“הוצאתי קבלה, אך טעיתי במספר הצ’ק”

כך טען בעל עסק לפרסום שבביקורת בעסקו במסגרת מבצע ביקורת של רשות המסים בירושלים נמצא כי לא דיווח על הכנסותיו כדין

עבירות כלכליות צילום: פיקסביי

כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים נגד מעלימי מס והון שחור ערכה הרשות מבצע ביקורת בירושלים ובסביבה.

במסגרת המבצע שנוהל על ידי פקיד שומה ירושלים 3 בוקרו 253 עסקים ממגוון תחומים, ונמצא כי 5% מכלל העסקים שנבדקו אינם מדווחים על הכנסותיהם כדין.

בביקורת בעסק לחומרי בנייה וכלי בית במרכז ירושלים נמצא צ’ק על סך 9,000 שקלים שלא נרשם בספרי העסק. בעל החברה טען כי “הלקוח קנה סחורה ונתן צ’ק בטחון, כשיבוא וישלם אני אדפיס בקופה”.

מקרה דומה אירע בחנות למוצרי חשמל, שם נמצא צ’ק על סך 3,600 שקלים ששולם ישירות לספק החנות ולא נרשם בספרי החנות. המנהל בתגובה: “לא הוצאתי קבלות. זה עדיין חדש לכן לא הוצאתי”. “הוצאתי קבלה, אך טעיתי במספר הצ’ק”, טען בעל עסק לפרסום, כשבביקורת בעסקו נמצא כי צ’ק בסך 8,800 שקלים לא נרשם בספרי העסק.

במסגרת המבצע הגיעו המבקרים לשוק מחנה יהודה וערכו מספר ביקורות סמויות. בביקורות נמצאו 2 ירקנים שיש להם קופה רושמת אך אין סרט קופה פנימי לרישום הקניות. כמו כן, נמצא כי מספר עסקים לא מנהלים ספרים כלל. כלל המקרים הועברו להמשך טיפול שומתי.

כאמור, המבצע נערך במסגרת הנחיית מנהל הרשות, משה אשר, למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע”י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.