דרך חדשה ושנויה במחלוקת ללמוד תיכנות

ללמוד תיכנות או סחר בשוק ההון? הקורס החדש ממרכז היזמות הדיגיטלית משלב את שניהם בדרך מקורית המנגישה את התחום לעם.

בשנת 2010 חשף כלכלית את החברה החשאית ביותר בישראל – פיינל, מהרצליה – שדה-מרקר מגדיר כ”מכונת הכסף” הטובה ביותר שקיימת כיום בישראל.

פיינל, כמו עשרות חברות נוספות קטנות יותר הפועלות בארץ, מתמחה בתחום המסחר האלגוריתמי (אלגו־טריידינג), המבוסס על רובוטי מסחר שמבצעים פעולות אוטומטיות בשוק ההון, וייצרה ב-2018 מעל 350 מיליון דולר, וכ-2 מליארד דולר מרז הקמתה לפי ההערכות.

זו התעשיות החשאיות והרווחיות בישראל – אלגו־טריידינג, מסחר המבוסס על בינה מלאכותית, ויותר מ־50 חברות שעוסקות בו קמו בשנתיים האחרונות. הן מפתות את המתמטיקאים המבריקים ביותר, בוגרים מצטיינים של 8200 ואנשי הייטק מנוסים, כדי לפתח את הנוסחה שתמיד תצליח להכות את הבורסה.

דרך מקורית ללמוד תיכנות ולהכנס לעולם ההייטק.

תעשיית האלגוטררידינג הפכה מתכנתים עם מעט אומץ לבעלי ״כוחות על״ שמייצרים סכומי עתק. היזם יגאל וינברגר נמשך לתחום בדיוק מרוצה הסיבה, וכתב עד כה 5 ״רובוטים״ – פיסות קוד – שמראים רווחיות.

״ואז פגשתי את אדם״, הוא מספר על פגישתו עם היזם הסדרתי אדם טל, ״סיפרתי לו על הרובוטים שלי״, והיה אפשר כמעט לראות את המהירה שנדחקה לו מעל הראש״.

השניים עלו על רעיון יצירתי במיוחד: דרך מקורית ללמד תיכנות באמצעות בניית רובוטים לסחר במניות.

הבעיה עם לימודי תיכנות

״יש מספר בעיות עם לימודי תכנות נכון להיום״ אומר אדם ומונה אותן:

  1. . החומר קשה להבנה, ומרבית המורים הם מתכנתים מתקדמים שמתקשים להנגיש את החומר למתחילים.
  2. מרבית התלמידים לתכנות בישראל לומדים תיאוריה משעממת ללא מטרה אמיתית, ולכן לא מבינים את החומר בצורה פרקטית ולא יודעים להשתמש בו בעולם האמיתי ביצירתיות
  3. שתי הבעיות האלה מובילות לבעיה שלישית: קל ומפתה להתייאש באמצע. רובנו מתייאשים כשאנחנו נתקלים בקושי או מחסום – ובתכנות יש הרב כאלה.

הפתרון? מהות.

״ההתמחות שלנו במרכז ליזמות היא הנגשת קונספטים מתקדמים לקהל רחב, שבהרבה נקרים מרגיש מחוץ לחגיגת ״אומת הסטארטאפים״, ומרגיש שהתחום ״גדול עליו״, מצהיר טל, בעצמו נושר תיכון.

״השיטה שלנו פותרת את כל הבעיות שציינתי – כשאתה לומד תוך כדי עשייה ובונה משהו אמיתי, קל יותר להבין את החומר ולשמור על מוטיבציה״.

״בנוסף, התמריץ של בניית משהו מרגש כמו אלגוריתם סחר, שיכול לייצר הכנסות גבוהות עוד לפני שמוצאים עבודה בתוכנית – עוזר כשאתה נתקל ב״קיר״ ומעודד מציאת פתרונות יצירתית – אולי התכנה החשובה ביותר למתכנת״

המכללות מייצרות ״מתכנתי-תוכי״ – ובמחיר חסר פרופורציה.

