דירוג האשראי של ישראל – מתחזק

בחברת הדירוג מדגישים כי החשבונות החיצוניים של ישראל המשיכו להתחזק. מדינת ישראל ממשיכה לרשום עודף בחשבון השוטף בכל שנה משנת 2003, ובשנת 2015 רשמה שיא עם עודף של 4.6% מהתוצר

שר האוצר כחלון צילום: אמיל סלמן, פול

חברת דירוג האשראי הבין לאומית Fitch העלתה בסוף השבוע החולף את דירוג האשראי של מדינת ישראל על החוב במטבע חוץ לרמה של A+ עם תחזית יציבה.

כעת ישראל מדורגת באותו דירוג אשראי בשלוש החברות – S&P, מודיס ו-פיץ’.

בחברת הדירוג מדגישים כי החשבונות החיצוניים של ישראל המשיכו להתחזק. מדינת ישראל ממשיכה לרשום עודף בחשבון השוטף בכל שנה משנת 2003, ובשנת 2015 רשמה שיא עם עודף של 4.6% מהתוצר.

במחצית הראשונה של 2016 העודף בחשבון השוטף הצטמצם בכ-20% לעומת השנה שעברה והגיע לרמה של 6.3 מיליארד דולרים – זאת בשל הרעה במאזן הסחר.

אף על פי כן, יתרות המט”ח של בנק ישראל המשיכו לטפס והגיעו ל-98.4 מיליארד דולרים בסוף חודש ספטמבר. כלכלני פיץ’ צופים כי העודף בחשבון השוטף יישמר גם בשנים 2017-2018.

חברת הדירוג קובעת כי מעמדה של ישראל כמלווה נטו צפוי לעמוד על רמה של 43% מהתוצר בשנת 2016. מדובר בשיפור ניכר משנים קודמות.

נציגי החברה מציינים כי פיתוח נוסף של משק הגז יספק תמיכה נוספת למאזן החיצוני של ישראל.

עוד קובעים בפיץ’ כי נמשך השיפור בהפחתת יחס החוב הממשלתי לתוצר. יחס החוב הציבורי לתוצר ירד מרמה של 95.2% בשנת 2003 לרמה של 74.6% בשנת 2007 ועד ל-63.9% בסוף 2015. האנליסטים מציינים כי מדינת ישראל נהנית מגמישות מימונית גבוהה.

בסוכנות אומרים כי דירוג האשראי של ישראל ימשיך להיות מוגבל על-ידי סיכונים פוליטיים וביטחוניים. האנליסטים של פיץ’ גם צופים כי דירוג האשראי של ישראל ימשיך להיות מוגבל על-ידי סיכונים גיאופוליטיים, אך פרופיל הדירוג שלה הוכיח חסינות אל מול עימותים תקופתיים וזעזועים פוליטיים על פני פרק זמן ממושך. גבולות המדינה שקטים באופן יחסי כעת, עימותים צבאיים מול טרוריסטים וקבוצות מיליטריסטיות במדינות השכנות מתלקחים לסירוגין ועלולים להזיק לפעילות הכלכלית.

בפיץ’ מעריכים בנוסף, כי התקדמות נוספת משמעותית בהפחתת יחס החוב הממשלתי לתוצר או הקלה מתמשכת בסיכונים הפוליטיים והביטחוניים יביאו לשיפור בפרופיל הדירוג של מדינת ישראל. לעומת זאת, הידרדרות מתמשכת ביחס החוב הציבורי לתוצר, הרעה משמעותית בסיכון הפוליטי והביטחוני או הרעה במצב החשבונות החיצוניים, עלולים להוביל לפגיעה בדירוג האשראי.

שר האוצר, משה כחלון, הגיב לנתונים ואמר כי “העלאת דירוג האשראי היא תעודת הצטיינות לחוסנה של הכלכלה הישראלית ולמדיניות הכלכלית אותה אנחנו מובילים”.

“הבעת האמון של סוכנויות הדירוג המובילות בעולם בכלכלה הישראלית מוכיחה שאפשר להגדיל את ההוצאה הציבורית עבור המשרדים החברתיים לטובת האזרחים להפחית את נטל המס, לבצע רפורמות מבניות ועדיין לשמור על אחריות תקציבית, חוב נמוך וכלכלה חזקה וצומחת”, דברי כחלון.