גוגל למען אתרים בסכנת הכחדה

גוגל מציגה אפשרות חדשה לביקור באתרים מופלאים הנמצאים בסכנת הכחדה, למען הדורות הבאים

גוגל (צילום: פיקסביי)

כאשר בן קאסירה צפה בטלוויזיה בשנת 2001, בהרס מבנים בודהיסטיים בני 1,500 שנה באפגניסטן, הוא הרגיש שהוא חייב לעשות משהו.

קאסירה, שבמקרה נמנה עם אחד היוצרים הראשונים בעולם של תלת מימד באמצעות מערכות מבוססות לייזר, הבין כי הטכנולוגיה שלו יכולה לשמש על מנת לתעד מונומנטים הנמצאים בסיכון עקב אסונות טבע, מלחמה ועוד, לטובת הדורות הבאים.

הוא ייסד את CyArk, ארגון ללא מטרות רווח, שיצר את הארכיון הדיגיטלי הגדול והמפורט ביותר בעולם של מקומות הנמצאים בסכנת הכחדה בעולם.

כעת, Google Arts & Culture משתפת פעולה עם CyArk על מנת להרחיב את הגישה לפלאים הווירטואליים כך שיהיו זמינים ונגישים לכולם.

כך למשל, מקדש Ananda Ok Kyaung  בבאגאן שמיאנמר, אשר נבנה ב- 1242, סגור למבקרים עקב נזק שנגרם לו ברעידת האדמה 2016. כעת, ניתן “לצעוד” פנימה ולגלות את ציורי הקיר המפורסמים שלו.

בעזרת הטכנולוגיה המודרנית, אנו יכולים ללכוד את המונומנטים בפירוט גדול יותר מאי פעם, כולל צבע ומרקם של משטחים לצד גיאומטריה שתועדה על ידי סורקי לייזר בעלי רמת דיוק גבוה במיוחד.

צוות CyArk תיעד את המבנה עוד טרם רעידת האדמה, סרק וצילם את האתר מבפנים ומבחוץ, בגובה פני הקרקע ובמבט על. הקרקע ומעל. באמצעות הנתונים שנאספו, שוחזרו המונומנטים של האתר בתלת מימד וכעת אפשר לבקר במקום מרהיב זה ולצעוד בתוך המקדשים באמצעות מחשב, טלפון חכם או אמצעי VR.

התערוכה כוללת סיפורים מ-25 מקומות איקוניים הפרוסים ב- 18 מדינות ברחבי העולם. עבור רבים מהאתרים, פותחו מודלים תלת-ממדיים מורכבים המאפשרים לכל אחד ואחת להביט במונומנטים מכל זווית