גידול של 6% במספר הנוסעים בתחבורה ציבורית

הרפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית מחוללת שינוי בקרב נוסעי התחבורה בישראל

אוטובוס של חברת אגד (צילום: יח"צ)

העלייה במספר הנוסעים בתחבורה הציבורית נמשכת. גידול של 7% במספר הנוסעים בתחבורה הציבורית בישראל נרשם, ברבעון הראשון של שנת 2017, לעומת התקופה המקבילה אשתקד – כך הודיע היום (ראשון) שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ.

מנתוני הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה עולה כי בחודשים ינואר עד מרץ 2017, בוצעו בתחבורה הציבורית כ-217 מיליון נסיעות נוסע, לעומת 202 מיליון נסיעות נוסע, בתקופה המקבילה של שנת 2016 ו-191 מיליון נסיעות נוסע בתקופה המקבילה בשנת 2015.

מהנתונים עולה עוד כי ברבעון הראשון של שנת 2017 נרשמה עלייה של 7% במספר הנוסעים באוטובוסים וברכבת ו-15% ברכבת הקלה בירושלים. זאת, בהשוואה לתקופה המקבילה  של שנת 2016.

על פי הנתונים, בחודשים ינואר עד מרץ 2017, נרשם גידול של 14% במספר הנוסעים בתחבורה הציבורית, לעומת התקופה המקבילה של שנת 2015. במספר הנוסעים באוטובוסים חל גידול של 13%, ברכבת נרשם גידול של 25% וברכבת הקלה בירושלים נרשם בתקופה זאת, גידול של 14%.

השר כץ ציין, כי הגידול במספר הנוסעים בתחבורה הציבורית חוסך למשק מאות מיליוני שקלים מידי שנה. על פי דוח ועדת טרכטנברג, כל אחוז גידול בנוסעים בתחבורה הציבורית חוסך למשק כ-400 מיליון שקלים.

הרפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית שהונהגה על ידי השר כץ לפני כשנתיים מאפשרת למאות אלפי נוסעים נוספים ליהנות מהוזלות דרמטיות של עשרות אחוזים, בתעריפי התחבורה הציבורית, באמצעות מנוי חופשי חודשי או יומי, המאפשר נסיעה חופשית ללא כל הגבלה, ברכבות ובאוטובוסים.

מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית תא”ל (במיל) מאיר חן ציין כי המשך מגמת הגידול בתחבורה הציבורית מעידה על  המשך השינוי בהרגלי הציבור בשימוש בתחבורה ציבורית. בשנתיים האחרונות  הופנו משאבים רבים לטובת שינוי חווית המשתמש ובכלל זה שילוב טכנולוגיות כרטוס וטעינה מתקדמות, פריסה  ארצית של עמדות שרות למחזיקי כרטיס הנסיעה החכם “רב-קו”, הידוק השילוביות בין אמצעי התחבורה, רכבות ואוטובוסים, יצירת קווים ייעודיים דוגמת “קו רציף”, “קווי הזנק”, “קווי לילה” ועוד.