הזדמנות חדשה לנשים שהתאלמנו וחזרו לשיגרה של בדידות: תוכנית ליווי, לתמיכה, להתפתחות אישית ולמעבר לפרק הבא.

נשים שהתאלמנו מעידות שהן מתקשות להתמודד בעיקר עם תחושות הבדידות והריקנות, והזמן שעובר מעצים את הכאב. איריס דהאן, מטפלת ומנחה מטפלים למצויינות בטיפול, יצאה בתוכנית חדשה שמטרתה לחזק את הנשים וללוות אותן בדרך לפרק חדש של חיים מלאים ובעלי משמעות. יצאנו לבדוק!

בתמונה: איריס דהאן, מלווה נשים שהתאלמנו, ומפתחת התוכנית
בתמונה: איריס דהאן, מלווה נשים שהתאלמנו, ומפתחת התוכנית "להביט קדימה" (ממאגר אישי)

החלום שיהיה מישהו לדבר אתו בסוף היום והגעגועים לשותף לחיים שאיננו עוד, מחריפים את הריקנות והבדידות שחוות נשים שהתאלמנו, כך שהן מתקשות לקום מהשבר ולהמשיך הלאה. הסיבה העיקרית היא שחברים ותיקים “נעלמו” עם מותו של בן הזוג ובני המשפחה דואגים מידי ומעורבים מידי. התחושה היא שאין עם מי לדבר. 

כשהחלו להציף את מערכת דה רוטשילד שמועות על תוכנית חדשה, שמבטיחה לתת מענה לבדידות ומלווה בבניית חיים עם משמעות וערך, הצלחנו לתאם 45 דק’ קצרות עם איריס דהאן לריאיון קצר, למרות היומן המלא. 

איריס, נשים שהתאלמנו מרגישות בודדות, שחייהן נעצרו והן לא מוצאות את הדרך החוצה. מה את נותנת לנשים המשתתפות בתוכנית, שתוכניות אחרות לא נותנות? 

נשים שאיבדו את בן זוגן לרוב מגיעות לטיפול או לקבוצת תמיכה בשלבים הראשונים של האבל, כדי לעבד את מה שאירע. אבל בשנים שאחרי כן אלמנות רבות מספרות שהחיים שלהן נעצרו וקשה להן לחיות עם הבדידות היומיומית. נוספה לכך ההתמודדות עם כל תחומי האחריות, שבעבר התחלקו ביניהן לבין בן הזוג ועכשיו הכל על כתפיהן: הילדים, תחזוקת הבית וההתנהלות הכלכלית. 

התוכנית “להביט קדימה” כוללת גם מפגשים אישיים וגם קבוצת תמיכה והיא נותנת מענה בדיוק לשאלות האלו. המשתתפות מקבלות גם תמיכה רגשית וגם את הכלים לקום ולהמשיך אלאה בחיים. ואם כל זה לא מספיק, אז המשתתפות מקבלות גם טיפולים רפלקסולוגים, לאיזון כללי ולהרגעה דרך המגע בכפות הרגליים. 

אולי תעניין אותך: התוכנית החדשה “להביט קדימה”, שעוטפת ומעצימה נשים שאיבדו את בן הזוג 

שמעתי שאחוזי ההצלחה בתוכנית “להביט קדימה” גבוהים. איך את מסבירה את זה? 

ברוב המקרים נשים שהתאלמנו פונות, או לטיפול פסיכולוגי או לקבוצת תמיכה והן מקבלות סיוע שמוגבל למה שטיפול או מפגש קבוצתי יכול לתת. בתוכנית שבניתי יש את שניהם והרבה יותר: נשים שהתאלמנו מתקשות לשתף במה שעובר עליהן והן מרגישות שמי שלא עבר את זה לא יכול להבין את עוצמת השבר והכאב. 

התוכנית מעניקה את האפשרות לדבר עם אלמנות אחרות, שמבינות את המשמעות של אובדן בעל וחבר לחיים. היא גם כוללת פגישות עם מטפלת בעלת ניסיון, כדי להתייעץ ולפתור נושאים אישיים הקשורים בילדים, בעבודה, או במשפחה. 

