האישה הזאת מבטיחה: באמצעות מגע אמפטי ותומך אפשר להעלות את מדד האושר והבריאות במשפחה

אם אתה אוהב לגעת ועם זאת מרגיש לפעמים לא בנוח עם הדרך בה נוגעים בך, כדאי להקשיב לנעמי גולדברג. מאחוריה 30 שנות ניסיון בזן-שיאצו (אמנות הטיפול במגע) בהם היא ליוותה והכשירה אלפי מטפלים בזן-שיאצו ונתנה מרפא למטופלים במצבים מאד מורכבים, פיזיים ורגשיים. כאן היא תגלה לך מהם ארבעת העקרונות בעזרתם תשפר את יכולת ההקשבה שלך באמצעות הידיים כדי לתמוך את סביבתך הקרובה, כמו גם לפתוח לרווחה את ליבך.

נעמי גולדברג
נעמי גולדברג ( ממאגר אישי)

מאת: נועה יצחקי

“בחיים לא חשבתי שחיי ינותבו אל ריפוי והוראת אומנות המגע ושבמסלול זה אמצא את ייעודי ואת מפעל חיי, בעיקר בהעברתו הלאה. למעשה זן-שיאצו הינו דרך חיים. זה הרבה מעבר לטכניקה טיפולית…”

כך אומרת נעמי גולדברג, איתה נפגשתי לשיחה על כוס תה צמחים בביתה בפרדס חנה.

היא סיפרה לי על חוסר עצום במגע בתקופת הילדות, כבת קיבוץ בתקופת הלינה המשפחתית. וזה הביא לכיווץ והתפרצויות כעס ולמחלת סרטן בגיל צעיר. אחרי כן, התחיל שלב הריפוי…

מגע, לדבריה, הינו צורך אנושי בסיסי. והיא מתכוונת למגע כמו שמקבלים תינוקות הנתמכים בכל הגוף. לזה היא קוראת “לחץ שווה”. כמו מים שתומכים בעובר בבטן.

לכולנו יש את היכולת להתחבר למגע הראשוני שהינו תומך ומאפשר ולתת אותו לקרובים אלינו. כדאי ליישם 4 עקרונות של מגע שייקחו אותנו קדימה. מעבר לדמיון

במהלך השנים, היא פיתחה את שיטתה: ‘ריפוי פשוט’ שמוסיפה תדרים של הרמוניה וסדר לאומנות המגע. וכעת, הגיע הזמן לחלוק עם הציבור הרבה טיפים פשוטים

“אם היינו משקיעים במגע עשירית ממה שאנו משקיעים במדע הכל היה נראה אחרת” (תודה לארנון)

 

ספרי לי קצת על הדרך שלך.

תמיד הלכתי עם הלב שלי, גם כשהוא היה סגור ומרדתי בכל. ליבי נפתח בטבע, במצוקים ובוואדיות.

כשהגעתי לסדנת השיאצו הראשונה שלי הרגשתי כמו בטבע, ומהרגע הראשון ידעתי שאת זה אני רוצה לעשות בחיי. לגעת! אחרי כמה שנים כשהגיעה ההזדמנות להתחיל וללמד, הידע נבע מתוכי ישר מהבטן, ומאז אני מלמדת…

אני נחשבת ל’עוף מוזר’ בעולם הרפואה הטבעית וזן-שיאצו בפרט. אולי כי בחרתי להתמקד בנתיב אחד לעומק, מבלי ללמוד שיטות נוספות של רפואה טבעית. החלטה זו ניתבה את חיי אל העמקה, יצירתיות וגילויים מרגשים שהפכו ל ‘ריפוי פשוט’.

במהלך הדרך זיקקתי את הידע הבסיסי לארבעה עקרונות: חיבור לאדמה, לחץ שווה, תנועה ספירלית והתמקדות. מגע עם הקשבה לעקרונות אלו מייצר מידית ריפוי אצל הנותן והמקבל כאחד.

אתן לך דוגמה ל”חותמת” שלי: אחד מתלמידי הגיע לפסטיבל וביקש טיפול שיאצו מאחת מהמטפלות וכשזו רק הניחה עליו את הידיים, הוא שאל: למדת אצל נעמי… כן!

תמונות מכיתות הלימוד

ספרי לי על השיטה החדשה שפיתחת

מבחינתי זהו המשך טבעי של זן-שיאצו שהינו ‘ריפוי פשוט’. ולכן, לא פיתחתי שיטה, אלה התפתחתי ונפתחתי לקליטת מידע תדרי, שמשתלב עם כל שיטת טיפול וזה היופי בה.

