גיל הפרישה לנשים – לא יעלה בקרוב

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני הסביר כי "נדרש דיון ציבורי כאן בוועדת הכספים בטרם יוחלט על שינוי בנושא ולכן אנחנו הולכים על תיקון החקיקה.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני צילום: יצחק הררי / דוברות הכנסת

ועדת הכספים החליטה לתקן את החוק בנוגע לגיל הפרישה לנשים – ולא להעלות אותו בהדרגה החל מינואר הקרוב.

יו”ר הוועדה ח”כ משה גפני (יהדות התורה) הסביר כי “נדרש דיון ציבורי כאן בוועדת הכספים בטרם יוחלט על שינוי בנושא ולכן אנחנו הולכים על תיקון החקיקה.

”הוועדה הציבורית שמונתה ע”י שר האוצר הגישה את המלצותיה ועתה על השר להעביר לוועדת הכספים את המלצותיו הוא. לאחר מכן אנו צריכים לפחות שלושה חודשים על-מנת לדון לגופו של עניין. מדובר בהחלטה בעלת השלכות מרחיקות לכת על מעט יותר מ-50% מהאוכלוסייה”, הסביר גפני.

יו”ר הוועדה ציין גם כי שר האוצר פנה אליו במכתב שבו הדגיש כי בשל מורכבות הנושא בכוונתו ללמוד אותו לעומק בטרם יגבש את עמדתו הסופית ועל-כן, ”אנחנו משנים את החוק, כי אנחנו צריכים לדון על בסיס המלצותיו של שר האוצר. אחרת גיל הפרישה יתחיל לעלות באופן אוטומטי החל מה-1 בינואר”.

סגנית ראש אגף התקציבים באוצר, יעל מבורך, העירה כי “המלצות הוועדה המקצועית ראויות, אך המטרה היא לא ליישמן כלשונן אלא להרחיב את בסיס ההסכמה ולבצע את השינויים הנדרשים. לכן גם אנחנו איננו רוצים להשתמש בברירת המחדל הקבועה בחוק. מצד שני, יש קושי בדחיית לוחות הזמנים גם בשלושה חודשים ובוודאי לפרק זמן יותר מאוחר, כיוון שתלויות בזה קרנות הפנסיה הוותיקות וההסדר של הפנסיה. גיל הפרישה לא עולה כפי שהמנגנון החוקי קובע ונצטרך לדון האם לבצע איזון אקטוארי או סיוע ממשלתי שעולה כסף ואז מאיפה להביא”.

לדבריה, ”אפשרות הדחייה מעלה סדרה של שאלות שיש להתייחס אליהן, לכן כן רצוי להגיע להחלטות בסד הזמנים הנתון. אם כן זה פותר הרבה בעיות שכדאי להימנע מהם. הכוונה שלנו היא לא להגיע למנגנון ברירת המחדל”.

ח”כ שלי יחימוביץ’ (המחנה הציוני) הדגישה, “יש לנו אחריות כלפי הנשים, בעיקר במקצועות השוחקים. לפני חמש שנים חוקקנו כל חברות הכנסת חוק שתוקם ועדה מקצועית מה שקרה בעקבות לחץ שלנו ועתה אסור לנו שזה יעבור מתחת לרדאר באופן אוטומטי.

“יש כאן שיקול מאקרו כלכלי, בראש וראשונה להזרים כ-700-800 מיליון שקלים בשנה לביטוח לאומי לפתור בעיות רוחב. לא יתכן שפתרון בעיות רוחב יבוא על חשבון החוליות החלשות ביותר, נשים שפרשו או פוטרו בגיל 55 וכד’ או שיצאו לפנסיה בגיל 62”, הוסיפה יחימוביץ’.

היא אמרה עוד כי ”העלאת גילה הפרישה גוזרת עליהן חיי עוני עוד שנתיים ללא פנסיה וללא קצבה. אסור להיות עיוורים לגבי ציבור שלם של נשים שעובדות בעמידה בפסיי ייצור, בניקיון, במקצועות שוחקים. הן לא יכולות לעבוד יותר, הרגליים שלהן שחוקות, הגב שבור, להן צריכות להיות ברירה. אנחנו בעד העלאת גיל הפרישה אך נדרש פתרון הוליסטי לאותן נשים”.

בסיכום הדיון הודיע יו”ר הוועדה גפני, כי “הוועדה תשוב לנושא בקרוב על-מנת לתקן את החקיקה ולאחר שייעצר הטייס האוטומטי נשמע את המלצות שר האוצר ונקיים דיון מעמיק בנושא”