הד”ר שחזרה מהמתים חושפת את השיטה החדשה לשינה רצופה של 7 שעות לבני 50+ בלבד

סיפור מדהים. דוקטור אירית שמשון (58) קיבלה אירוע מוחי ו"נעדרה" מהעולם כ-9 שעות מלאות חרדה. האירוע הטראומטי גרם לה להבין שהעולם לא מחכה לאף אחד, ולחשוף לקבוצת מבחן סגורה של 47 לקוחות, את שיטת "השינה הרצופה" שלה. ועכשיו היא חושפת אותה לבני 50+ לראשונה...

אירית שמשון
אירית שמשון - צילום: שיראן מישר

הסיפור המופלא של הד”ר מקיבוץ לוטם. אירית שמשון נחשבת כיום למומחית מספר אחת בישראל לשינה רצופה לבני ה-50 פלוס. היא מחזיקה קליניקה משגשגת באזור מגוריה, ושמועות על שיטתה פורצת הדרך “שינה רצופה” לא מפסיקות להגיע למערכת.

יצאנו לפגוש את הדוקטור ונדהמנו לשמוע את סיפורה יוצא הדופן. הנה מה שקרה: ד”ר שמשון היא עובדת סוציאלית, זוכת פרס “החוקר הצעיר” של איגוד הנוירולוגים בין לאומי (ILAE – International League Against Epilepsy), בכנס באוסלו. היא מצאה את עצמה עובדת, באותו הזמן ללא הפסקה, מבוקר עד ערב, מסייעת לחולי אפילפסיה. אך מי ידע שגורל אכזר בהרבה יפקוד אותה בעתיד היותר רחוק.

כ-4 שנים לאחר פטירת בעלה מסרטן קיבה, החליטה ד”ר שמשון לפתוח בחיים חדשים יחד עם בתה, באוסטרליה הרחוקה. 5 ימים לפני הטיסה למלבורן, ישבה שמשון לארוחת ערב שבת, אצל חברים במעלה צביה, ולפתע חשה משהו מוזר:

“ראיתי כפול ואני אומרת להם, אני לא מבינה מה קורה! לא רציתי לעשות סצנה אז פשוט ישבתי ליד השולחן וקיוויתי שזה מעייפות ויעבור לבד. לצערי, זה לא מה שקרה. תוך כדי הגשת הפודינג ההודי, אני מרגישה את הראש כבד ומשעינה אותו על יד ימין… ולפתע חשה זרמים מטפסים לי במעלה הגולגולת וכל הצד הימני שלי קופא, ומרגיש כאילו התפרץ שם קן של נמלים. בכוחותיי האחרונים אני לוחשת בקושי: יש לי אירוע מוחי, אמבולנס! כשהוכנסתי אליו אמרתי “שמע ישראל” ותודות אישיות ואיבדתי הכרה”.

מאוחר יותר תגלה ד”ר שמשון שבהתחלת הלילה והניתוח, הנוירוכירורגים התורנים, בבית החולים לגליל המערבי בנהריה, לא נתנו לה סיכויים לעבור את הלילה. אך באורח פלא (“אני אמנם ד”ר, אבל מרגישה שזה היה מלמעלה”) שרדה שמשון את הלילה. אחרי שבועיים בטיפול נמרץ נוירוכירורגי, יצאה מכלל סכנה.

“לצערי הייתי צריכה לחטוף טראומה וכמעט לאבד את חיי, כדי להבין שאני צריכה לתת משהו אמיתי חזרה לעולם, הרבה יותר גדול ממה שעשיתי עד כה. אף אחד לא ידע, אבל באותה תקופה הייתי כבר בשלבי פיתוח מתקדמים של שיטת “שינה רצופה”, עליה עבדתי מאחורי דלתיים סגורות כ-19 שנים”.

אז מה עשית?

“ידעתי שאני חייבת לעשות! ריכזתי קבוצת ניסוי של 47 גברים ונשים בני 50 ומעלה ולימדתי אותם בדיוק מה לעשות כדי לישון 7 שעות לילה ברציפות, ללא כדורי שינה (כמו לדוגמא בלבד: נומבון, בונדורמין או מהדור החדש יותר נוקטורנו או זודורם ועוד).