ממש בתחילת הדרך, אחרי כשנתיים לימודי זן-שיאצו, נסעתי להודו וחוויתי שם את המארג אליו כולנו מחוברים. צבעוני ויפיפה. עד היום כשאני נזכרת בחוויה זו, גופי נכנס לתודעה ההיא.

התקדמתי לאט… ועברו כ 15 שנים עד שהחוויה חזרה על עצמה, באזור סנטה קתרינה. ומאז התחלתי ל’קטוף’ תובנות מהמרחב. (קוראים לזה בשפת העם תקשור).

הבנתי כי קיים סדר גאומטרי. וכשאנו מחוברים לסדר זה, מתאפשר כיול וריפוי של השדות האנרגטיים סביב הגוף, ואפילו בכדור הארץ! ריפוי פרושו סדר, כמו שמחלה הינה אי סדר.

לתודעה ולרגש שלנו יש השפעה ענקית על מצב הבריאות. האישי והפלנטרי. אנחנו אחד! ולכן כשאתה מבריא, עוד בני אדם מבריאים עמך.

 ולכן החשיבות העצומה של המיני קורס שאני חולקת עמכם

 

ספרי לי על הספר שכתבת

לפני כ 18 שנים, לימדתי כיתת מתקדמים עם המון תסכול. הם דרשו ספר שיסביר מה אני מלמדת. פתחתי ספרים של בתי ספר לשיאצו, וחטפתי כאב ראש… ואז החלטתי לכתוב ספר שיעביר את המהות. את הניגון. וכך עשיתי. כתבתי רק כשהתחברתי למקום של אהבה. וזה הצליח לי… אפילו עוד יש כמה עותקים.

הספר נקרא “זן שיאצו – מגע במרחב” ומעולם לא מכרתי אותו בחנויות.

תמונות מהספר זן-שיאצו מגע במרחב

מה הביא אותך לצאת דווקא עכשיו?

30 שנות עשייה זה זמן מכובד… ולמרות שאני מלמדת ובתקשורת עם אנשים, יש בי גם פן ביישני. והגיע הזמן שלי לצאת עם כל מה שיש בי… ולתת לעולם את מתנת התמיכה במגע.

לכן הכנתי סדרת סרטונים שמלמדים לגעת מתוך הקשבה.

החזון שלי הוא מאות אלפי לבבות פתוחים ומאוחדים. ואני מאמינה כי מגע תומך ומאפשר מוביל לשם.

מה אומרים עליך בעולם השיאצו?

אני בין המורות הוותיקות בארץ לזן-שיאצו. ועם השנים, כולנו מתפתחים ,כל אחד מלמד בדרכו וטוב שכך. הגישה שלי היא פשוטה. חיבור לאדמה וללב.

חלק מהקולגות שלי לא מאמינים לפשטות הזו. זה נראה להם לא אמין. במהלך הדרך שברתי הרבה מהחוקים שלמדתי כדי למצוא את העקרונות הבסיסיים הלוקחים את זן-שיאצו למאה ה 21.

הם טוענים נגדי שזה כבר לא זן-שיאצו… ואילו אני זוכרת שהדבר הראשון שהמורה שלי לימד אותי: קודם כל לנוח! ושיהיה לי נוח בגוף. והמשמעות של זן-שיאצו נעוצה בדרך של איך לא לעשות אלה להיות. שם המפתח. בחיבור לאדמה ולרוח.

כך זה נראה בסדנאות בטבע

את יכולה להסביר לקוראים מה עומד מאחורי השיטה שלך וגורם לה לעבוד?

יש לנו שתי מערכות עצבים. מערכת סימפתטית שעובדת עם המודע ומערכת פארה -סימפתטית שעובדת עם תת המודע.

זן שיאצו משפיע על המערכת הפארה-סימפתטית ויוצר מנוחה, זרימה וריפוי.

הלימוד מכוון למוח ימין שקשור לאינטואיציה ותחושת אחדות וכשמיישמים את 4 העקרונות התוצאה היא שקט פנימי שלווה ולב פתוח.

על איזו תאוריה זה מבוסס?

סנסאי שיזוטו מסונגה פיתח את הטיפול בזן-שיאצו במאה הקודמת. הוא היה פסיכולוג שחיפש דרך טיפולית ללא דיבור. שיאצו עד אז נעשה בעיקר על גבי נקודות דיקור בלחץ חזק. מסונגה הביא את גישת הזן, הפועלת מאחדות. הוא גילה שלחץ שווה בשתי נקודות לאורך זמן, מנתק את מערכת העצבים הסימפתטית (המודעת), ומעביר את הגוף לפעול מתוך המערכת הפארה-סימפתטית הרגועה והשקטה.

