החלום הישראלי יחכה: הפיצוץ שהרס את “עמוס 6”

יומיים לפני השיגור נשרף הלווין עמוס בשל פיצוץ עז ברקטה שהיתה אמורה לשאת אותו ■ מכירת חלל תקשורת לסינים – מצוי בספק ■ בפנים: צפו ברגע הפיצוץ.

רגע הפיצוץ של הלווין עמוס 6 צילום מסך: יוטיוב

חברת חלל תקשורת התכוננה ליומה הגדול ולשיגור של הלוויין “עמוס 6” שתוכנן לימים הקרובים.

אלא שפיצוץ עז שהחריד אחר הצהריים (חמישי) את אתר השיגור של חברת SpaceX בנמל החלל קייפ קנברל שבפלורידה הפך את החלומות הורודים למציאות שחורה. בפיצוץ לא היו נפגעים אולם הלווין עצמו ניזוק קשות.

הפיצוץ התרחש בעת שנערכו ניסויים ברקטה של SpaceX שאמורה להיות משוגרת מחרתיים לחלל כשהיא נושאת את לוויין התקשורת הישראלי.

הטיל עלה באש – ועימו הלווין המתקדם ביותר שייצרה ישראל – שעלותו נאמדת בכ-195 מיליון דולרים. ראוי לציין כי הלווין מבוטח גם מפני תאונות מסוג זה.

כבר היום הושפעה מנית חלל תקשורת וירדה בכ-9 אחוזים בבורסה לניירות ערך בתל אביב במחזור מסחר גדול במיוחד של קרוב ל-10.5 מיליון שקלים, פי שלושה מהמחזור הממוצע היומי.

וזו רק המכה הקטנה יחסית, שכן חברה סינית רכשה את חלל תקשורת באחרונה – בהתנייה של שיגור “עמוס 6”.

“לאובדן הלווין השפעה מהותית על החברה”

החברה פירסמה הודעה בה נאמר, “למיטב ידיעת החברה, במהלך תדלוק קרקעי של טיל שיגור הלוויין עמוס 6, אירע פיצוץ של טיל השיגור שגרם לאובדן מלא של הלוויין. לאובדן הלוויין השפעה מהותית על החברה. החברה תוסיף ותדווח על המשמעויות העולות מן האובדן”.

גורמים בתעשייה האוירית מסרו ל’דהרוטשילד’: “לווין התקשורת עמוס 6 הינו הגדול והמתקדם שנבנה אי פעם במדינת ישראל,  על ידי התעשייה האווירית עבור חברת חלל”.

“בניית הלווין הסתיימה זה מכבר והוא הועבר לאתר השיגור לטובת שילוב עם המשגר של חברת ספייס X עימה התקשרה חברת חלל. צר לנו על אובדנו של הלווין עקב תקלה במשגר של ספייס X ואנו עומדים לשירותה של חברת חלל בכל עניין”, אומרים בתעשייה האווירית.

ויש גם השלכות נוספות. חברת שידורי הטלוויזיה בלווין YES דיווחה למשרד התקשורת כי העובדה שהלווין הישראלי החדש לא ישוגר לחלל, עלולה להשפיע על השירות שלה בעתיד שכן הוא היה אמור לשמש כגיבוי ללווין הקיים.