונות שרוצים לחזק אצל בן ובת המצווה. ערכים שרוצים להנחיל להם. איך לחבר למסורת המשפחתית ולשורשים. אילו מיומנויות חשובות בחיים. בכל פרק יש הצעות לכמה משימות, והמלצות לשדרוג בעזרת אנשי מקצוע מתחומים שונים.”

איפה אפשר להשיג את המדריך? כמה הוא עולה?

“כשהתחלתי לכתוב את המדריך, הבנתי שיש לי אוצר ביד ושאנשים יהיו מוכנים לשלם על זה. אבל אני רוצה להגיע  לכמה שיותר משפחות ולנסות לעשות שינוי תפיסתי. לכן אני אתן לך קישור וכל מי שקורא את הכתבה הזאת יוכל לקבל את זה לגמרי בחינם.”

באמת?

“כן, אני מאמינה שזו תרומתי לעם…”

את ממש ציונית?!

“ציונות זו לא מילה גסה וערכים עוד לא נעלמו לגמרי מהעולם. הלקוחות שלי מוכיחים לי את זה כל יום מחדש ונותנים לי עוד אנרגיה להמשיך בעשייה שלי. אני מרגישה מבורכת.”

אם גם אתם רוצים להפוך את שנת המצוות לבלתי נשכחת, קבלו את המדריך לשנת מצוות משמעותית עכשיו בחינם לזמן מוגבל. הורידו מיד בלחיצה כאן