האיש שהציל את דור ה-ADHD: “הרופאים ישר דוחפים לילד שלך ריטלין. בגלל זה, הוא מפתח בעיות רגשיות, שונא את בית הספר ובסוף… עוד מאשים אתכם בהכל”

נרדף. תאגידי הריטלין רודפים אחרי האיש שחשף את תופעות הלוואי החמורות של ״כדור הפלא״. צביקה פז מגלה לראשונה מהי התרופה האמיתית לקשב וריכוז, אחרי שכבר סייע ל-1,687 הורים חסרי אונים, להפוך את הילדים שלהם למאושרים, אפילו אם הם נותנים לילד שלהם ריטלין.

"החלטתי להקדיש את החיים שלי לעזור להורים שמחפשים פתרון אחר לקשיים של הילדים שלהם"

“אני מבין את חברות התרופות”, אומר צביקה פז (41), פסיכותראפיסט המתמחה בטיפול בבעיות קשב וריכוז אצל ילדים ונוער. “הן רוצות להרוויח כסף, וריטלין על כל הצורות שלה? זה בוננזה אמיתית, כי היא מכניסה להם מיליארדים כל שנה, כולל בארץ. אבל חברות התרופות לא חושבות על האמא שנאלצת לתת לילד שלה תרופה בעלת השפעות פסיכיאטריות, והן בטח לא חושבות על הילד שסובל בגלל התרופה. אז הילד אמנם מצליח להתרכז בכיתה לפעמים, אבל הוא מפתח חוסר תיאבון, כאבי ראש, ודכאונות שמגיעים לפעמים עד לפגיעה עצמית ואובדנות. והכי עצוב? שגורמים להורים לחשוב שריטלין זאת האופציה היחידה.

אלה אמירות מאוד קשות. איך אתה מסביר שהרופאים משתפים פעולה עם חברות התרופות?

היית פעם אצל רופא? תסתכלי בחוץ על רשימת ההמתנה ותגלי שכל חמש דקות הוא מחויב לקבל מטופל אחר. איזה רופא משפחה, אפילו נוירולוג, יכול להעמיק ולבדוק מה באמת הילד צריך? האופציה הכי קלה היא לתת כדור ולשלוח את המשפחה להתמודד לבד. ורוב ההורים נאלצים להסתפק בזה, בלי לפתור את הבעיה מהשורש, וחבל. כי הפיתרון נמצא בכלל במקום אחר, והוא מתאים גם להורים שכן נותנים לילדים שלהם ריטלין.  

אולי יעניין אותך:

5 טעויות קריטיות שהורים עושים עם קשיי הקשב של הילדים שלהם

“אני לא רוצה לקבל יותר טלפונים מבית הספר” – וידויה של אמא מודאגת

בלי ריטלין, בלי תרופות “טבעיות”, ובכל זאת לקבל ילד רגוע ומאושר

“הרגשתי שלוקחים לי את הילדות, נשבעתי שאשנה את המצב עבור ילדים אחרים”

צביקה פז, בן 41, אב לחמישה ילדים. הוא כאמור פסיכותראפיסט שעיקר עיסוקו הוא טיפול בבעיות קשב וריכוז אצל ילדים ונוער. צביקה הוא המומחה ש”פוצץ” את קשר השתיקה סביב הריטלין, וכמי שמוביל מאז בארץ את תחום הטיפול הרגשי בילדים ונוער עם קשיי קשב וריכוז, ללא ריטלין. הוא מתפנה לדבר איתי למספר דקות, כשבחוץ תור של ילדים בליווי ההורים שלהם, שמבקשים גם הם להיחשף לשיטות הטיפול היעילות של צביקה.

בקליניקה שלו אני מבחינה דווקא בתמונה גדולה של מפרץ חיפה. לשאלתי מה למטפל ולתמונה של אחד האזורים המזוהמים בארץ, הוא מסביר.