כשלחיצות אלו נעשות לאורך ערוצי האנרגיה בגוף הן מאפשרות ריפוי רב מימדי. החל מכאבים פיזיים, נפשיים, רגשיים ואפילו רוחניים .

אחד מתלמידיו הבכירים של מסונגה גילה כי תוספת של תנועה ספירלית ללחץ שווה, פותחת את רקמות החיבור (פאשייה) ומאפשרת כניסה מעמיקה יותר אל תת המודע.

מסונגה הדגיש את חשיבות החיבור לאדמה. הבסיס לכל ריפוי. רוב המחלות נובעות מניתוק הקשר עם האדמה.

התוספת שלי קשורה לממד הרוחי שבנו. ברתימת תבניות אור וצבעים.

כך זה נראה כשהיא מטפלת… תמונות שצולמו בתהליך כתיבת הספר

איזה טיפ יש לך עבור הקוראים?

הטיפ הראשון הוא לשים לב למגע עם הכיסא/רצפה/אדמה. היכן נוגע הישבן או הרגליים ולחפש שתי נקודות מגע באותו המשקל.

ואז, כשיש מודעות לאדמה, שימו את הידיים מול החזה. כפות הידיים נוגעות זו בזו, ובמרכז כף היד נוצר חלל.

כעת, כשאתם שמים יד על מישהו בסביבתכם, הקפידו שמרכז כף היד יקבל תמיכה מכל שטח כף היד. מידית זה ישנה את איכות המגע ואת התגובה אליה. אתם מוזמנים ללמוד עוד הרבה כאן

 

האם יש מחקרים מדעיים שתומכים בדרך זו

קודם כל ישנם אלפי שנים של ניסיון בדיקור ובלחיצות על פני הגוף.

בתי חולים ברחבי העולם משתמשים בדיקור ובשיאצו כדי להרגיע חולים, למנוע ניתוחים, לזרז החלמה ואפילו כהרדמה מקומית.

מחקרים נעשו על התועלות של שיאצו בזמן ההיריון והלידה. שיאצו מקטין את עוצמת הכאב בצירים, מזרז פתיחה ומאפשר לידה טבעית.

עקרונות אלו נמצאו מועילים מאד בטיפול באוטיסטים, כשהוכח כי לחץ כבד על פני שטח גוף רחב (לחץ שווה) מרגיע ומשקיט.

איך גילית את ‘ריפוי פשוט’?

קודם כל, ריפוי פשוט הינו חלק ממני. זו לא שיטה, אלה הקשבה עמוקה ולכן, התהליך לקח הרבה שנים.

ובכל זאת…

בגיל 20 חטפתי סרטן. זה היה בסוף הצבא, בתקופה הכי דיכאונית בחיי.

התקבלתי כמדריכה לבית ספר שדה עין גדי, ונכנסתי בתוך כל ההוד והיופי לדיכאון עמוק. הולכת בראש הטור ובוכה. עוצרת להסביר ומחייכת.

ואז עזבתי. רגע לפני שאפול עמוק יותר. ובגדוד, רופא אף אוזן וגרון גילה לי גוש בגרון שהתברר כסרטני.

עברתי ניתוח והכל בסדר, כבר עברו 37 שנים. .. אבל הסרטן הראה לי שמשהו לא תקין בהתנהלות שלי. והיה נראה לי הגיוני מאד שרגשות כגון כעס ותסכול שלא הבעתי, נעצרו בגרון בחיפושן אחרי נתיב יציאה, ויצרו סרטן. מסקנה זו ב 1980 הייתה מאד שונה מהליך המחשבה הציבורי.

קיבלתי החלטה פנימית שלמצב הרגשי שיצר סרטן אני לא חוזרת ויהי מה.

רפואה משלימה תמיד משכה והרתיעה אותי בו זמנית. המורה הראשון שנתן לי אישור על היותי “מכשפה” (טובה…) היה רפי רוזן, שפיתח את הביואורוגונומי.  (אגב, מכשפה היה כינוי שניתן למעטים, לאלו שנולדו עם יכולות ריפוי עצומות.)

כמה שנים אחרי, בעקבות משבר מאד עמוק של כמעט חתונה ופרידה, וחודשים של שהייה ב”בור תחתית אפל”, מצאתי את הדרך החוצה כשחבר יקר שתמך וליווה אותי הרים ידיים ולא ידע איך הוא יכול להמשיך ולעזור לי… וכנראה שאת המשפט הזה הייתי צריכה כדי להוציא את עצמי מהבור ולבחור בחיים.

כחודשיים אחרי כן השיאצו דפק על דלתי ופתחתי לו…

רציתי לבלוע את עולם הרפואה הטבעית וללמוד אינסוף שיטות ודרכים. אך למזלי הגדול (ולמזלכם…) חברה, מורה לטאי צ’י שאלה אותי אם אני כבר באמת יודעת זן-שיאצו? והתשובה שלי לעצמי הייתה שלא!