בתמונה: המלצה מד' שהתאוששה ממשבר לאחר האובדן
בתמונה: המלצה מד’ שהתאוששה ממשבר לאחר האובדן

בנוסף המשתתפות מקבלות כלים וטכניקות לצמיחה אישית מתוך המשבר, וגם טיפולים רפלקסולוגים שמחזקים ומאזנים את הגוף והנפש. בניתי את התוכנית הזאת מתוך ניסיוני בתהליכי ריפוי מטראומה גם עם המטופלים וגם עם הסטודנטים שלי, במהלך השנים למדתי ששילוב של מספר שיטות טיפול הוא עוצמתי ואפקטיבי במיוחד. 

לדוגמא ס’ שהגיעה במשבר קשה, היא אמא ל-3, שני בנים ובת. היא היתה כואבת, מבולבלת והרגישה מותשת.  

“אני כועסת על הבן שלי ומרגישה אשמה כי הוא עוד קטן וזה לא מגיע לו”. “הוא כל הזמן דורש תשומת לב ואין לי סבלנות אליו, אני ‘על הקצה’, בקושי יש לי אנרגיה לקום בבוקר”.

הסתכלתי בעינים שלה וליבי יצא אליה. ראיתי כמה קשה לה וכמה כואב.  כאשר ביקשתי ממנה לעצום עיניים, לנשום ולשים לב לגוף היא התחילה לבכות בכי שנמשך דקות ארוכות. אח”כ היא סיפרה שהיא לא מרשה לעצמה לבכות ולהתפרק ליד הילדים.  

לאחר 6 שבועות של טיפול משולב גוף ונפש, ס’ דיווחה על שינה רצופה בלילה ויחד עם השינה עלתה רמת האנרגיה והסבלנות שלה כלפי הבן הפעוט. תחושות האשמה והכעס כלפי עצמה פחתו. הצעדים שס’ עשתה הביאו לשינוי משמעותי עבורה ועבור ילדיה. 

איריס, תוכלי לספר לנו בכמה מילים במה מיוחדת התוכנית “להביט קדימה”? 

זו תוכנית שנותנת מענה דווקא לנשים בשלבים שאחרי ההלם והאבל הראשוני בעקבות לכתו של בן הזוג. מטרתה לתת כלים לנשים שמבינות שעכשיו הן מחליטות לעצמן, ושזה בידיים שלהן ליצור את החיים שהן רוצות שיהיו להן מכאן ואילך. 

התוכנית “להביט קדימה” מבוססת על התפיסה שכדי לקום ממשבר כל כך גדול, נחוץ פתרון מקיף שנוגע גם ברוח, גם ברגש וגם בגוף. התוכנית כוללת: טיפולים אישיים, טיפולים רפלקסולוגיים וקבוצה לתמיכה, יצירת חברויות חדשות ולקבלת כלים לצמיחה אישית. לאורך כל התהליך ההתייחסות למשתתפות היא תומכת ומחזקת את החוסן הנפשי ואת הכוחות להמשיך הלאה.  

ולקוראות שלנו, שנמצאות במצב הזה ורוצות עוד פרטים, איך אפשר ליצור איתך קשר? 

זה פשוט, הנה קישור שהוא מיוחד לנשים שאיבדו את בן הזוג שלהן, שרוצות לעשות את הצעד הבא. לאחר שילחצו עליו וימלאו את פרטי קשר, אחזור אליהן בווטס אפ לתיאום שיחה, בה נבדוק איך אפשר לעזור ואם התוכנית מתאימה להן. כמובן גם תהיה להן האפשרות להצטרף. 

הנה הלינק שקיבלתי מאיריס – לחצי כאן

איריס דהאן מרצה בכנס רפלקסולוגים דצמ' 2018
איריס דהאן מרצה בכנס רפלקסולוגים דצמ’ 2018 (ממאגר אישי)

הבהרה

אתר דה-רוטשילד מארח לעתים כתבות ממומנות ומקודמות. כתבות שכאלה מכילות תוכן ומידע שיווקי. מערכת דה רוטשילד אינה אחראית למהימנות המידע ועצם פרסומה של הכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה של מערכת דה רוטשילד לרכוש ואו להשתמש בשירותים או המוצרים המופיעים בה.