התוכנית “ראיונות עם השפם” חושפת: התכנית “האוצר הכלכלי שלך” מחסלת את המינוס שלך ומצילה את היחסים בתוך המשפחה

הרבה מאוד אנשים במדינה שלנו נמצאים כיום במינוס שהולך ותופח, המצב משפיע עמוקות על המרקם המשפחתי שלהם והיכולת שלהם לתפקד בתוך המשפחה אפילו עד כדי פירוק התא המשפחתי. לצורך בדיקת העניין, התייעצתי עם ישראל לוריא - מאמן לכלכלת המשפחה ויצירת הון אישי, יחד חקרנו מהי שורש הבעיה, מהן ההשפעות ההרסניות שלה ואיך באמת אפשר לפתור אותן.

צילום קטן לפני פגישת לקוח
צילום קטן לפני פגישת לקוח (ממאגר אישי)

ישראל, היום בעולם שיש כל כך הרבה ידע וכל כך הרבה אפשרויות קניה ואפשרויות בכלל, למה אנשים צריכים היום אימון לכלכלת המשפחה?

תראה, זו שאלה מצויינת, בעבר, לפני כ-30 שנים בערך, המצב בכלכלי היה שונה. הבנקים נתנו פחות אשראי, לא היה את כל אפשרויות הקנייה שקיימות היום, שוק העבודה התנהג בצורה שונה. כיום, בהרבה בתים, שני בני הזוג עובדים, כמעט ולא קונים משהו בלי כרטיס אשראי, ויש מבחר ענקי של מוצרים שונים של חברות שונות בכל תחום שרק נרצה לקחת. תרבות השפע והגלובליזציה הביאה למצב בו אנשים קונים מוצרים זולים גם אם האיכות פשוטה כי זה אפשרי ומקסימום נחליף, 30 שקל פה, 40 שם, ומהר מאוד מגיעים לאלפי שקלים שיורדים לנו מהאשראי בסוף החודש אז כדי להקל אנו פורסים את החוב שיצרנו באשראי לתשלומים.

עד עכשיו זה נשמע טוב, איפה הבעיה כאן?

הבעיה היא שכשהתופעה הזו חוזרת על עצמה כל חודש, הפריסה לתשלומים הופכת להיות לא יעילה. ניקח לדוגמא שבכל חודש אנחנו קונים בממוצע מוצרים ושירותים בסכום של 4,000 ₪ ופורסים אותו רק ל-8 תשלומים, כלומר 500 ש”ח לחודש. כלומר, יוצא שכל חודש אנחנו מגדילים את התשלום שלנו ב- 500 ₪, ואחרי 8 חודשים… אנחנו נאלצים לשלם 4,000 שקל בתשלומים רק עבור הפריסות מהמוצרים של חודשים קודמים זאת לפני שלקחנו בחשבון את ההוצאה של החודש הקרוב – וכך בעצם מגדילים את החוב. . .

אוקי, אז מה שאתה אומר זה לשלם מראש את כל ה- 4,000 וזהו?

יכול להיות שבעולם אוטופי זה היה נכון, אבל בפועל המצב אף פעם לא נשאר סטטי. זה אומר שהצריכה שלנו גדלה עקב גדילת המשפחה, שינויי מצב ואז פתאום הגיע חיוב שלא צפינו לו והעלה לנו את ההוצאות.

פתאום בלי להרגיש אנחנו עוברים בהוצאות אל מעבר להכנסות שלנו, נכנסים למינוס ושם העניין מתחיל להסתבך.

איך העניין מסתבך?

תראה, אנחנו כל כך עסוקים בלפתור את בעיית המינוס  – “האוברדראפט” שאנחנו לא לוקחים את הזמן לבחון מה מקור הבעיה ולנהל אותה. זה בדיוק השלב שאנחנו נכנסים ללופ – מגדילים את כמות השעות בעבודה, או מחפשים עבודה שנותנת שכר גבוה יותר. לוקחים הלוואות, מנסים לצמצם אבל בשלב מסויים נקלעים לסחרור כך שלא מוצאים מאיפה אפשר לקחת עוד אויר ומרגישים חנוקים, כשזה לא עוזר, מה שמביא לעומס נפשי ורגשי, לחצים בבית, האשמות וריבים ואף במקרים מסוימים לגירושים.

