גל תביעות של חברות ישראליות נגד ממשלת קפריסין

רוני הלמן, מבעלי השליטה ב"הזדמנות ישראלית": התנהלות ממשלת קפריסין מעמידה בספק את כדאיות ההשקעות של ישראלים במדינה ואת שיתוף הפעולה האסטרטגי בין המדינות

קפריסין. גל התביעות הישראליות בדרך? (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

קבוצת משקיעים ישראלים הכוללת את השותף הכללי של “הזדמנות ישראלית” החליטו לפנות לממשלת קפריסין בדרישה שחברת הזדמנות קפריסין והמפעיל הנורווגי הבינלאומי AGR יוכרזו כזוכות במכרז על בלוק 8 הנמצא במים הכלכליים במדינה, ויקבלו את החזקה בו.

זאת, מכוח זכותם להגנה על השקעותיהם בקפריסין בהתאם לאמנה להגנה על השקעות שנחתמה בין ישראל וקפריסין בשנת 1998.

השותף הכללי, המחזיק גם ב”הזדמנות קפריסין” טוען, כי ממשלת קפריסין הפרה את זכויותיו כמשקיע ישראלי המוגן תחת האמנה, בכך שהיא מסרבת להעניק לשותפות הקפריסאית את הבעלות על בלוק 8, תוך שהיא נוהגת כלפיו אפליה, חוסר תום לב והטעיה.

ב”הזדמנות ישראלית”, בשליטת רוני הלמן ואורי אלדובי, אומרים כי הנזק שנגרם להם נאמד במיליארדי דולרים והתנהלותה של ממשלת קפריסין מעמידה בספק את כדאיות ההשקעות של ישראלים בקפריסין. בשלב הבא בכוונתם לפנות לבוררות בינלאומית נגד ממשלת קפריסין במרכז הבינ”ל ליישוב סכסוכי השקעה שהוקם ביוזמת הבנק העולמי, והפועל מוושינגטון. כזכור, בשבוע שעבר הודיעה מקורות יזום כי בכוונתה לתבוע את ממשלת קפריסין, בהתאם לאותה אמנה, על נזקים של כ-50 מליון יורו.

יצוין כי לדרישה הנוכחית אין קשר לשותפות המוגבלת “הזדמנות ישראלית” הנסחרת בבורסה בישראל.

רוני הלמן, יו”ר הזדמנות קפריסין ומבעלי השליטה ב”הזדמנות ישראלית” מסביר כי “ההתנהלות של ממשלת קפריסין ושל מערכת המשפט במדינה חורגת לחלוטין מהמקובל בהתנהלות עסקית בינלאומית. הדבר מעורר סימני שאלה קשים על נכונותם של הקפריסאים לשתף פעולה אסטרטגית ישראל ועם חברות ישראליות ומעלה חשש אמיתי לגבי הכדאיות של אנשי עסקים ישראלים לקדם השקעות במדינה. אנו מתכוונים לפעול עד הסוף, ובכל הכלים העומדים לרשותנו על מנת לאלץ את ממשלת קפריסין לשמור על זכויותינו”.