דה רוטשילד בודק: מסחר יומי בבורסה – מתאים לי?

מסחר יומי בבורסה יכול להיות רווחי מאוד, אבל בניגוד לסטיגמות - כדאי ללמוד אותו לעומק לפני שאתם צוללים לעומק הבורסות.

מסחר תוך יומי. לא לכל אחד (צילום: פיקסביי)

החלום להרוויח כסף – לוקח אותנו לעתים עד לבורסה, בין אם אנחנו מבינים ובין אם לאו. התקווה להרוויח גדלה פי כמה כשמדובר במסחר תוך יומי בבורסה – בדרך כלל מדובר על בורסות ניו יורק – ולא על זו המקומית, אבל גם זה אפשרי

אז מהו בעצם מסחר תוך יומי בבורסה? כל ביצוע פעולה של קניה ומכירה של מניה בעיצומו של אותו יום עסקים מסויים – תיחשב למסחר מסוג זה. סוחרי היום, כך נקראים העוסקים במקצוע זה, מבקשים לעשות את רווחיהם, בעזרת מינוף הון קטן בצורה משמעותית ביותר – במטרה לנצל תנועות מחיר קטנות במניות ברמת נזילות גבוהות או אינדקסים.

נקדים ונאמר שמסחר תוך יומי עלול להיות מסוכן מאוד עבור סוחרים חדשים שאינם מכירים את השוק היטב – וגם עבור הותיקים הוא לא קל במיוחד.

מומחים טוענים כי מי שאינו משתמש בשיטה או באסטרטגיה, אינו רואה ברכה בעמלו. קיימות המון שיטות בשוק – חלקן נלמדות על ידי אנשים שונים, חלקן מסתובבות ברשת בחינם – והמשותף לכולן – אין מאה אחוזי הצלחה. אין גם שמונים אחוזים.

ההצלחה תלויה בהתמדה ובעיקר בהבנת השוק לעומק בצורה המיטבית.

אסטרטגיות כניסה לעיסקה

סוחרי ניירות ערך בצורה תוך יומית מחפשים את המניות או הסחורות כל יום מחדש. הם סורקים את השוק במטרה לאתר מניות בעלו נזילות גבוהה ותנודות מחיר רבות.

מדוע בעצם? הנזילות מאפשרות לך להיכנס ולצאת מהמניה במחיר טוב (כולל מרווחים מצומצמים – כלומר ההבדל בין מחיר המכירה למחיר מנייה, או ההבדל בין המחיר הצפוי למניה והמחיר שלה נכון לעכשיו). התנודתיות היא פשוט הערכה של טווח המחיר היומי הצפוי שבו יפעלו סוחרי היום. ככל שיש תנודתיות גבוהה יותר ניתן לתפוס את הגל למעלה, או למטה ולהרויח (או להפסיד).

ברגע שאתם יודעים איזה סוג של מניות אתה מחפשים, אתם צריכים לנסות ולזהות את נקודות הכניסה האפשריות לעיסקה – בין אם היא של קנייה (לונג) ובין אם היא של מכירה (שורט).

קיימים שלושה כלים מובילים כדי לזזהות נקודות כאלה. נשתמש לצורך העניין בגרפים, על פי שיטת ה’נרות’, עליה ניתן למצוא חומר רב ברשת, המשמשת לניתוח תנועות המחיר, בניסיון להבין אולי את טווח המסחר. אליהם נוסיף ציטוטים עדכניים של מחירי המניות כדי שנוכל להסתכל על מצב נייר הערך און ליין לפני שאנחנו מקבלים החלטה.

כדאי גם להשתמש בנתונים כלכליים – ישנם אינספור שירותים המתריעים מתי יוצאות הודעות כלכליות ומה יכולה להיות השפעתן על השוק. כל נתון כזה יהיה חלק מהשיקולים שלנו האם לקחת עיסקה, האם היא מסוכנת מדי – ובעיקר האם הרווח שווה את הסיכון.

נקודת כניסה לעסקה

בניתוח של גרף הנרות נחפש שני דפוסים שניתן לראות באיור כאן: engulfings ו-dojis.

נר Doji
נר Doji

אחת מתבניות הכניסה המהימנות יחסית של הגרפים היא תבנית היפוך Doji. בדרך כלל, נחפש דפוס כזה עם כמה אישורים. ראשית, אנחנו מחפשים ספייק (נר עם קו ארוך למעלה או למטה) נפח, אשר יראה לנו אם הסוחרים תומכים ברמת המחיר המדוברת. שימו לב כי ה”ספייק” יכול להיראות על נר ה-Doji, אך יכול להיות שנזהה אותו רק בנרות שיבואו מיד אחריו.

אחר כך נחפש רמת תמיכה לנקודת הכניסה לעיסקה. היום אתמול נסגר המסחר באיזור זה, גבוה יותר או נמוך יותר. אם נעקוב אחרי כל הצעדים נוכל לנסות ולקבוע אם נר ה-doji צפוי לייצר תפנית בפועל ואנחנו יכולים לנקוט עמדה – כמובן אחרי שבדקנו את כל התנאים ולהיכנס לעסקה.

סגנונות מסחר

זיהוי מחיר יעד, אליו תרצה לשאוף, יהיה תלוי במידה רבה בסגנון המסחר שלך.