וואו, נשמע רציני.

כן, זה בהחלט רציני, תאמין לי הייתי שם.

אוקי, אז איך יצאת מזה, ואיך אתה כמאמן לכלכלת המשפחה עוזר כאן?

טוב, אני עברתי גירושים שהשאירו אותי בחובות של כמה מאות אלפי שקלים, ומינוס של כמה עשרות, וזה המשיך לגדול כל חודש. אחרי שעברתי מספר תוכניות כדי לעזור לי למצוא איך לצאת מהמצב שלי, התחלתי ליישם והפסקתי להגדיל את החובות.

כיום, כמאמן לכלכלת המשפחה, אני יודע לאתר ולהסיט את הפוקוס למקור האמיתי של החוב. אני מספק למשפחה את הכלים המתאימים להתמודד ולנהל אותו כדי שהמצב לא ימשיך להתדרדר והמינוס יצטמצם, בנוסף אני עובר איתם על שאר החשבון וביחד בונה איתם תכנית כלכלית ל- 10 שנים הבאות, כזו שתעזור להם להעלות את רמת החיים שלהם במקום שהיא תמשיך לרדת, כך שאני עוזר להם בעקיפין לעצור גם את ההתדרדרות בפן האישי לפני שהעניינים האישיים יגיעו לידי פיצוץ.

מדליק נרות עם הילדים בחנוכה - משפחה קטנה ומאושרת
מדליק נרות עם הילדים בחנוכה – משפחה קטנה ומאושרת (ממאגר אישי)

רגע ישראל, אני לא מבין, מה הכוונה בלהרים את רמת החיים?

ככל שהחוב ממשיך לגדול, בני הזוג צריכים לשלם יותר כל חודש, עוד תשלום ועוד תשלום, ולבנק יש פתרון, הלוואה. ההלוואה אומנם מורידה את המינוס, אבל היא מתווספת לתשלום החודשי, מה שאומר שעכשיו למשפחה יש פחות כסף לחיות את החודש, ואם הם לא יורידו את רמת החיים, כלומר יצטמצמו, וימשיכו להוציא באותו האופן, הן יחזרו מהר מאוד לאותו המצב בו הם עכשיו. ואז, הרבה פעמים מתחיל גל של האשמות הדדיות בין בני הזוג אשר משפיעה על התא המשפחתי ומעמידה אותו בסכנה.

מפחיד. אוקי, אז בוא נחזור רגע אליך.

טוב, תמיד אהבתי לעזור לאנשים, חברים, קרובים, מכרים. תמיד נתתי מהידע והיכולות שלי כדי להעשיר ולשפר.

כאשר נכנסתי למצב כלכלי של חובות התחלתי לחפש איך לצאת מזה.

בליית ברירה, שכרתי יועץ שעזר לי לאזן את עצמי. אבל היועץ עשה את כל העבודה, נתן לי רק הוראות של “עשה ואל תעשה” ובסופו של דבר, לא למדתי כלום מהתהליך. מה שכן התהליך עצמו סיקרן אותי כך שהתחלתי לחקור את הנושא. נכנסתי לתוכניות שונות וגיליתי את עולם כלכלת המשפחה, והתאהבתי – הבנתי שיש פה מפתח להרבה מאוד פתרונות ובעיקר התאהבתי ברעיון של לעזור לאנשים לשפר את המצב שלהם.

מהחקירות שלי מצאתי שיש הרבה מאוד פתרונות שקיימים בחוץ בשביל לעזור לאנשים, אבל יש מעט אנשים שמוכנים באמת ללמד אנשים כיצד לעזור לעצמם.
ואני מאמין במשפט ” תן לאדם דג, הוא ישבע ליום אחד; למד אותו לדוג, הוא ישבע כל חייו.”, לכן החלטתי שאני רוצה ללמד אנשים כיצד להתנהל נכון כלכלית, לאמן אותם.

מה שאתה אומר זה שיש היום הרבה פתרונות, אז למה דווקא לאימון?