“התמונה הזאת תמיד מזכירה לי שלא משנה לכמה זיהום נחשפתי בילדות בגלל המפעלים במפרץ, הסכנה הגדולה ביותר בשבילי הייתה הריטלין”, הוא אומר. גדלתי כילד בחיפה התעשתייתית של שנות ה-80. כילד לא הייתי מסוגל לשבת בכיתה, כל הזמן הייתי מפריע וגם בבית כל הזמן הייתי מתוסכל. אז עוד לא ידעו הרבה על קשב וריכוז, ככה שהמורים לא ידעו איך לאכול אותי והעדיפו פשוט שאטייל בחוץ.

אבל מערכת החינוך לא ויתרה בקלות, וצביקה הופנה לקבלת כדור שהיה אז חדשני, ריטלין. “בהתחלה שמחתי שיש כדור שיעזור לי, אבל מהר מאוד הבנתי איזה נזק הוא גורם לי. התחלתי להרגיש כאבי ראש וכאבי בטן חזקים, חוסר תיאבון קיצוני, ממש ירדתי איזה 10 קילו. אבל הבעיה הגדולה הייתה הדיכאון שנכנסתי אליו, לא היה לי חשק לעשות כלום. שבוע אחרי הבר מצווה מצאתי את עצמי כמעט קופץ מגג הבניין שגרתי בו, ורק ברגע האחרון עצר אותי שכן שראה את מה שקורה”.

באותו רגע החלטתי להקדיש את החיים שלי כדי שילדים אחרים לא יצטרכו לחוות את מה שאני חוויתי, ושלהורים שלהם יהיו כלים מתאימים לעזור לילד באמת. את בית הספר סיימתי בסופו של דבר, בזכות שיטות שפיתחתי וניסיתי על עצמי. בסופו של דבר לקחתי רק את מה שעבד הכי טוב, ואת אותן שיטות בדיוק אני מיישם כבר שנים בהצלחה. אני גאה לומר שעזרתי כבר לאלפי ילדים ומשפחות.

“התרופה האמיתית לקשב וריכוז”

אנחנו שומעים המון על פתרונות טבעיים לקשב וריכוז, בסופו של דבר רק ריטלין הוכח כיעיל לא?

“אלה בדיוק השטויות שמאכילים אותנו. אני עוקב אחרי המחקרים כבר 20 שנה, גם בארץ וגם בחו”ל. כמעט כולם ממומנים על ידי חברות התרופות ועדיין, עוד לא ראיתי מחקר שהראה ששימוש בריטלין הביא לתוצאות טובות יותר בסיום התיכון, לעומת שיטות טיפול אחרות. להיפך, המחקרים מראים שלא רק שילד שלוקח ריטלין לא מצליח להשיג תעודת בגרות טובה יותר, אלא שגם מבחינה חברתית המצב שלו מתדרדר בגלל שהוא מרגיש כל הזמן כמו זומבי.

וגם בבית המצב רק נהיה יותר גרוע. יש כל הזמן מריבות בבית כדי שהילד יסכים לקחת כדור. ולהורים אין ברירה. הם  צריכים לצאת לעבוד וצריכים שהילד ילמד ויהיה במסגרת, והריטלין הוא הפיתרון הכי קל עבורם.  אני שומע גם יותר ויותר מקרים של מורים שמוכנים לקבל ילד לבית הספר רק אם הוא ייקח ריטלין. לצערי, הכי קל לסמם את הילד ולהפוך אותו לזומבי, אבל חייבים לעצור את הטירוף הזה, כי הוא הפך כבר למגיפה פה בארץ. ויש איך לשנות”.

“במקום להתרכז בתופעות הלוואי אני נותן להורים צ’ק ליסט שמסייע להם לחסל את הקשב והריכוז באמת”

אז מה אתה מציע, מה זה התרופה האמיתית לקשב וריכוז?

“במקום לעסוק כל הזמן במאבק בילד האם לקחת ריטלין, צריך להבין שקשיי הקשב וריכוז משפיעים לא רק על הלימודים אלא גם על חיי המשפחה, על ההתנהגות בבית, על היכולת של הילד לחיות חיי חברה מאושרים, ובעיקר חשובה הבריאות הנפשית של הילד. מדובר פה על  ארגון מחדש של החיים, ככה שבמקום לדחוף כדור, ההורים יכולים לטפל בשורש של הבעיה, ולא רק בסימפטומים. ההורים רוצים להיות מעורבים ולעזור לילד שלהם באמת, פשוט אין להם את הכלים. זה לא אשמתם. אף אחד לא לימד אותם, והם מפחדים.

