הועדים הגדולים בהסתדרות ל’הראל’: תנו לעובדים להתאגד

עשרות ראשי ועדים מהחברות הגדולות במשק פנו במכתב חריף ליאיר המבורגר יו"ר דירקטוריון הראל בקריאה להפסיק את הפגיעה בהתארגנות עובדי החברה ■ אילן צור – ממובילי המאבק של עובדי הראל: "המכתב של ראשי הוועדים הגדולים במשק הוא הוכחה לכוחניות של ההסתדרות ממנה אנחנו חוששים"

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. (צילום: דניאל בר און, דוברות ההסתדרות)

עשרות ראשי ועדים מהחברות הגדולות במשק, ביניהן קופת חולים כללית, חברת החשמל, רשות שדות התעופה, עיריית תל-אביב ועיריית ירושלים, חברות תקשורת והייטק, פנו היום (חמישי) במכתב חריף ליאיר המבורגר יו”ר דירקטוריון הראל בקריאה להפסיק את הפגיעה בהתארגנות עובדי החברה ולחדול ממה שנראה “כחציית קווים אדומה בתחום יחסי העבודה”.

ההתגייסות הרחבה של ראשי הוועדים מחברות רבות כל כך במשק הישראלי היא צעד חריג שנקטו בו פעמים ספורות בעבר, בין היתר בזמן ההתארגנות הראשונית בחברת פלאפון, שבעקבותיה נקבע התקדים המשפטי שאוסר על התערבות המעסיק בהתאגדות עובדיו ומפרש התערבות זו כפגיעה לא מידתית בהליך דמוקרטי פנימי של העובדים.

החתומים על הפנייה, מבקשים להביע את מחאתם ולהתריע על האופי האלים של מסע ההסתה המתנהל במתקני החברה ובפייסבוק, כנגד העבודה המאורגנת בכלל ונגד מובילי ההתארגנות בהסתדרות בפרט. במכתב צוין כי מדובר ב”הסתה אשר לכל הפחות, הנהלת החברה אינה נוקפת אצבע כדי להפסיקה”.

כמו כן, ראשי הוועדים מביעים במכתבם סולידריות ותמיכה במתאגדי בהראל, וקוראים לעובדים “להיות חזקים ונחושים, אל מול מה שנראה כחציית קווים אדומים בתחום יחסי העבודה ועליית מדרגה בהתנגדות אסורה ופסולה להתאגדות פורצת”.

זאת ועוד, ראשי הוועדים הביעו את תמיהתם על התנהלות החברה, לנוכח העובדה כי חלק מהכנסות הראל מגיע מביטוחים קולקטיביים, הנובעים מהסדרים בינה לבין  ועדי עובדים ממגוון מקומות עבודה בישראל. בפנייה נכתב: “אנו מצפים מכל מעסיק לנהוג על פי הוראות החוק ולהימנע מהתערבות ברצונם החופשי של עובדיו להתאגד; לא כל שכן, ממעסיק כהראל, הנוהג לשבח ועדי עובדים כשהדבר עולה בקנה אחד עם האינטרסים הכלכליים שלו”.

אבל נראה שעובדי הראל לא מרוצים מההתערבות הזו. אילן צור – ממובילי המאבק של עובדי הראל העצמאיים אמר בתגובה למכתב: “אנחנו דוחים בשאט נפש את טענות ההסתדרות על מעורבות של ההנהלה בפעילותנו. המכתב של ראשי הוועדים הגדולים במשק, והתגייסותם לדריסת יחסי העבודה התקינים וההוגנים בהראל, היא הוכחה לכוחניות של ההסתדרות ממנה אנחנו חוששים”.

“אסור שועד עובדי חברת חשמל והנמלים יקבעו לעובדי הראל את יחסי העבודה שלהם. אנחנו נחושים לפעול בכוחותינו הדלים אל מול עוצמתה של ההסתדרות והוועדים הגדולים במשק, כדי למנוע את רמיסת זכויותינו ואת הפגיעה ביחסי העבודה בחברה כמו שקרה בחברות אחרות בתחום. אנחנו קוראים להסתדרות לבוא ולהשתתף בהליך דמוקרטי וחופשי בו יכריעו עובדי הראל בשאלת ההתאגדות”, אמר צור.