באימון אתה לומד איך לעשות את הדברים מתוך עשייה. ומקבל כלים אותם אתה מתאים לעצמך תוך כדי ביצוע וככה מטמיע תהליכים שמאפשרים לך להמשיך להשתמש בכלים האלה כדי לא לחזור על אותן טעויות שהכניסו אתך למינוס ולחובות.

אני אישית מלווה את הלקוחות שלי לאורך כל התהליך ונותן להם מענה גם מעבר לפגישות הקבועות בליווי, רק כדי שנוכל ביחד להטמיע את הכלים בארסנל שלהם כדי שביחד הם יצליחו לעבור מחשבון במינוס לחשבון בפלוס ואף יותר מזה.

וואו, זה המון השקעה.

נכון, אבל אני הייתי שם. אני מכיר את המצב הזה. אז אני באמת יכול להזדהות ולהכיל את מה שקורה ללקוחות שלי ובגלל זה אני לא מתפשר, אני לא נוטש ואני מוצא פתרונות מעשיים, פרקטיים וספציפיים.  מי שנכנס לליווי אצלי מקבל ליווי אישי, בו אני עובר איתו על כל המצב שלו וביחד אנו עוברים את המכשולים שהמוסדות וארגונים הכלכליים שמים בדרך.

שי, אתה צריך לקחת בחשבון שיש מקרים בהם הלחץ הכלכלי הוא הגורם העיקרי בבית ולמטענים בשליליים בין בני הזוג, ולהרגשת חוסר הצלחה בתפקוד המשפחתי. כחלק מהעבודה כאן, בני הזוג מגלים מקום בו הם יכולים לאחד כוחות ולהתקרב מחדש כדי לעמוד חזקים יותר כנגד אוייב אחד, שמאיים על המשפחה שלהם, ולהביס אותו, במקום להשתמש בכוחות אחד נגד השני, מה שמחמיר בפועל את המצב.

נשמע מעולה, אבל גם קצת רציני..

נכון, זה באמת נושא רציני, לכן פיתחתי את התוכנית “האוצר הכלכלי שלך” שבתוכנית הזו אנשים מוצאים את האוצר הכלכלי שלהם, והוא לא חייב להיות רק להפטר מהמינוס או מהחובות, אלא גם למצוא את בן או בת הזוג מחדש, לגלות את היופי שבמשפחה, את הזמן המשותף ואת הערכים שעליהם הם חלמו כאשר הם התחילו לבנות את החיים המשותפים.

אז בתוכנית אחת אתה בעצם מאפשר לאנשים למצוא את “האוצר שלהם” דרך תהליך כלכלי. נשמע מדהים. התוכנית הזו מתאימה לכל אחד?

ובכן כן ולא, התוכנית “האוצר הכלכלי שלך” מתאימה למי שמבין שאין פתרונות קסם, ושבאמת מעוניין לבצע את העבודה ולצאת מהמינוס והחובות שלו.

אז איך אפשר לדעת אם אני באמת מתאים לתוכנית?

כחלק מקדים לתוכנית אני מקיים פגישת היכרות ובחינת המצב. בפגישה אני לומד להכיר את המצב הספציפי ולומד להכיר אותך. כך אדע אם אתה מחפש מישהו שיעשה את העבודה בשבילך, או שאתה מוכן לעשות ולצאת מהמצב בליווי מומחה. שים לב, בדרך כלל הפגישה עולה כמה מאות שקלים, אבל אתן לקוראים שלך קישור באמצעותו כל מי שצופה בתוכנית, יהיה זכאי לקנות את הפגישה ב- 10% משווי המחיר האמיתי שלה, שזה פחות מהמחיר של סלט וקפה, רק כי אני רוצה להעניק לאנשים את האפשרות לצאת מהצרות ולפתוח דף חדש. המחיר הזה יישאר עד ל- 06 באפריל 2020 שזה יום לפני יום ההולדת שלי כי אני רוצה שזו תהיה המתנה שלי לאנשים עד לשנה החדשה האישית שלי.

בדוק אם אתה מתאים לתוכנית כאן.


הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.