הבנתי שברצוני להעמיק אל תוך זן-שיאצו וכך עשיתי…

לאחר כ 10 שנים בהן כבר לימדתי, בעקבות מפגש עם איש אדמה  ועץ חרוב, התחלתי “לשבור את הכלים” ולבדוק אותם אחד לאחד. ושם נזרעו הזרעים של ‘ריפוי פשוט’. העזתי לשבור את תקרת הזכוכית ולצאת מהמסורת. (ואני מבינה למה זה מרגיז מורים לשיאצו…)

בסדנה עם ניג’ל דואוס, המורה שלי, אחת התלמידות ביקשה ממני עזרה בתיקון ההערות של ניג’ל. הרגשתי אותה וביקשתי ממנה להעביר את תשומת הלב מהבטן לחזה.

בהמשך ניג’ל ביקש ממישהי לשכב במרכז המעגל ושתי מטפלות נגעו בה. אחת “טובה” ואחת “גרועה” (זו שעזרתי לה). והרי זה פלא… שתיהן עבדו כגוף אחד. באותו הקצב ועם חיבור מושלם.

ניג’ל שאל את “הגרועה”, איך הצלחת לתקן כל כך מהר?

והיא ענתה – הלכתי לנעמי…

ואז הוא שאל אותי – נעמי איך הצלחת לעזור לה?

ובפחד גדול, כי שברתי חוקים, עניתי שביקשתי ממנה להזיז את המיקוד מהבטן ללב, כי שם הייתה נקודת החולשה שלה.

ניג’ל התבונן בי ואמר – אני לא מבין… יום אחד עוד אבוא ללמוד אצלך… (עוד לא הגיע היום)

עברו עוד כמה שנים, עד שנפתחתי להשפעת צבעים ותבניות גאומטריות על המרידיאניים והפעם זה קרה בהר… ג’בל ב’נת בדרום סיני בפורים 2004. ומאז מתהווה ומתפתח ‘ריפוי פשוט’ והופך את זן-שיאצו לעבודה רב מימדית ואנרגטית מאד שמתאימה למאה ה 21 עם שיטות הריפוי בתדרים שמגיעות לכדור הארץ.

ואני עדיין לומדת זן-שיאצו ומבקשת להבינו לעומק.

שעשועים במתיחות

למי מתאים לצפות במיני קורס שאת מציעה?

בא לי לומר לך למי לא? הרי כל אחד מאתנו זקוק למגע שיהיה תומך מחובר ומרפא. אך ‘בזכות’ ניתוק מהאדמה, לפעמים אפילו איננו יודעים כמה אנו זקוקים לזה… (אגב, אפשר להתחיל לחלוץ נעליים וללכת בחול או על הדשא יחפים…)

וכמו שכתב נתן זך: “כולנו זקוקים לחסד / כולנו זקוקים למגע / לרכוש חום לא בכסף / ולא מתוך הרגל….”

לא תמיד הדרך שנוגעים בנו נעימה. אך לרוב איננו מקדישים לכך מחשבה, אלה מקבלים זאת כמו שהוא.

ובאחריות מלאה אני אומרת שכל אחד יכול ללמוד להקשיב דרך מגע וכך לאפשר מגע תומך, אמפטי ומחובר בסביבתו ולהרחיב את מעגל האושר הבריאות והקירבה.

זיקקתי את כל הלימוד ל 4 עקרונות: חיבור לאדמה, לחץ שווה, תנועה ספירלית והתמקדות. וכעת אפשר לקבלם באהבה כסיכום 30 שנות עשייה.  אז פשוט יש להירשם עכשיו

למי זה לא מתאים?

זה ממש לא מתאים למי שרוצה לנצל במגע את האחר, ולהשיג בדרך הזו למשל גישה למין. הגוף הינו מקום מקודש וממש לא מובן מאליו שאדם יפתח בפנינו וייתן לנו לגעת בו. יש לכבד זאת.

זה לא מתאים למי שבא לקחת ולא לתת. הגוף שלנו קולט הכל, והוא יסגור את עצמו, הנשימה תיעצר ונחוש התכווצות וסגירות.

מטרת הסרטונים היא להשפיע אור על העולם. ולעזור לרפא את החיבור לאדמה וללב. כוונה טובה והקפדה על 4 העקרונות, עשויים לשנות את חייך בהרבה תחומים.

ולסיום

נעמי, היה ממש תענוג לשוחח אתך. אני נרשמת לסדרת הסרטונים. הצלחת לרגש אותי…

אפשר למצוא את נעמי גם באתר שלה