“האופציה הפיליפינית מהווה פוטנציאל כלכלי למגזר העסקי”

שגריר הפיליפינים הגיע לביקור גומלין בלשכת המסחר ירושלים וסיפר כי המסחר עם ישראל נמצא בעלייה מתמדת

ניהאל אימפריאל (מימין) ודרור אטרי צילום: חורחה נובומינסקי

עשרות רבות של אנשי עסקים, המייצגים כ-30,000 עסקים וחברות במשק, הגיעו השבוע ללשכת המסחר בירושלים, ובאו לחגוג עם נשיא הלשכה, דרור אטרי את קביעת המזוזות במשכן וחנוכת המשכן המחודשת.

בין האורחים הרבים שהגיעו היו שגריר הפיליפינים בישראל, ניהאל אימפריאל, הנספחת הכלכלית של שגרירות הפיליפינים בישראל ג’ודי רייזור, סגן ראש עיריית מודיעין, אילן בן סעדון והרב הראשי של ירושלים, הרב אריה שטרן, שקבע את המזוזה.

לביקור הגומלין של השגריר בלשכת המסחר הוקצתה שעה, אולם הביקור התארך לכדי שעתיים וחצי.

השגריר אימפריאל שמע מפי עו”ד שי ארז הסבר מקיף על משמעות קביעת המזוזה, וסיפר לנוכחים כי התרגש מאד מהטקס. “זו הפעם הראשונה שאני משתתף בטקס כזה. בלשכתי בשגרירות קבועה מזוזה, ועד היום לא היה לי מושג על כך”.

אטרי, סיפר לנוכחים כי את הקשר הראשוני בינו לבין אימפריאל יצר איש העסקים, חבר הלשכה, המשמש כקונסול הפיליפינים בירושלים, שמעון וינבוים.

“לפני כחודש נפגשתי עם אימפריאל בשגרירות בתל אביב, גיליתי שגריר נמרץ ותכליתי, עם רצון ענק לקשור קשרי ידידות ומסחר בין הפיליפינים לישראל. במהלך החודש גובשו לא מעט רעיונות לשיתופי פעולה, והיום הרעיונות קורמים עור וגידים, יוצאים אל הפועל בצעד איתן. לשכת המסחר בירושלים התברכה בחברים מהמגזר היצרני, המסחרי והשירותי. יזמים ואנשי עסקים מקצועיים, כל אחד מהם מומחה בתחומו. התוצר הלאומי העיקרי שלנו הוא המשאב האנושי האיכותי, שיש לו ביקוש רב בפיליפינים”.

השגריר אימפריאל סיפר לנוכחים כי התרשם מאד מנחרצותו ומקצועיותו של אטרי, בקיאותו במגזר העסקי ומרצו הרב. “הבנתי שמדובר באיש עשייה, כן ואיכפתי, שלא עוצר באדום. נוצרה בינינו כימיה מיידית. ביקשתי להגיע לביקור גומלין בירושלים, כדי להיפגש ולהכיר חלק מאנשי העסקים והיזמים. הופתעתי לגלות מאסה גדולה כזו של אנשי עסקים ויזמים בעיר. אני מתפעל מאד מהרצון והכמיהה שלכם לשיתוף פעולה, אני מוכרח להודות שאני ובני עמי כמהים לכך לא פחות מכם”.

אימפריאל הוסיף, “מערכת היחסים המסחרית של הפיליפינים עם מדינת ישראל נמצאת בעלייה מתמדת. בשנת 2015 היצוא מהפיליפינים לישראל עמד על 45.18 מיליון דולרים, בעוד היבוא מישראל לפיליפינים עמד על 100.98 מיליון דולרים. אנחנו מצפים להישגים ניכרים ב-2016”.