האם כל סטארט אפ יכול להצליח?

האם כל סטארט אפ יכול להצליח? מטי עבאדי, מנכ"לית חברת פוזיטיב ניהול מומחים בהגדלת הכנסות לעסקים, מנסה לענות

טכנולוגיה צילום אילוסטרציה: פיקסביי

קיימות סיבות רבות לפתיחת עסק. יש אנשים שחולמים להיות אדונים לעצמם – להפוך את התחביב שלהם לעסק רווחי, לבטא את היצירתיות שלהם או לקבל תגמול בשפע על עבודתם הקשה אך גם יש סיכונים רבים ברדיפה אחר החלום. אלה שמנסים לעשות זאת צריכים אופי של יזם כדי לא לפחד לעזוב עבודה בשכר טוב ולעמוד מול עתיד לא ידוע. ייתכן שאחרים יצטרכו דחיפה; לעתים קרובות, פיטורין (וסכום הפיצויים שמקבלים בעקבותם) יכולים לשמש כקרש קפיצה.

חשיבות האמונה האישית בעסק החדש.

יכולות להיות סיבות רבות להקמת סטארט אפ, אבל הנכונות לקחת סיכונים משותפת לכל היזמים. יזמים מעטים עושים זאת כמו שצריך אבל זה דורש יכולת עמידה ועקשנות כדי להמשיך למרות כישלונות . אחת התכונות החשובות מכל היא יכולת ההתמדה כשהלקוחות, הבנקים וגורמי המימון ממשיכים לומר “לא”. בעל החברה צריך יכולת לשכנע בנקאים או גורמי מימון אחרים שהרעיון שלו יתפוס ושיש לו כלים להפוך את הרעיון לעסק רווחי, למרות שייקח זמן עד שזה יתפוס תאוצה. עד ש-Amazon הפיקו רווח חלפו שש שנים. בשנים האחרונות אני עדים לפתיחות למתן עזרה מממשלות אשר מציעות תוכניות של הלוואות או מענקים. יזמים עם רעיונות גדולים יכולים לגשת לקרנות מימון גדולות ולקבל תמיכה ניהולית ממנהלי קרנות הון סיכון, שהמטרה היחידה שלהם היא לטפח חברות סטארט אפ.

תוכנית עסקית טובה תוביל להשקעות חיצוניות.

תוכנית עסקית היא המפתח לקבלת אמון מהמשקיעים וכמובן היא שתגרום לאותם משקיעים להוציא כסף מהכסף ולהשקיע. התוכנית תתאר את הרעיון עצמו, את כל הסקטור העסקי בו החברה תפעל כולל חקר השוק וכמובן את כל  התפעול ופעולות השיווק. תוכנית מושקעת במיוחד תכלול גם תחזיות פיננסיות. התוכנית צריכה גם לקבוע אסטרטגיה לצמיחה ארוכת-טווח ולזהות מראש סיטואציות אם הדברים לא עובדים לפי התוכנית.

תוכנית עסקית טובה תכיר קודם כול בכך שמחסור במזומנים הוא הסיבה העיקרית לכישלון עסקי. הון שהתקבל בהלוואה יכול לעזור לזמן קצר, אבל בסופו של דבר העסק חייב הכנסות כדי לממן את פעילויותיו. תוכנית עסקית טובה תנתח תזרימי מזומנים עתידיים ותזהה כל גירעון פוטנציאלי.

למעשה הדבר החשוב מכל יגרום לסטארט אפ להצליח נגד כל הסיכויים הוא העקשנות להביא רעיון לשוק, היכולת להבטיח מימון מספק, והחוש העסקי להפוך תוכנית טובה לעסק רווחי בטווח הארוך