״מתכנת טוב הוא פותר בעיות, השפה היא רק כלי. הבעיה עם רוב בלי הספר היא שהתלמידים יוצאים מהם כשהם יודעים לכתוב קוד, אבל לא לחשוב כמו מתכנתים״ –

״זו הסיבה שהם מייצרים מתכנתים סוג ב׳ שמתקשים להרשים בעולם האמיתי ולהשתלב בחברות המעניינות בישראל, שמשלמות את הכסף הגדול״.

״וכשחושבים על מחירי הקורסים, זה מגוחך, במיוחד בתחום הזה, שצריך להצמד ממסך המחשב, ולהבין שהוא משתנה מהר – במכללה פיזית רגילה מנפחים את אורך הקורס לחודשים רבים מיותרים כדי להצדיק את המחיר״

״השיטה שפיתחנו פותרת את כל הבעיות האלה, ומלמדת תיכנות בעולם האמיתי, וחשיבה יצירתית – ואנו מאמינים שזו דלת כניסה מדהימה לעולם ההייטק הישראלי, שמרבית האוכלוסיה לא זוכה להשתתף בו״.

המפתח: פשטות

אבל לא כולם מתלהבים מהרעיון.

המבקרים שלכם טוענים שזה חסר אחריות ללמד סחר באלגוטריידינג, שיכול להיות מסוכן, בעיקר למתחילים.

״אנחנו מסכימים, לכן אנחנו משביעים את התלמידים שלנו לסחור בחשבונות דמו בלבד, שמאפשרים לרובוטים לסחור לפי נתוני אמת, אבל ללא כסף אמיתי״.

אז מה הטעם?

״שני דברים: מי שיש לו רובוטים שמראים רווחיות עקבית בחשבונות הזמן לאורך זמן יכול לפתוח את הרובוט לסחר אמיתי״

״ובנוסף כחלק מהקורס אנחנו מראים כיצד להגיד את הרובוטים שהתלמידים בונים לתחרויות בינלאומיות שבהן ניתן לזכות בפרסים של אלפי ועשרות אלפי דולרים ללא סיכון, ואף לגייס משקיעים שיישאו בסיכון״.

דלת להייטק

בזמן שהקורס של וינברגר וטל אינו המקיף ביותר, הוא מהווה כניסה לתחומים המבוקשים ביותר בהייטק היום: בינה מלאכותית, סייבר ודאטה-סאיינס.

״בוגרי הקורס הבסיסי שלנו לא ידעו כל מה שצריך כדי לעבוד בהייטק, אבל בתוך 8 שבועות בלבד יהיה להם יתרון עצום על מועמדים שכן: היכולת ללמוד לבד, יצירתיות טכנולוגית, ראש יזמי – ותיק עבודות מרשים״.

״אנחנו מאמינים שחלק מהתלמידים יוכלו להתקבל לעבודות משתלמות על בסיס אלה, אבל מי שירצה להוסיף עוד מדע יקבל מאיתנו קורסי המשך מקיפים״.

השתכנעתי. איך מצטרפים?

לוחצים על הקישור הזה, בוחנים את הפרטים ואם אוהבים? רוכשים במחיר שלא תאמינו ביחס למכללות – שמתאפשר לנו הודות לכך שהקורס דיגיטלי לחלוטין – ומתחילים ללמוד וליישם!״

מה לגביי דרישות סף לכניסה?

סקרנות ואמביציה. לא צריך רקע בתכנות, כשרון או בגרות – אנחנו מאמינים שחלק מהתלמידים ימצאו שזה לא בשבילם, אבל בניגוד למכללות, במחיר הזעום שאנחנו מבקשים על הקורס, זה סיכון קטן מאוד לקחת.

להצטרפות:
קופון מיוחד לקוראי דה-רוטשילד: הנחה של.

כדי לקבל גישה מיידית ללא צורך בכרטיס אשראי לחצו כאן

האקתון שיווק במרכז הישראלי ליזמות
האקתון שיווק במרכז הישראלי ליזמות
הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.