האוצר פועל לפירוק החברה לאיתור נכסי השואה

כך בישר סגן שר האוצר יצחק כהן בוועדה לביקורת המדינה ■ הסיבה: אי-מציאת יורשים ועיכוב בהעברת כסף לניצולים ■ יו"ר הוועדה קארין אלהרר: אנשים שחיים במוסדות נשללים מהם הקצבאות על אף ההוצאות האישיות שלהם

סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן צילום: לע"מ

האוצר פועל בימים אלו לפירוק החברה לאיתור והשבת נכסי השואה, כך גילה היום (שלישי) סגן שר האוצר יצחק כהן בדיון בוועדה לביקורת המדינה.

 יו”ר הוועדה, ח”כ קארין אלהרר (יש עתיד) הדגישה כי “ניכר מהדיון שהרשות לניצולי שואה עושה עבודה נהדרת, כך  גם הקרן וכל שאר העמותות ניכר. יש שיפור במיצוי זכויותיהם של ניצולי השואה ואני מברכת על כך”.

“עם זאת”, הוסיפה, “יש אנשים שחיים במוסדות נשללים מהם הקצבאות על אף ההוצאות האישיות שלהם ואני שמחה שהרשות תבדוק מה העלות התקציבית לתיקון – ונפעל לשנות את המצב”.

גם יו”ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) קרא לפני כחודש לחקיקת-בזק לפירוק החברה. זאת, עקב אי-יכולתה כיום למצוא יורשים לרכוש, עיכוב בהעברת הכסף לניצולים ועוד. בכל מקרה, ועל פי החלטה שהתקבלה בשנה שעברה בכנסת, תיסגר החברה בעוד כשנה וחצי.

לדברי הניצול אברהם רות, “משרד הרווחה והביטוח הלאומי גורמים לנו לפנות לחברות פרטיות למיצוי זכויות. זה הזוי”, ומתח ביקורת על פעילות החברה להשבה ואיתור, התריע כי בחשבונותיה הצטברו “סכומי-כסף אדירים שאיש אינו יודע מי ולמטרת מה מנהל אותם”.

ח”כ יעל גרמן (יש עתיד) הוסיפה כי החברה אכן לא מצליחה כבר למצוא יורשים. “בחשבונותיה הצטברו כמיליארד שקלים ויש לפרקה מהר ככל האפשר ולהעביר לסכום זה לניצולים”, אמרה גרמן.

סגן שר האוצר, יצחק כהן, מתח כאמור גם הוא ביקורת על החברה – ועל שהיא נסחרת בבורסה בניו-יורק ומעסיקה יחצ”נים, והבטיח כי הוא פועל לפירוקה.

קולט אביטל, יו”ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, הוסיפה כי ניצולי-השואה מתנגדים להצעת שר הרווחה חיים כ”ץ לפירוק ארגוני-הניצולים ולסגירת הקרן לרווחת הניצולים – והדגישה כי כל מנהלי ארגוני הניצולים עובדים בהתנדבות.

לימור לבנת, יו”ר הקרן לרווחת הניצולים, סיפרה כי היא הוקמה לפני כ-22 שנה ע”י ולמען הניצולים, טיפלה ב 1,800 ניצולים לסיעוד ארוך-טווח – וסיפרה על הבירוקרטיה הרבה הדורשת ממשלת גרמניה לפני מימון הטיפולים לכל ניצול.

גליה מאור-אריכא, היועצת המשפטית של הרשות לזכויות ניצולי השואה באוצר, ציינה כי הרשות מטפלת בכמאתיים אלף איש, והיא מממנת עזרים, מלווים, טיפולים משלימים, תרופות, הבראה, הנחות בארנונה, בחשמל ובמים, סיוע בשכר-דירה, ציוד ביתי ועוד.

בנוסף ממנת הרשות מיזמים לניצולים המתגוררים בפריפריה וביקורי מתנדבים והכשרתם.

לדבריה, פונים אל הרשות כ-2,500 איש מדי יום, 55 אלף תביעות בחודש, וכ-7,000 בקשות בחודש לטיפול וציוד רפואי – ובשל כך עובדי הרשות עובדים גם בימי שישי.  לעומתה, עו”ד יפעת סולל מעמותת “כן לזקן” התריעה כי 82,000 ניצולי-שואה שעלו לארץ בשנות ה-60′, ה-70′ ואחרי שנות ה-90′ – אינם מקבלים כל פיצוי חודשי.