חשוב לציין כי אינני רופאה מדיצינית ואני לא ממליצה להוריד תרופות אלא רק בהתייעצות עם רופא מטפל! כל מי שהחליט להפסיק טיפול תרופתי עשה זאת בהתייעצות מלאה ובהדרגה, כדי למנוע תופעות לא רצויות.

אוקיי, ומה היו התוצאות?

“אחרי יישום של השיטה במשך כ-14 ימים עוקבים, 82% ממשתתפי קבוצת הניסוי נפרדו לגמרי מהכדורים… זרקו אותם לפח!

בטח תשאלו מה קרה ל18% הנותרים? זה לקח להם יותר אימון וזמן. לא כולם בשלים לשינוי מיד או בו זמנית. לכל אחד קצב אישי”.

אילו פתרונות אחרים הם ניסו?

“חלק גדול ניסו הרבה פתרונות, גם תרופות שונות, אחרי זמן הגוף מתרגל וההשפעה פוחתת, שינוי הרגלי שינה או מה שנקרא היגיינת שינה, תרופות טבעיות, שינוי תזונה, הפחתה במשקל למי שהיה צריך, אך שום דבר לא הועיל להם או שיפר את מצב שנת הלילה שלהם לטווח הארוך”.

אוקיי, אז מה בעצם סוד השיטה שלך?

“שיטת “השינה הרצופה” מורכבת משני עמודי תווך. החלק הראשון מתרחש בשעות הערות ותפקידו להביא את הלקוחות לתדרי שינה נכונים לקראת הערב”

רגע, תדרים זה מונח מהרפואה ההוליסטית…

“למעשה זה הפוך, זהו מונח פיזיקלי-מדעי, שהושאל על ידי הרפואה המשלימה. תדר הוא שכיחות הופעה של גל ביחידת זמן, מקובל למדוד אותם ביחידת מידה בין לאומית הנקראת הרץ Hz)) המודדת מספר גלים בשנייה. מקובל לסמן אותם באות f.

(ולא לציטוט: היא מחייכת, זה לא פייסבוק)

“מדובר על גלי מוח הפועלים בתדירויות שונות בחלקי היממה. בגדול בשינה מתמקדים בשלושה סוגי גלים: גל ההירדמות – אלפא (13-8 הרץ), גל החלימה – תטא (7-4 הרץ) וגל השינה העמוקה – דלתא (4-0 הרץ). הגלים נמדדים על ידי מכשיר ה-EEG – אלקטרואנצפלוגרם”.

הבנתי, ומה הוא עמוד התווך השני?

“עמוד התווך השני הוא טקס שינה שפיתחתי. מטרתו להרפות שרירים, להעמיק את הנשימה ולהגביר אמון, שלושה מרכיבים החיוניים לשינה עמוקה ומרעננת. מאזינים לקובץ שמע לפני השינה הכולל מוזיקה ותוכן מילולי מיוחד שפותח על ידי ולאחר מכן פשוט נרדמים וישנים שינה רצופה.

חשוב לציין, כי מאחר ולכל אחד ואחת ישנן סיבות אישיות לליקויים בשינה, סיבות ראשוניות או משניות, סיבות פיזיות רפואיות או סיבות רגשיות, טראומות חיים שונות ועוד, לא ניתן להתאים את אותו פתרון לכולם. לכן הטקס נתפר אישית והוא ייחודי לאדם עצמו ולנסיבות החיים הספציפיות ואינו ניתן להעברה מאדם לאדם”.

ד”ר שמשון, כיצד ניתן לגלות עוד מידע וטיפים על שיטת “השינה הרצופה”?

“החודש הוא חודש מיוחד במסגרתו ובאופן חד פעמי, אני מעניקה כ-17 שיחות אבחון תקינות השינה ללא תשלום”.

למה את עושה זאת?

“פשוט בגלל שאני רוצה לתת חזרה מהמתנה שקיבלתי”

אירית שמשון
אירית שמשון – צילום: פלג אלקלעי

>> לקוראי הכתבה: הקליקו כאן למהר ולהירשם לשיחת אבחון תקינות השינה החינמית עם ד”ר שמשון

הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.