האוצר: נבחנת התאמה של ריבית הפיגורים למציאות הכלכלית

הוועדה לצדק חלוקתי קוראת לפעול למתווה של ביטול ריביות פיגורים על אוכלוסיות עניות - ולחייב רשויות חיוניות להגיע להסדרי חוב תוך מתן אפשרות להתקיים בכבוד

למחוק את ריביות הפיגורים לשכבות החלשות (צילום אילוסטרציה: פיקסביי)

הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי בראשות ח”כ מיקי זוהר (הליכוד) קיימה היום (שלישי) דיון בנושא בחינת ההשלכות של הטלת ריביות פיגורים על אוכלוסיות חלשות.

את הישיבה, שנערכה לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי, ניהלו חברי הכנסת אכרם חסון (כולנו) ועיסאווי פריג’ (מרצ).

בפתח הישיבה אמר ח”כ אכרם חסון, “בישראל יש 2.4 מיליון אזרחים החיים מתחת לקו העוני. העניים הפכו להיות יותר עניים. אני מברך את אנשי האגודה לזכויות האזרח שהציפו את הנושא הזה”.

ח”כ פריג’ הוסיף, “החובות של אזרחים להוצאה לפועל מגיעים ל-6.4 מיליארד שקלים. מדובר במצב לא הגיוני, וצריך למצוא דרך לתת לאנשים את האפשרות לצאת מזה”.

ח”כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר כי “מה שקורה בתחום הזה הוא שערורייה. ריביות פיגורים הומצאו על מנת שאנשים ישלמו את חובותיהם. אך כיום זה הפך למלכודת שאנשים לא מסוגלים לצאת ממנה. רוב החובות נוצרים כי לאנשים קשה. ריבית הפיגורים זה מנגנון שעובד נגד החלשים ולטובת החזקים”.

אריאל לדרברג מנכ”ל “פעמונים” ציין כי “אין חולק שחוב צריך לשלם, אלא מה – לפעמים קורה שהמטרה משתבשת אל מול המציאות. המטרה של האכיפה היא לשלם את החוב הקיים. צריך להסתכל על הדברים בצורה שיקומית. המערכת צריכה ליצור הזדמנויות לאפשר לחייבים להסדיר את החוב. יש לבוא בגישה אחרת בדרך הטיפול בחייבים. יש להימנע מלהגיע למציאות משפטית”.

גרניט אופק, נציגת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל טענה כי “לפני שלושה שבועות פרסמנו להערות הציבור הנחיות למערכת הבנקאית בנוגע לגביית חובות. יש ציפייה מהבנקים שלפני הגעה להליכים משפטיים ימוצו כל המהלכים האחרים להגיע לפריסת חובות וכדו’. וכן נקבעה תקרה בנושא ריביות ופיגורים אשר לא תעלה מעל הריבית החריגה בחשבון”.

יהונתן לוי, ראש ענף אשראי באגף החשב הכללי במשרד האוצר גילה כי באוצר “בוחנים בימים אלה התאמה של ריביות הפיגורים לסביבה הכלכלית המשתנה. אנו עובדים על ריבית יותר נמוכה. המטרה היא ליצור מנגנון יותר חברתי”.

בסיום הדיון קראה הוועדה לשר האוצר ולנגידת בנק ישראל לפעול למתווה של ביטול ריביות פיגורים, לבטל את ריביות הפיגורים על אוכלוסיות עניות ולחייב רשויות חיוניות – כמו מים, חשמל, מד”א וארנונה – להגיע להסדרי חוב תוך מתן אפשרות להתקיים בכבוד.

הוועדה גם סבורה שיש לחייב גופים לנקוט בצעדים והגעה להסדרי תשלומים סבירים ומתן הלוואות ללא ריבית מטעם המדינה לחייבים הנמצאים בעוני.