יש אסטרטגיה מוכרת הנקראת קרקוף. המטרה היא להשיג רווחים בתנועות קטנות מאוד. קנייה ומכירה תוך זמן קצר מאוד ולהיפך.

אסטרטגות פיידינג טוענת כי אחרי מהלכים מאסיביים של מניה כלפי מעלה היא תתקן כלפי מטה וכך ניתן לצבור הרווחים. זו אסטרטגיה מסוכנת מאוד, שיכולה להיות גם מתגמלת מאוד.

אסטרטגיה אחרת מתמקדמת בתנודתיות היומית של המניה. הדבר נעשה על ידי ניסיון לקנות בשפל של היום ולמכור בבית השיא של היום.

אסטרטגיית המומנטום מחפשת מהלכים שנתמכים במגמה חזקה למעלה או למטה, על פי ניתוח של נפחי מסחר. סוג אחד של סוחר מומנטום ינסה לרכוב על המגמה עד שיזהה סימני היפוך ויצא מהעסקה. הסוג השני ינסהה לזהות פריצות למעלה או למטה ולהרוויח מהן.

מרבית אסטרטגיות המסחר נסמכות על כלים דומים – כשמדובר במסחר תוך יומי. ההבדלים בין הגישות נובעים בעיקר מהערכות שונות – היכן המקום והזמן הנכונים להיכנס לעסקה ולצאת ממנה. בדרך כלל ירידה בנפחי המסחר או בעניין במניה, תבהיר לכם שזה זמן טוב לצאת מעסקה.

כפי שכבר ציינו בתחילה, זה לא משנה כמה השיטה טובה, אחוזי ההצלחה הם אף פעם לא עצומים. מי שממליץ לכם על שיטות פלא, אינו מציאותי.

קביעת סטופ לוס

סוחרי יום נתונים להרבה יותר סיכונים מסוחרים רגילים במניות. תנודה חדה של חצי שעה יכולה להפוך להם עיסקה שלמה. לכן, כניסה לעסקה זקוקה סטופ לוס – הוראה שמטרתה להגביל את ההפסדים על עסקה מסיימת.

ניתן לשים סטופ לוס ברמת מחירים מסויימת שמתאימה הן לייצר הסכנה שלך והן לסובלנות שלך. בשורה התחתונה – זה צריך להיות סכום הפסד שתהיה מוכן לחיות איתו.

יש גם מה שנקרא סטופ לוס נפשי – שמים אותו בנקודה שבה קריטריון הכניסה שקבעת לעצמך מופר. בעצם, אם השוק עושה תפנית לא צפויה מתוכנית המסחר שלך – אתה יוצא החוצה.

סוחר תוך יומי שמכיר את השוק יגדיר לעצמו הגדרה נוספת: ההפסד המירבי שהוא מוכן לספוג ביום נתון – הן מבחינה כלכלית והן מבחינה נפשית. כאשר אתם עוברים את הנקודה – סיימו את היום וצאו להפסקה.

הרבה מאוד סוחרים, ודווקא הותיקים שבהם, חשים לעתים קרובות צורך לפצות את עצמם על הפסדים גדולים במהלך יום נתון – לוקחים סיכונים מיותרים ונכנסים לעוד עסקאות, ולפעמים עוברים את הגבולות של עצמם לחינם.

עיבדו לפי שיטה. אל תהיו חמדנים (צילום: פיקסביי)
עיבדו לפי שיטה. אל תהיו חמדנים (צילום: פיקסביי)

תיאום ציפיות

אנשים רבים עוסקים במסחר תוך יומי מתוך ציפייה להרוויח רווחים גדולים במאמץ מינימלי. זה לא כך. רוב סוחרי היום בשוק מפסידים כסף, בעיקר כי הם לא נצמדים לשיטה או כללים אלא עובדים כמו מהמרים בקזינו.

מדובר בשוק מורכב שדורש הרבה לימוד לפני שתשימו את השקל הראשון ותתחילו לפעול בו. גם כשאתם כבר נכנסים, עדיף שתפעלו עם אסטרטגיה שמתאימה למידותיכם. זה עשוי לשפר את הסיכויים שלכם להצליח – אבל אין כאן ודאות.

איך אפשר להעריך את הביצועים שלכם בשוק? רוב סוחרי היום לא בודקים זאת על פי אחוזי עסקאות מרווחות או מופסדות – אלא על פי האסטרטגיה אישית שלהם. זאת, בשל העובדה, כי הצלחה גדולה של האסטרטגיה, תאפשר לך לעבוד שיטתית, למצוא את מקומך בשוק וגם לעבוד על פי דרך מסויימת שאותה רק תשכללו קדימה.

בשורה התחתונה, מסחר יומי הוא מיומנות לא פשוטה. הסטטיסטיקה היבשה טוענת כי רק 5 אחוזים מהעוסקים בתחום זה רואים ברכה בעמלם. אבל, לימוד מעמיק של השיטות שהוצגו כאן על קצה המזלג, יכולה לסייע לכם לייצר אסטרטגיה רווחית – ועם תרגול מספיק והערכת ביצועים עקבית, אתם יכולים לשפר מאוד את הסיכוי לנצח את הסטטיסטיקה.