החל מהיום: סליקת שיקים באפליקציות

החל מהיום (שלישי) ניתן להפקיד באמצעות אפליקציות סלולריות, גם שיקים שאינם שייכים לבנק שבו מתנהל החשבון שלכם.

מעתה ניתן להפקיד באופן חופשי בסלולרי (צילום: מריוס מיורסן, פרי אימייג'ס)

החל מהיום (שלישי) ניתן להפקיד באמצעות אפליקציות סלולריות, גם שיקים שאינם שייכים לבנק שבו מתנהל החשבון שלכם.

חוק הסליקה האלקטרונית שאושר בכנסת בפברואר 2016 מאפשר מעבר מסליקה פיזית של שיקים לסליקה אלקטרונית.

יישום החוק מתבצע בשני שלבים עיקריים, כאשר החל מן השלב הראשון, שמתחיל היום, מתאפשרת סליקה בין בנקאית של שיקים שהופקדו באמצעות הסלולר (עד כה ניתן היה להפקיד שיקים באמצעות הסלולר אך ורק אם הם משוכים על אותו בנק). שירות זה מתאפשר על-ידי מרבית הבנקים. הפקדה באמצעות הסלולר תתאפשר עבור שיקים “למוטב בלבד” ועד לסכום של 10,000 שקלים לשיק בודד.

תהליך זה מאפשר ללקוחות הבנקים להפקיד שיקים ללא הגעה פיזית לסניפים והגברת השימוש בשירותים האלקטרונים המתקדמים, באמצעות האפליקציות הבנקאיות המוצעות להם. הפקדת שיקים בסלולר גם מפחיתה את עלויות הפקדת השיק בשיעור של עד 75%.

במידה והשיק שהופקד לא כובד (“לדוגמא, מסיבת אין כיסוי מספיק”), יקבל הלקוח, לפי דרישתו, פלט של השיק הממוחשב לצורך המשך הליכי הגבייה בהוצאה לפועל.

“מהפכה טכנולוגית”

עירית מנדלסון, מנהלת מחלקת החשבות ומערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל, אמרה כי “ההתפתחויות הטכנולוגיות המואצות של השנים האחרונות לא פוסחות על תחום מערכות התשלומים, והן מאפשרות לקדם את השוק למערכות מתקדמות, נוחות, יעילות ובטוחות יותר.

”בנק ישראל מוביל את תהליך המהפכה הטכנולוגית בתחום אמצעי התשלום בישראל מתוך הבנה של חשיבות ההסדרה והרגולציה על-מנת להבטיח את מימוש היתרונות הגלומים בשיפורים הטכנולוגיים ולמזער את הסיכונים כל זאת תוך שמירה על יציבות מערכות התשלומים בישראל. יישום חוק הסליקה האלקטרונית, אשר מהווה מהפכה של ממש שתורגש בציבור הנו מרכיב מרכזי בתהליך זה”, דברי מנדלסון.

רונית ציטיאט, מנהלת אגף מערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל, ויו”ר ועדת מסלקת הבנקים ציינהה כי “חוק הסליקה האלקטרונית התאפשר תודות לשיתוף הפעולה, המקצועיות וההשקעה של חברי ועדת מסלקת הבנקים ובכלל זה בנק ישראל והמערכת הבנקאית. במסגרת זו נדרשה ועדת מסלקת הבנקים לטפל בהקמת התשתית להעברת התמונות של השיק, להגדיר את התהליכים העסקיים החדשים ולעדכן את כללי המסלקה בהתאם”.

לדבריה, החוק מקדם את תהליך סליקת השיקים בישראל ומביא אותו לרמה המקובלת בעולם המתקדם. ”מדובר בשינויים משמעותיים הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינה עסקית, במסגרתם מעודכנים תהליכי הסליקה של השיקים וכן תהליכי השמירה והאחזור שלהם.

”כמו כן המערכת הבנקאית מקדמת מיזמים עסקיים חדשניים המאפשרים צילום השיק על ידי הלקוח באמצעות הסמארטפון ומשלוח הצילום באופן אלקטרוני לבנק, תהליך אשר מקנה ללקוח מגוון יתרונות בולטים, ביניהם: הפחתה של עלויות העסקה, מהירות תשלום, תיעוד וניטור העסקאות שבוצעו באמצעי התשלום באופן דיגיטלי, וכן נוחות השימוש ללקוח – המשלם ומקבל התשלום – וזמינותו ללקוח”, אמרה ציטיאט.