האוצר: התקציב הדו שנתי יכלול צעדים משמעותיים להאצת הצמיחה

לדברי מנכ"ל האוצר בתקציב החדש ישנם מנועי צמיחה משמעותיים, לרבות השקעות בתשתיות תחבורה, תקציבים לעידוד התעשייה, המסחר ומגזר ההיי-טק, הפחתת מסים והשקעה בהון האנושי.

שר האוצר משה כחלון צילום: משה מילנר, לע"מ

על רקע נתוני הצמיחה של הרבעון האחרון, ממשיך שר האוצר, משה כחלון בצעדים שמטרתם להגביר את הצמיחה.

באוצר אומרים כי תקציב המדינה והתכנית הכלכלית לשנים 2018-2017 שאושרו על ידי הממשלה ויוגשו לאישור הכנסת, מכילים מנועי צמיחה משמעותיים, לרבות השקעות בתשתיות תחבורה, תקציבים לעידוד התעשייה, המסחר ומגזר ההיי-טק, הפחתת מסים והשקעה בהון האנושי.

כל זאת במטרה לעודד את הפעילות הכלכלית במשק ולהביא להעלאת הפריון. זאת, בנוסף להפחתת הנטל הרגולטורי המושת על המגזר העסקי, צמצום ביורוקרטיה ושיפור יכולת עשיית העסקים.

על מנת לעודד את הפעילות הכלכלית במשק, כוללת הצעת התקציב הפחתה משמעותית מס חברות ומס הכנסה בהיקף של מעל ל-3 מיליארד שקלים.

בנוסף, יזם משרד האוצר הטבת מס משמעותית לחברות עתירות ידע, במטרה לעודד רישום קניין רוחני והכנסות המשוייכות אליו בישראל. צעד זה צפוי להביא להגדלת פעילות הפיתוח בישראל, ולמימוש הפוטנציאל הכלכלי של סקטור הפיתוח המתקדם בישראל.

כמו כן, אושרה התכנית של משרדי האוצר והתחבורה לפיתוח תשתיות תחבורה ציבורית בהיקף של כ-54 מיליארד שקלים.

מדובר בתכנית ההשקעות המשמעותית ביותר לפיתוח התחבורה הציבורית שנעשתה עד כה במשק, אשר מלבד הגדלת ההשקעות בטווח הקצר צפויה להוביל לשיפור משמעותי בפריון במשק על ידי הפחתת הגודש בדרכים.

בנוסף לכך, תקציב כלי הסיוע שיופעל על ידי משרד הכלכלה והתעשייה יעמוד על כ-2.7 מיליארד שקלים בכל אחת מהשנים 2017 ו-2018. תקציבי כלי הסיוע למגזר העסקי שמופעלים על ידי משרד הכלכלה והתעשייה והרשות לחדשנות – הוגדלו במאות מיליוני שקלים ויוקצו לעידוד העסקים הקטנים, התעשייה, הייצוא ועידוד החדשנות ותעשיית ההיי-טק.

מעבר לכלי הסיוע שיופעלו על-ידי משרד הכלכלה והתעשייה, יוקצו מעל ל-300 מיליוני שקלים לפיתוח תשתית הגז הטבעי, בין היתר באמצעות מענקים לחיבור מפעלי תעשייה מרוחקים והקמת תחנות תדלוק על בסיס גז טבעי.

מנכ”ל משרד האוצר, שי באב”ד מסביר כי “בהמשך למגמת הצמיחה המרשימה של 3.7% שרשם המשק ברבעון השני של השנה, ממשיך שר האוצר משה כחלון להתמקד בהגדלת הצמיחה והפיריון לשם העלאת רמת החיים של כל אזרחי ישראל. באמצעות הפחתות המיסים המשמעותיות, הקלת הרגולציה על המגזר העסקי והגברת כלי הסיוע של הממשלה, מניחים התקציב והתכנית הכלכלית יסודות איתנים לצמיחה שתונע על ידי פעילות עסקית בכלל הסקטורים. אנו בטוחים כי צעדים אלו ימשיכו להוביל את המשק לצמיחה”.