האוצר מציע: מס שנתי לבעלי שלוש דירות ויותר

ההצעה, שנכללת החוק ההסדרים שיוגש לעיון הממשלה בשבוע הבא – מבקשת לקבוע כי בעל הדירות יהיה רשאי לבחור על אילו מהן לשלם מס.

צילום
שר האוצר משה כחלון צילום: דוברות משרד האוצר

השר משה כחלון ממשיך בצעדים יוצאי דופן בשוק הנדל”ן הישראלי.

משרד האוצר מציע במסגרת חוק ההסדרים שיובא בשבוע הבא לעיון הממשלה, כי החל מתחילת שנת 2017 יוטל מס שנתי חדש על מי שמחזיקים שלוש דירות למגורים ויותר.

פקידי המשרד מעריכים כי בישראל חיים לפחות 50 אלף שני אדם המחזיקים בלמעלה מ-180 אלף דירות.

על פי התוכנית כך ייגבה המס: שתי הדירות הראשונות יהיו פטורות ממנה – אך מהדירה השלישית ומעלה ישולם מס שנתי בסך אחוז אחד משווי הדירה – וזאת עד לסכום של 18 אלף שקלים לשינה.

בעל הנכסים יהיה רשאי להחליט על אילו מהדירות שברשותו ישולם המס. אם הוא לא יעשה זאת, המדינה תטיל את המס על הדירות הזולות יותר שברשותו.

לצורך הנושא – בעלים של דירה יהיה כל מי שמחזיק לפחות ב-33% על בעלות הנכס. בני זוג, אלא אם הם חיים בנפרד – ייחשבו לבעלים אחד של דירה.

המס החדש, שאגב היה ניסיון לחוקק אותו גם בכנסת הקודמת ללא הצלחה, מעורר כבר עכשיו ביקורת נוקבת.

בעקבות כוונת האוצר להחיל מתחילת שנת הכספים מיסוי על בעלי דירה שלישית, פנה ח”כ הרב אורי מקלב למשרד האוצר בבקשה לשקול שנית את הטלת מה שהגדיר “המס המיותר הזה”.

ח”כ מקלב טען בפנייתו כי “משפחות רבות מעדיפות להשקיע את כספם בקניית דירה נוספת או יחידת דיור – במקום להשקיע בבנקים זרים או בהשקעות מפוקפקות וכך במשך הזמן מצליחים לחתן את ילדיהם בכבוד”.

“מתברר כי השקעה בדירה נוספת גם אם אינה מכניסה סכום גבוה היא ההשקעה הבטוחה והשקטה ביותר”, טען מקלב והוסיף כי “טענת האוצר לפיה בעקבות המס החדש יצא מלאי חדש של דירות לשוק ותהיה ירידת מחירים אינה מקובלת, מכיוון שמס של כמה אלפי שקלים לא יגרום למשקיעים למכור את דירתם – ואדרבה בעקבות מהלך זה עלולים לעלות מחירי השכירות כיוון שבעלי הדירות יעלו בעקבות כך את מחירי השכירות”.