קראו עוד – הורה הוא המטפל הכי טוב של הילד שלו , הוא רק צריך קצת עזרה

אתה יכול לתת דוגמא? מה הכוונה בלטפל בבעיה מהשורש שלה?

קשב וריכוז זאת בעיה גנטית. ההורים צריכים להתמודד קודם כל עם רגשות האשמה שלהם, בגלל שהם “העבירו את זה לילד”.  אני עוזר להורים לייצר צ’ק ליסט של כל מה שקשור לחיסול בעית הקשב והריכוז: בעזרתי הם יודעים לאיזה אבחון לגשת, מתי צריך אבחון ומה אומרות התוצאות.

אני מדריך אותם איך לארגן את החדר של הילד, את המקום בו הוא עושה שיעורי בית ועוד. אני מלמד את ההורים להתמודד עם השינויים בהתנהגות של הילד שלהם, לשפר את הדימוי העצמי שלו,  להתמודד עם הכעסים והתסכולים שלו, לסייע לו עם החברים, למנוע ריבים עם האחים האחרים ועוד.

ואחד החלקים הכי חשובים? מה עושים מול בית הספר. איך הופכים את המורים לשותפים שלנו, איך לדעת לעמוד מול הנהלת בית הספר כשהיא דורשת ריטלין, מה הזכויות של הורים לילד עם קשיי קשב וריכוז ועוד. יש פה המון דברים שצריך ללמוד, ולהורים אין היום את הכלים המתאימים.

בדיוק בשביל זה כתבתי ספר שיצא עכשיו לאור, ופיתחתי את תכנית הליווי “התרופה האמיתית לקשב וריכוז”,  תכנית שעשרות הורים כבר עברו ומדווחים על שינוי משמעותי בחיים שלהם, ובעיקר בחיים של הילד שלהם.

“גם הורים שנותנים ריטלין חייבים כלים להתמודד
עם הקשיים של הילד בבית ובחברה”

אתה דורש פה המון השקעה מההורים. אפשר להבין למה נותנים כדור ריטלין וזהו.

צביקה מחייך, הוא מכיר היטב את ההורים ומאמין בכח שלהם. “הורים אוהבים את הילד שלהם, והם רוצים שיהיה לו טוב. שהוא יחיה חיים מאושרים. היום ההנחה היא שאם הילד לא יקבל ריטלין אז לא יהיה לילד בגרות, אבל זה פשוט לא נכון. קשב וריכוז זה לא מחלה אמנם, אבל כדי לרפא את קשיי הקשב והריכוז, צריך הערכות וידע, וגם טיפול מתאים.

לכן, אחרי מחקר של עשרים שנה, לקחתי את כל השיטות הכי טובות שקיימות כיום בעולם, שילבתי אותם עם הניסיון הטיפולי האישי שלי, וייצרתי תכנית ליווי ראשונה מסוגה בארץ, אולי בעולם, שלוקחת את ההורים יד ביד ופותרת להם את הבעיה של ההתמודדות עם קשיי הקשב והריכוז של הילד שלהם”.  

ואיפה ההורים שקוראים את הכתבה יכולים ליהנות מהכלים שלך?

״בימים הקרובים, אני עורך הדרכה בשידור חי חינמי לגמרי שבה אני: (1) מראה איך מפחיתים את הכעס של הילד באופן מידי. (2) מייצרים לו חיי חברה בריאים כך שהוא הופך למקובל ו-(3) מונעים ממנו להתכסח עם כל בני הבית.״

וכיצד ניתן להירשם להדרכה בשידור חי שלך?

״אה, זה פשוט. אני אתן לך קישור מיוחד לקוראים. רק צריך ללחוץ עליו, להכניס פרטים והם כבר יקבלו מייל גישה פרטי עם לינק כניסה אישי.״

>> הקליקו כאן לקבלת גישה לשידור החי הבלעדי לקוראים של צביקה פז